هواوی با هدف شفاف سازی امکان بازرسی از تجهیزات شبکه 5G خود را فراهم کرد

به گزارش وبلاگ مستر، داستان اتهامات امنیتی هواوی که از سوی دولت ترامپ به این شرکت چینی نسبت داده می گردد و تحریم هایی که پس از آن دامن گیر این شرکت شده است، موضوع تازه ای نیست و بیش از یک سال است که هر روزه درباره آن خبرهایی را می شنویم.

هواوی با هدف شفاف سازی امکان بازرسی از تجهیزات شبکه 5G خود را فراهم کرد

دولت آمریکا از هواوی به عنوان تهدیدی برای امنیت ملی خود یاد می نماید و معتقد است که این شرکت با جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران آمریکایی و ایجاد یک در پشتی در محصولات و تجهیزات مخابراتی خود، امکان جاسوسی از آمریکایی ها را برای دولت چین فراهم نموده است.

اگرچه این اتهامات تا این لحظه ثابت نشد ه اند و هواوی نیز همیشه آن ها را رد نموده است، اما دونالد ترامپ این موضوع را به یک مسئله امنیتی تبدیل نموده است و با تحریم هواوی، این کمپانی را از همکاری با شرکای آمریکایی اش و همچنین سایر شرکت های غیر آمریکایی که در خاک ایالات متحده فعالیت دارند منع نموده است.

ترامپ حتی پا را فراتر نهاده و از هم پیمانان اروپایی خود همچون، بریتانیا، آلمان و فرانسه نیز خواسته تا همکاری با هواوی در توسعه شبکه های 5G را سرانجام دهند که این موضوع با واکنش های متفاوتی روبرو شد و حتی مخالفت برخی از دولت های اروپایی را به همراه داشت؛ زیرا در حال حاضر هواوی در این زمینه از تمامی شرکت های غربی جلوتر است.

با قرار دریافت در فهرست شرکت های تحریم شده از سوی دولت ترامپ، هواوی مجبور شد برای بسیاری از بخش های کلیدی مورد احتیاج در فراوری گوشی های هوشمند و تجهیزات شبکه به دنبال تامین نمایندگان جایگزین باشد.

قطع دسترسی به سرویس های موبایلی گوگل و عدم امکان استفاده از اپ هایی مانند جی میل، گوگل مپس، یوتیوب، درایو و … مشکل مهم دیگری بود که موفقیت گوشی های این شرکت در بازارهای دنیای را به شدت تحت تاثیر قرار داد.

بسیاری از سرویس ها و اپلیکیشن های گوگل در چین ممنوع شده اند و برای آن ها جایگزین بومی طراحی شده است، بنابراین کاربران چینی نباید با محصولات جدید هواوی مسئله ای داشته باشند. اما مشکل در خارج از چین و به ویژه در کشورهای غربی است که کاربران نمی توانند گوشی های اندرویدی را بدون اپ های گوگل متصور شوند.

در اولین سالگرد تحریم هواوی، دولت آمریکا محدودیت ها را بیشتر کرد و پس از آن شرکت هایی که با استفاده از تکنولوژی های آمریکایی به فراوری تراشه مشغول بودند، فارغ از اینکه در کدام نقطه از دنیا هستند، بایستی پیش از فروش قطعات به هواوی از دولت آمریکا مجوز دریافت می کردند.

این ممنوعیت هواوی را در تامین چیپ های 5 نانومتری کایرین 9000 که قرار بود پردازش پیشرفته ترین گوشی های امسالش را به عهده بگیرد، با مشکل روبرو کرد. همچنین، این شرکت در تامین چیپ های مورد احتیاج برای فراوری تجهیزات شبکه 5G نیز با مشکل روبرو شده است. این در حالی است که هواوی سال هاست عنوان بزرگترین فراوری نماینده تجهیزات مخابراتی در دنیا را به خود اختصاص داده است.

ظاهرا تحریم های تجاری آمریکا دردسرهای زیادی را برای کمپانی چینی به همراه داشته است؛ تا حدی که طبق اعلام رویترز، این شرکت حاضر شده تجهیزات شبکه خود را در اختیار محققان قرار دهد تا صحت امنیت آن ها را تایید نمایند.

طبق اعلام این خبرگزاری، لوییجی دی ویچیز (رئیس هواوی در ایتالیا) اعلام نموده است که این شرکت حاضر است با میل خود تجهیزاتش را برای آزمایش های دقیق و موشکافانه در اختیار محققان قرار دهد تا ثابت گردد که تکنولوژی این شرکت برای کشورهایی که از تجهیزات 5G هواوی در شبکه های خود استفاده می نمایند خطری ندارد.

او روز گذشته در حاشیه مراسم افتتاح مرکز امنیت سایبری جدید هواوی در شهر رم، جملاتی درباره این موضوع بیان نمود:

تصادفا همزمان با بازگشایی مرکز امنیت سایبری هواوی در رم، مایک پمپئو (وزیر امور خارجه آمریکا) نیز برای بازدیدی دو روزه وارد ایتالیا شده است!

رئیس هواوی در ایتالیا در ادامه سخنان خود اعلام نموده است که این شرکت بازار ایتالیا را رها نخواهد کرد و در حقیقت به دنبال این است که در بخش های مختلف از جمله صنعت انرژی، محصولاتی را برای این کشور فراوری کند. او قاطعانه هرگونه احتمال مبنی بر ترک ایتالیا توسط هواوی به دلیل شرایط کنونی این کمپانی را رد کرد.

اما علاوه بر هواوی، ایالات متحده با سایر شرکت های چینی نیز وارد جنگ تجاری شده است. بزرگترین اقتصاد دنیا که به گفته رئیس جمهورش از پیشرفت های سریع چین وحشت دارد، همچنان به فشار آوردن به شرکت های فناوری چین ادامه می دهد.

تازه ترین مورد از فشارهای آمریکا به شرکت های چینی، اعمال محدودیت برای انتقال مواد خاص به شرکت SMIC است که به فراوری تراشه مشغول است و بزرگترین کارخانه ذوب فلز در چین را در اختیار دارد. دولت ترامپ به دنبال افزودن SMIC به فهرست شرکت های تحریمی خود است.

مجادلات کاخ سفید با اپلیکیشن تیک تاک و اصرار ترامپ مبنی بر ممنوعیت استفاده از این سرویس در آمریکا نیز جنجال دیگری بود که در هفته های گذشته بخش مهمی از اخبار را به خود اختصاص داد. تیک تاک نیز مانند هواوی به سرقت اطلاعات از کاربران آمریکایی متهم شده است که البته باز هم هنوز نشانه ای برای اثبات این ادعا از سوی آمریکا ارائه نشده است.

منبع: Phone Arena

منبع: دیجیکالا مگ

به "هواوی با هدف شفاف سازی امکان بازرسی از تجهیزات شبکه 5G خود را فراهم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواوی با هدف شفاف سازی امکان بازرسی از تجهیزات شبکه 5G خود را فراهم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید