حرکت به سمت 5G با نبود تقاضا دچار چالش می شود

به گزارش وبلاگ مستر، کارشناسان حوزه فناوری بزرگترین چالش اینترنت اشیا و 5G در ایران را نبود تقاضا و بازار دانستند و از سیاست گذاران و تصمیم گیران این حوزه خواستند برای استفاده از فواید این فناوری و توسعه کاربردهای آن برنامه ریزی کنند.

حرکت به سمت 5G با نبود تقاضا دچار چالش می شود

به گزارش ایسنا، پس از اینکه در سال های گذشته با ورود نسل سوم و چهارم تلفن همراه در دنیا روبرو بودیم، چند سالی است که صحبت از 5G یا همان نسل پنجم تلفن همراه مطرح می شود. کاهش تأخیر، ظرفیت بالای دسترسی، قابلیت اطمینان بسیار بالا، ارتقا ارتباطات موبایل پهن باند و قابلیت اتصال و ارتباط اشیا در سطح بسیار وسیع ازجمله ویژگی های نسل پنج ارتباطی است که این فناوری نوین ارتباطی را به عنوان یک فناوری تحول ساز که سایر جنبه های فناوری را نیز متحول می کند مطرح کرده است.

اولین شبکه نسل پنجم تلفن همراه (5G) در روز چهارشنبه یکم مرداد، در ایران و در شهر تهران راه اندازی شد و حسن روحانی رئیس جمهوری در این خصوص اظهار کرد: در حال ورود به اینترنت نسل پنجم هستیم و از روزهای آینده این نسل کار خود را در تهران شروع می کند و به تدریج گسترش پیدا می کند. این تحولی بزرگ در عرصه دیجیتال است؛ نسل پنجم فقط برای ارتباطات نیست، بلکه برای اقتصاد دیجیتال کشور است.

در این راستا و به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، چهل و هشتمین نشست نقد و اندیشه با حضور مهدی راستی، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مهدی روحانی نژاد مدیر فروم اینترنت اشیا در ایران به صورت آنلاین با موضوع 5G نسل نو در ارتباطات برگزار شد.

در این نشست، راستی به ابعاد مختلف 5G اشاره کرد و گفت: یک بعد این فناوری که مردم با آن آشنا هستند تحول در نرخ داده ها است که به دلیل حجم بسیاری از داده ها که مردم در شبکه تولید می کنند نیازمند نرخ داده بالاتر هستند و 5G به این نیازمندی پاسخ می دهد. بعد دیگر این فناوری، اتصال انسان ها، اشیا و ماشین هاست. برای مثال در این بخش زمانی که فردی از محل کار به سمت منزل حرکت می کنند سیستم های سرمایشی یا گرمایشی منزل شروع به کار می کند که تجربه جدیدی است.

وی با بیان اینکه در حوزه سلامت هوشمند مسئله ای برای اجرا وجود ندارد، گفت: اما بستر شبکه مورد نیاز برای ارسال این داده در این حوزه هنوز وجود ندارد. در سال 2022 حدود 50 میلیارد اشیا و انسان به هم متصل می شوند، با این حساب تقریبا 560 میلیون دستگاه در ایران باید به اینترنت متصل شوند که نیاز به شبکه خاص خود را دارد و نمی توانند بر بستر شبکه 4G این داده ها انتقال داده شود.

استاد دانشکده مهندسی کامپیوتر امیرکبیر درباره نگرانی های مربوط به کاهش اشتغال با ورود فناوری مانند 5G، نیز گفت: این نگرانی همیشه در ورود فناوری های نو وجود دارد اما در نظر بگیرید که با از بین رفتن شغل هایی سنتی، اشتغال در حوزه های تخصصی مانند تبادل و تحلیل داده ها و شرکت های این حوزه افزایش پیدا می کند و تعداد شغل هایی که به وجود می آید از تعداد شغل هایی که از بین می رود بیشتر می شود.

راستی با بیان اینکه در این حوزه بزرگترین چالش نبود بازار است، گفت: ما از نظر نیروی انسانی و فهم موضوع به بلوغ مناسبی رسیدیم اما در موضوع بازار مشکل داریم.

وی به موضوع شفافیت داده ها و دیتاهای باز اشاره کرد و اضافه کرد: برای حوزه اینترنت اشیا نیاز به دسترسی به داده ها و سنجش ها وجود دارد اما به دلایل مختلف در ایران در این حوزه مسائلی وجود دارد.

استاد دانشگاه امیرکبیر با اشاره به مقاومت هایی که در سازمان ها برای ارائه اطلاعات وجود دارد، شرح داد: برخی از این داده ها، داده های فراسازمانی هستند و مدیریت واحدی در این حوزه برای ارائه آنها وجود ندارد و اگر این مسائل حل نشود ما به همان سرنوشتی دچار می شویم که در مورد 4G و 3G دچار شدیم که بیشتر یک استفاده کننده هستیم.

اینترنت اشیا و 5G برای ما مزیت رقابتی دارد

راستی به چالش های کشور در حوزه مصرف انرژی، آلودگی هوا، حمل و نقل و اشتغال اشاره کرد و گفت: اینترنت اشیا برای بسیاری از این چالش ها راه حل برد برد دارد. حوزه IOT و 5G برای ما مزیت رقابتی دارد و ما این فرصت را داریم که اگر تا به امروز از فناوری انقلابی مانند این فناوری ها عقب مانده ایم به دلیل اینکه بیشتر رویکردهای این فناوری ها نرم افزاری است و ما نیز در حوزه نرم افزار شرایط خوبی داریم می توانیم با اینترنت اشیا و 5G این عقب افتادگی را جبران کنیم.

عضو هیات علمی دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اینکه دنیا منتظر ما نمی ماند، شرح داد: در این حوزه فرصت کمی داریم و این پنجره در حال بسته شدن است. فناوری منتظر ما نمی ماند و اگر چابک عمل کنیم هم می توانیم چالش های بزرگ کشور را حل کنیم و هم می توانیم در حوزه فناوری به صادرات برسیم و اقتصاد دیجیتال را بر بستر IOT و 5G داشته باشیم.

راستی با بیان اینکه اینترنت اشیا یک موضوع فراسازمانی و وزارتخانه ای است، شرح داد: کل حاکمیت در موضوع فناوری های جدید 5G، اینترنت اشیا، دیتاهای حجیم و هوش مصنوعی که بسیاری از جوانب زندگی ما را در آینده تغییر می دهند باید برنامه ریزی داشته باشد و ما امیدواریم با همکاری بخش خصوصی و دانشگاه ها شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه باشیم.

همچنین روحانی نژاد درباره اتصال اشیا و انسان ها به هم گفت: خانه، حمل و نقل عمومی و وسیله نقلیه شخصی در صورت اتصال به اینترنت می توانند کارکرد بهتر و باصرفه تری داشته باشند. در حوزه هوشمندسازی کشاورزی نیز با قرار دادن سنسورهایی در خاک امکان اندازه گیری رطوبت و املاح خاک و کنترل هوشمند مزرعه وجود دارد.

وی با اشاره به پروژه های کنتورهای هوشمند و شهر هوشمند در حوزه اینترنت اشیا، گفت: هنوز در این حوزه مشکل تقاضا و بازار داریم و اگر نیاز در بازار وجود نداشته باشد اپراتورها رغبتی برای ایجاد زیرساخت ها ارتباطی ندارند و با این چشم انداز برای حرکت به سمت 5G دچار چالش می شود.

باید در نسل آینده بر کاربردهای هوشمندتر تمرکز کنیم

مدیر فروم اینترنت اشیا به مثال های ماشین های خودران و هوشمندسازی در کارخانجات اشاره کرد و گفت: در نسل پنجم درست است که سرعت کار افزایش می یابد ولی بیشتر در صورت کنترل هوشمند این اشیا، کارایی وسایل و ماشین ها افزایش می یابد و باید در نسل آینده بر کاربردهای هوشمند تر تمرکز کنیم.

روحانی نژاد با انتقاد از تصدی گری های دولتی در این حوزه، گفت: خوشبختانه با کاهش بودجه نفت این فرصت ایجاد شده که دولت مجبور به برون سپاری بخشی از کارهای خود شده است. می توانیم به سمتی برویم که تمام فضایی ارتباطی را به بخش خصوصی واگذار کنیم و این بخش هم سرمایه گذاری برای توسعه خدمات این حوزه انجام دهد و هم بهره برداری داشته باشد و دولت فقط رگولاتوری و مقررات گذاری کند که با این اقدام ما شاهد توسعه کاربردهای اینترنت اشیا خواهیم بود.

وی با اشاره به اعلام رییس جمهوری درباره شروع به کار 5G در کشور، گفت: ما یک فرجه چندساله برای توسعه این فناوری در کشور داریم که در این مدت زمان نهادهای تصمیم گیر و سیاست گذار برای واگذاری امور برنامه ریزی کنند، به طوری که در زمان پوشش کامل 5G در کشور کاربردهای آن نیز وجود داشته باشد.

مدیر فروم اینترنت اشیا به نبود عزم جدی در مدیران دولتی اشاره کرد و اضافه کرد: این فناوری برای برخی از مدیران یک موضوع لوکس تلقی می شود و با این تفکر زیرساخت های ارتباطی برای 5G شکل نمی گیرد و در نبود عزم مدیران و زیرساخت های ارتباطی بخش خصوصی نیز انگیزه لازم برای سرمایه گذاری را ندارد.

روحانی نژاد به هوشمندسازی حدود 500 هزار کنتور در کشور به عنوان یکی از پروژه های اجرا شده در این حوزه اشاره کرد و گفت: یکی از دلایلی که در سال گذشته قطعی برق در شبکه وجود نداشت همین کنتورهای هوشمند بود، در صورتی که در حدود 30 میلیون کنتور برق در کشور وجود دارد که فقط با هوشمندسازی 500 هزار کنتور در حدود 7000 مگاوات در مصرف برق صرفه جویی شد و وزارت نیرو به واسطه فناوری اینترنت اشیا توانست مصرف برق را مدیریت کند.

وی با اشاره به اهمیت این فناوری، گفت: اگر برنامه ریزی واحدی در حوزه اینترنت اشیا در کشور انجام نشود ما استفاده بهینه ای از فناوری 5G نخواهیم کرد. ما یک فرصت چندساله در این حوزه داریم که زیرساخت ها و کاربردها را ایجاد کنیم.

منبع: انتخاب

به "حرکت به سمت 5G با نبود تقاضا دچار چالش می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حرکت به سمت 5G با نبود تقاضا دچار چالش می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید