سیر ارتباطات در دنیا؛ از تلگراف تا 5G

به گزارش وبلاگ مستر، ارتباطات برای مدت های زیادی شکل متنی و پس از آن صوتی داشت، اما پیشرفت سریع فناوری برقراری ارتباط میان افراد را به سمت تماس های تصویری کشانده و امروزه کمتر کسی است که فناوری 5G به گوشش نخورده و از ابزارهای ارتباطی با جدیدترین تکنولوژی استفاده نکرده باشد.

سیر ارتباطات در دنیا؛ از تلگراف تا 5G

اکنون دیگر ارتباطات به تلفن و اینترنت هم محدود نمی گردد و اگرچه این جهت بیش از 150 سال پیش با تلگراف شروع شد، اما با فناوری هایی مانند نسل پنجم اینترنت که صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات را دگرگون خواهد نمود، گره خورده و از آنجایی که سرعت رشد فناوری بسیار بالاست، در آینده شاهد تحولات بیشتری نیز خواهیم بود.

صنعت ارتباطات حدودا 150 سال پیش با تلگراف شروع شد و پس از آن تلفن بود که برای مدت زمان زیادی وظیفه برقراری ارتباط بین افراد را بر عهده داشت. اما عمر گوشی همراه به کمتر از 3 دهه می رسد و موبایل های امروزی با سیستم های عامل هوشمند و دسترسی به اینترنت، عمری 10 سال دارند. با وجود این در همین سال ها هم فناوری های جدید، ارتباطات را به نحوی دگرگون کردند که پیغام ها از حالت متنی و صوتی به تصویری تبدیل شده است.

در این میان اتحادیه بین المللی مخابرات یا ITU سازمانی است که در سال 1865 پس از اختراع تلگراف توسط 20 کشور اروپایی تحت به عنوان اتحادیه بین المللی تلگراف تاسیس شد و سپس به اتحادیه بین المللی ارتباطات راه دور (مخابرات) تغییر نام یافت. این سازمان وظیفه قانون گذاری و مدیریت فضای فرکانسی، تدوین استانداردهای تبادل داده و اطلاعات و همچنین یاری به رشد و توسعه ارتباطات در سراسر دنیا را بر عهده دارد.

روز دنیای ارتباطات، هفدهم ماه می یا 27 اردیبهشت ماه است. هدف از روز دنیای مخابرات و ارتباطات و جامعه اطلاعات (WTISD) یاری به ایجاد پل های ارتباطی قوی و مستحکم تری میان کشورهای مختلف و مردم دنیا و همچنین توسعه فناوری هایی که برای گسترش ارتباطات و زیرساخت های مخابراتی ساخته و استفاده شده، بوده است. اتحادیه دنیای مخابرات، شعار اختصاصی سال جاری برای این روز را تسریع تحول دیجیتالی در دوران های چالش برانگیز است.

هولین ژائو -دبیرکل اتحادیه بین المللی ارتباطات (ITU)- درباره این نامگذاری می گوید: فناوری های ارتباطات و اطلاعات هدایتگر جوامع به سوی تحول دیجیتالی هستند. مطرح نمود: این فناوری ها، سرشروع شکل گیری اقتصاد دیجیتالی و جامعه اطلاعاتی شده، که در شرایط حاضر، جامعه اطلاعاتی، به عنوان یکی از محورهای اصلی مبارزه با بیماری کووید-19 شناخته شده است. تجربیات موفقیت آمیز بسیاری در تایید اهمیت بالای ICT و همچنین برطرف نابرابری های دیجیتالی موجود در میان کشورها و در داخل آنها وجود دارد.

در حال حاضر ضریب نفوذ پهن باند، به 106.35 درصد رسیده که 100.22 درصد آن مربوط به اینترنت پهن باند سیار و 6.13 درصد مربوط به اینترنت پهن باند ثابت است. همچنین تعداد مشترکان اینترنت پهن باند تا خاتمه سه ماهه خاتمهی سال 1399، به 89 میلیون و 345 هزار و 478 رسیده که شامل 84 میلیون و 196 هزار و 828 مشترک اینترنت پهن باند سیار و 5 میلیون و 148 هزار و 650 مشترک اینترنت پهن باند ثابت می گردد.

در حال حاضر هم ارتباطات در بخش اینترنت سیار از نسل سوم و چهارم عبور نموده است و این روزها مدام به مزایای سرعت نسل پنجم ارتباطات 5G اشاره می گردد که هدفی برابر یک گیگابیت در هر ثانیه دارد. در حالی که حتی در ایران هم سایت های نسل پنجم راه اندازی شده است و در سال های آینده این فناوری به صورت عمومی تجاری سازی می گردد.

همچنین فناوری فیبر نوری جایگزین کابل مسی راه اندازی شده که امکان ارائه اینترنت پرسرعت تا یک گیگابیت را هم فراهم می نماید و از جمله امکانات آن، اینترنت پرسرعت برای دانلود فیلم و نرم افزار، تلفن تصویری، مشاهده برنامه های زنده تلویزیونی با کیفیت HD و 4K، بانکداری الکترونیک، بازی و خرید آنلاین، آموزش و پزشکی از راه دور و اینترنت اشیا است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "سیر ارتباطات در دنیا؛ از تلگراف تا 5G" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیر ارتباطات در دنیا؛ از تلگراف تا 5G"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید