سفیرروسیه درتهران:پایبندی به برجام رابه آمریکا گوشزد می کنیم، سیاست مان در سوریه مشابه ایران است

به گزارش وبلاگ مستر، سفیر روسیه در تهران با تاکید بر پایبندی ایران به برجام گفت که در این شرایط اظهار نگرانی آمریکا بی دلیل بوده و این امر را در مذاکراتی که مسکو با واشنگتن خواهد داشت، گوشزد خواهد کرد.

سفیرروسیه درتهران:پایبندی به برجام رابه آمریکا گوشزد می کنیم، سیاست مان در سوریه مشابه ایران است

این دیپلمات روس برخلاف بعضی تحلیل ها که روی کار آمدن ترامپ را به نفع روسیه می دانست، بر این باور است که روابط فعلی مسکو و واشنگتن به مراتب حتی بدتر از زمان حضور اوباما در کاخ سفید است، اما با این وجود کرملین بر مذاکره بین مقام های دو کشور تاکید دارد. نقش آمریکا در منطقه و پایبندی به برجام از مواردی هستند که او می گوید باید در مورد آنها با آمریکایی ها مذاکره شود.

جاگاریان همچنین در مورد تحریم های اعمال شده علیه ایران ، کره شاقتصادی و روسیه گفت هرچند این تحریم ها غیرقانونی هستند، اما به کره شاقتصادی می گوییم که با آزمایش های موشکی بهانه به آمریکایی ها ندهد.

لوان جاگاریان در گفت وگو با وبلاگ مستر، از آینده منطقه و گسترش گروه های تروریستی در آن ابراز نگرانی کرد، چراکه به عقیده او با وجود تلاش های بسیار برای مقابله با آنها هم چنان شاهد گسترش فعالیت های تروریستی در منطقه و حتی جهان هستیم. او همراهی نکردن بعضی از کشورهای غربی و آمریکا با ایران، روسیه و ترکیه در سوریه را از عواملی دانست که باعث کندی در مقابله با این گروه ها شده است.

متن کامل این گفت وگو بدین شرح است:

-همکاری های دفاعی ایران و روسیه به ویژه در سوریه به چه صورت دنبال می شود؟

 • در سوریه تهران و مسکو هماهنگی بسیار نزدیکی دارند. باید تاکید کنم که سیاست ما در سوریه با ایران شباهت زیادی دارد و فقط حضور نظامی ایران و روسیه در سوریه قانونی است. سایر کشورهای خارجی که در این کشور حضور نظامی دارند غیرقانونی هستند، زیرا از دولت قانونی سوریه مجوز حضور را دریافت نکرده اند. ما با ایران در بعد نظامی و سیاسی همکاری می کنیم.

- زمانی که ایران مقر داعش را هدف قرار داد، روسیه در جریان این ماجرا بود؟

 • ما از رسانه ها شنیدیم و قبل از آن مطلع نبودیم.

-رفت وآمدهای سیاسی مقامات ایرانی و روسی در چه سطح و مقامی ادامه دارد؟

 • درباره تعاملات و رفت و آمدهای سیاسی مقامات دو کشور، چندی پیش آقای جابری انصاری از مسکو ملاقات کرد و با لاورنتیف ملاقات داشت. قبل از سفر او چندین بار کننده رئیس جمهور روسیه در امور سوریه هم به ایران سفر و با آقای علی شمخانی و جابری انصاری ملاقات هایی داشتند. این نوع رفت و آمدهای مداوم به همکاری های بیش تر و تنگاتنگ کمک می کند. خوشبختانه جلسه سه جانبه نظامی، بین المللی ایران، روسیه و ترکیه در تهران و در سطح کارشناسان برگزار شد تا بتوانیم بعد از این جلسه تاریخ جدید را برای ملاقات ششم آستانه مشخص کنیم. باید هرچه سریع تر به نتیجه برسیم. جلسات آستانه نباید بی خاتمه باشد.

- روسیه در مورد مذاکرات آستانه چقدر با آمریکایی ها هماهنگ بوده و جلب نظر آنها چقدر برای شما اهمیت دارد؟

 • روابط روسیه با آمریکا خیلی بد است، حتی شاید بدتر از زمان اوباما باشد. مطلع هستید که ما چند صد نفر از آمریکایی ها را از مسکو اخراج کردیم و دیگر اجازه دسترسی آن ها به ییلاق های تابستانی را نمی دهیم، ولی به هر حال چه بخواهیم و چه نخواهیم آمریکا در سوریه بازیگر مهمی است. ما با آمریکا و اردن در مورد ایجاد منطقه تنش زدایی در جنوب سوریه به نتیجه رسیده ایم که ما خودمان دعوت کردیم که آمریکا به عنوان ناظر و نه تضمین کننده در مذاکرات مثل اردن حضور داشته باشد .ابتدا در مذاکرات قزاقستان، سفیر آمریکا شرکت کرد و بعد سطح حضور آنها کمی بالاتر رفت. بنا بر این اگرچه روابط ما با آمریکا خوب نیست، ولی باید تلاش کنیم در زمینه هایی که امکان پذیر است با هم همکاری داشته باشیم.

-روسیه چه منافعی را در خاورمیانه یا سوریه دنبال می کند؟

 • حضور روسیه در خاورمیانه به منظور حفظ ثبات و امنیت در منطقه است، مثل جمهوری اسلامی ایران. ما علیه مداخله سایر کشورهای بیگانه اقدام می کنیم. ما در رابطه با سوریه فعالانه عمل می کنیم، زیرا کشورهای خارجی تلاش کردند دولت قانونی و رژیم قانونی اسد را با زور بر کنار کنند. ما دیگر دنبال پایگاه های نظامی نیستیم، ولی مجبور هستیم در سوریه پایگاه داشته باشیم. هدف ما با ایران یکی است.

-پایگاه نظامی طرطوس که در سوریه است، باعث نمی شود نگاه ویژه تری به سوریه نسبت به عراق داشته باشید؟

 • ببینید ما چه با دولت عراق و چه دولت سوریه روابط خوبی به صورت سنتی و معنوی داریم، اما چون دولت سوریه از ما درخواست کمک کرد، ما هم موافقت کردیم. بنا بر این ما در آنجا پایگاه نظامی داشته و خواهیم داشت. اگر دولت سوریه مخالفتی با این موضوع داشت ما این کار را نمی کردیم. در مجموع عراق و سوریه برای ما تفاوتی ندارند و هر دو کشور ضد تروریسم مبارزه می کنند. پیروزی مردم عراق علیه داعش پیروزی همه ما محسوب می شود.

-روسیه تا چه زمانی از اسد دفاع خواهد کرد؟

 • تاکید می کنم که ما از آقای اسد دفاع نمی کنیم ما از حقوق بین المللی دفاع می کنیم و اگر مردم سوریه رئیس جمهور جدید دیگری را انتخاب کنند، ما به انتخاب آنها احترام خواهیم گذاشت، ولی این انتخابات باید در فضای آزاد و عادلانه برگزار شود. ما، شما و سایر کشورها باید چنین شرایطی را برای مردم سوریه ایجاد کنیم.

- با توجه به هزینه های سنگین نبرد در سوریه تا چه وقت در سوریه باقی خواهید ماند؟ فکر می کنید سوریه راه چارهی کوتاه مدت داشته باشد یا بلندمدت؟

 • روسای جمهور سوریه و روسیه تصمیم می گیرند که روسیه تا چه زمانی در سوریه باقی بماند. در مورد راه چاره سوریه هم بعید به نظر می رسد که در کوتاه مدت مساله به نتیجه برسد.

-بعضی کارشناسان بر این باورند که حجم روابط اقتصادی ایران و روسیه نسبت به روابط محبت آمیز و تعاملات سیاسی و دفاعی دو کشور بسیار کم است. شما همکاری های دو کشور را راهبردی می دانید؟

 • ما از سطح همکاری های دو جانبه تهران و مسکو در بعد سیاسی راضی هستیم، ولی همکاری های دو کشور در حوزه تجاری و بازرگانی اصلا رضایت بخش نیست، چرا که پتانسیل و امکانات دو کشور بسیار زیاد است و با استفاده از آنها می توانیم شاهد روابط اقتصادی بیش تری نسبت به آنچه که امروز وجود دارد، باشیم. ما به طرف ایرانی پیشنهاد کردیم که ظرف دو ماه کمیسیون مشترک ایران و روسیه در مسکو برگزار شود. الان منتظر جواب ایران هستیم. ما پنجم اکتبر را برای این منظور پیشنهاد کردیم که امیدواریم این جلسه کمک کند، البته قبل از این جلسه رفت و آمدهای بسکمک داریم. در وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور آقای عراقچی، نعمت زاده و موذنی قرارداد بسیار مهمی بین دو شرکت ایدرو و ترانس ماش هولدینگ بسته شد که قرار است برای مترو تولید واگن داشته باشند. این یکی از الگوهای همکاری دو جانبه بین ایران و روسیه است که ادامه پیدا خواهد کرد.

-در حال حاضر روابط اقتصادی و بازگانی تهران و مسکو در چه سطحی است؟

 • روابط اقتصادی دو کشور در سطحی است که من راضی نیستم. بنابراین در روزهای آینده باید با همکاران در این رابطه کار کنم. قبلا رییس بخش ایرانی کمیسیون مشترک آقای واعظی بودند. ما می خواهیم هرچه سریعتر بدانیم کدام وزارت خانه و کدام وزیر عهده دار این همکاری با روسیه خواهد بود. از آقای واعظی تشکر می کنم بابت زحمتهایی که در راستای فعال تر شدن همکاری های دوجانبه کشیدند و امیدوارم که فردی که جای او می آید فعال تر باشد. کمیسون مشترک چند گروه کاری دارد و ما در مورد چند پروژه با ایران همکاری می کنیم که از آن جمله می توان به حوزه های انرژی اتمی ، انرژی حرارتی و... اشاره کرد.

- گفته می شود روابط سیاسی و دفاعی تهران و مسکو بر روی همکاری های فرهنگی دو کشور سایه افکنده است؟

 • ما تلاش می کنیم مرکز فرهنگی روسیه باز شود. هر چند که دیر انجام می شود، ولی ما می دانیم علاقه مردم ایران برای آموزش زبان روسی زیاد است و باید در این زمینه تلاش کنیم

-در رابطه با تحریم های آمریکا علیه روسیه، ایران و کره شاقتصادی فکر می کنید موضع این کشورها چگونه باید باشد؟

 • این تحریم ها غیرقانونی است. چه در رابطه با روسیه باشد چه کره شاقتصادی و چه ایران. پیام ما به کره شاقتصادی این است که از انجام آزمایش های موشکی که بهانه به دست آمریکایی ها می دهد، خودداری کند، چراکه این اقدامات باعث می شود آمریکایی ها برای افزایش حضور نظامی خود در منطقه بهانه ای پیدا کنند.

- اگر احیانا اقدامی از سوی آمریکا جهت نقض برجام انجام شود، واکنش روسیه چه خواهد بود؟ به اجرای برجام ادامه می دهد؟

 • ما درباره اظهارنظرهایی که از سوی ترامپ انجام می شود نگران هستیم. روسیه برای امضای برجام تلاش بسیار کرده ، برجام یک قرارداد دو جانبه بین ایران و آمریکا نبوده و قراردادی چند جانبه است. کشورهای اروپایی هم با رویکرد آمریکا مخالفت کرده و بسیار نگران هستند. من تاکید می کنم که از نظر روسیه،ایران به صورت کامل به تعهدات خود درخصوص برجام پایبند بوده و آمریکایی ها اعتراضی نباید داشته باشند. بنا بر این در گفت وگوهایی که با آمریکایی ها داشته و خواهیم داشت بر این موضوع تاکید خواهیم کرد ولی امیدوارم که چین از سوی خود و به خصوص متحدان نظامی آمریکا یعنی فرانسه، آلمان و به ویژه انگلیس با آمریکا در رابطه با این موضوع مذاکره کنند.

- فکر می کنید آمریکایی ها برخوردی خارج از چارچوب برجام داشته باشند؟

 • در شرایط فعلی به نظرم بعید می رسد. معتقدم که باز هم باید با آمریکایی ها مذاکره کنیم. باید ببینیم نزدیک ترین زمان برای گفت وگو بر سر اجرای برجام و پایبند ماندن به تعهدات کجا و کی خواهد بود.

-پس می توان از صحبت های شما این طور برداشت کرد که روسیه در صورت تخطی آمریکا از برجام پشت ایران خواهد ماند؟

 • بله. ما خیلی خیلی بر این موضوع تاکید می کنیم که برجام باید اجرا شود.

-نگاه روسیه بعد از ملاقات ترامپ و پوتین نسبت به رئیس جمهور آمریکا چه تغییری داشته است؟

 • من الان نمی توانم بگویم که چه تغییری به وجود آمده است؛ اما ملاقات حضوری ترامپ و پوتین باعث شد که این دو نفر یکدیگر را بهتر بفهمند. البته می خواهم تاکید کنم که آقای ترامپ امکانات محدودی دارد و کنگره محدودیت های بسکمک برای او ایجاد کرده است و دیگر نمی تواند تصمیم گیری های زیادی داشته باشد. آنها از دموکرات ها و جمهوری خواهان رای گیری می کنند و باید بگویم که برخورد آنها با روسیه مثل با ایران خصمانه است.

-روسیه در رابطه با برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان سکوت کرده است. در ایران ضرب المثلی داریم که سکوت علامت رضایت است. مسکو موافق برگزاری این رفراندوم است؟

. سکوت ما علامت رضایت ما نیست؛ اما این موضوع داخلی آنهاست و لازم است تا بغداد با اربیل مذاکره کند

- صحبت های شما به این معنی است که روسیه هیچ مذاکره یا رویکردی در قبال برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان نخواهد داشت؟

 • خیر. اگر یادتان باشد زمانی در رابطه با کردهای سوریه بحثی در جریان بود و آنها درخواست خودمختاری داشتند. ما می گوییم باید دمشق با کردهای سوریه وارد گفت وگو شود و مذاکرات به صورت سوری -سوری دنبال شود.

- استفاده روسیه از پایگاه نظامی همدان در ایران واکنش هایی به دنبال داشت نظر شما در این باره چیست؟

 • بله من در رابطه با واکنش ها شنیده ام. اول باید بگویم که این پایگاه نظامی نبود، چون طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هیچ کشوری حق ندارد در خاک این کشور پایگاه نظامی داشته باشد و ما به این قانون احترام می گذاریم. آنچه مربوط به حضور موقتی نیروهای مسلح یا جنگنده های روس در ایران می شود، موقتی بود و با دریافت مجوز از مقام های عالی رتبه ایران انجام شد. دیگر این که هدف از حضور ما مبارزه مشترک ضد دشمن مشترک بود. درواقع می شود گفت که خون ما و شما با هم در سوریه ریخته است. بنا بر این باید با یکدیگر برای مبارزه با دشمن مشترک همکاری کنیم، نه این که بگوییم دو قرن پیش ما زمینی را تصرف کردیم یا نکردیم. باید به آینده نگاه کنیم و آینده روابط را ببینیم.

- مسکو در حوزه انرژی اتمی چه همکاری هایی با تهران دارد و همکاری ها در مورد نیروگاه بوشهر چطور پیش می رود؟

 • هم اکنون در حال اجرایی شدن مرحله دوم نیروگاه بوشهر هستیم و آقای کمالوندی چندی پیش به روسیه سفر و با مسئولان روس اتم ملاقات کرد و این رفت و آمدها همچنان ادامه دارد. هنوز در مرحله گفت وگوهای کارشناسی هستیم. آقای کمالوندی چندی پیش با همتای روس خود ملاقات کرد که قرار است پاییز هم سفری به تهران داشته باشد.

ما با ایران فقط در مورد نیروگاه بوشهر صحبت نمی کنیم، بلکه در مورد فردو و ایزوتوپ های پایدار که طبق برجام به عهده روسیه است هم در ارتباط هستیم در گذشته روسیه از ایران آب سنگین هم خریداری می کرده است.

-به آینده منطقه و خاورمیانه خوشبین هستید؟

 • خیر. خوشبین نیستم.

-چه نگرانی درخصوص آینده منطقه دارید؟

 • نگران این هستم که تروریست ها در حال مقاومت هستند و چنان چه می دانید روسیه، ایران و کشورهای غربی مدت ها است علیه تروریست ها می جنگند، ولی نمی توانند در نهایت آنها را سرکوب کنند چون قوی هستند، اما در هر حال ما به این نوع همکاری ها ادامه خواهیم داد. حیف است که بعضی از کشورهای غربی که آمریکا در راس آنها است آماده همکاری با ایران و روسیه نیستند. ما آمادگی همکاری داریم ولی یک شرط داریم، آن هم این است که این نوع همکاری باید مساوی و برابر باشد.

-الان این همکاری ها مساوی نیست؟

 • خیر. ما سلطه آمریکایی ها را قبول نداریم. همه کشورها چه آنها که به لحاظ مساحت کوچک هستند و چه آنها که وسیع و پنهاورند در نظام بین الملل مساوی و برابرند.

-به عقیده شما روسیه می تواند جلوی پیشرفت داعش به سمت آسیای مرکزی را بگیرد؟

 • ما تلاش می کنیم ولی تنهایی نمی شود. بنا بر این ما با دوستان خود متحد می شویم که در راس آنها جمهوری اسلامی ایران واقع شده است.

- آیا به زودی شاهد سفر هیات روسی به ایران خواهیم بود؟

 • تا خاتمه سال جاری منتظر سفر رئیس دوما روسیه هستیم که حدود یک ماه پیش با آقای لاریجانی ملاقات داشت و آقای لاریجانی از وی برای سفر به ایران دعوت کردند که او هم پذیرفت.

- شما یک ارمنی تبار روس هستید، گفته می شود همچنان ارمنی تبارها در حکومت روسیه نقش پر رنگی دارند؟

 • خیر، این شایعه است که بعضی آن را پخش می کنند. در روسیه کنندگانی از ملیت های مختلف حضور دارند. روسیه کشوری کثیرالملیت است و در آنجا نژاد و مذهب افراد مطرح نیست. ما همه کننده های روسیه هستیم و هدف همه ما خدمت به دولت روسیه است.

-چه کسانی این شایعات را پخش می کنند؟

 • من گاه گاه این مطالب را در اینترنت می خوانم، ولی در این منطقه سفیر روسیه در عمان تاتار است. سفیر روسیه در بحرین، آذربایجانی و سفیر ما در قطر تاجیک است.

سفیر روسیه در ایران از بعضی اظهار نظرهای ایرانی ها در مورد روابط تاریخی تهران و مسکو گلایه داشته و براین باور است که اگر مردم تاریخ را بیشتر مطالعه کنند خواهند دید که این فقط ایران نبوده که در طول تاریخ خساراتی متحمل شده است.ارزیابی او از رویکرد ایرانی ها نسبت به روسیه کاملا مثبت است و گفت که در مجموع حدود 11 سال از عمر خود را در ایران گذرانده است. یک بار در ماموریتی 5 ساله و بعد هم به عنوان سفیر 6 سال می شود که در ایران است.

جاگاریان به تماس هایی که با مردم ایران داشته اشاره و تاکید کرد که این نگاه مثبت نسبت به روسیه به ویژه در دوره رئیس جمهوری پوتین بیش تر بوده است ؛چرا که او را فردی قوی، باتجربه و فعال می داند که دید مثبتی نسبت به مردم ایران دارد و می گوید که این امر باعث افتخارش است.

جاگاریان با جدیت می گوید که سفیر روسیه که تدوین عهدنامه ترکمانچای را برعهده داشت در ایران کشته شد و مجسمه او در حیاط سفارت موجود است.

او در پاسخ به این سئوال که خودتان هم بعضی انتقادها نسبت به سیاست های گذشته روسیه در قبال ایران را شنیده اید؟ گفت :بله، مثلا می گویند 200 سال پیش قفقاز جنوبی را از ما گرفته اند (قرارداد ترکمانچای). من ارمنی هستم. از گرجستان. من هم می گویم آقا محمدخان قاجار در سال 1793 به تفلیس حمله کرد و آنجا را به آتش کشید بنا بر این به نظر من باید به آینده نگاه کرد چون گذشته دیگر گذشته است.

-روسیه قراردادهای گردشگری زیادی با ایران امضا کرده و سفر ایرانی ها به روسیه هم افزایش چشمگیری داشته است، به همین دلیل روسیه هم اقدام متقابلی برای فرستادن گردشگر به ایران دارد؟

 • ما نمی توانیم به زور گردشگران را به ایران بفرستیم. ایران کشوری باستانی و تاریخی است ولی اینجا محدودیت هایی وجود دارد. این محدودیت ها باعث می شود که روس ها، تایلند، امارات، اروپای جنوبی و ترکیه را ترجیح بدهند. ما این محدودیت ها را درک می کنیم و آن را رعایت کرده و به آن احترام می گذاریم. ولی گردشگران ما ترجیح می دهند به جای دیگری سفر کنند.

- آقای سفیر امروز گردشگران آلمانی، اسپانیایی، ایتالیایی و فرانسوی بسکمک با وجود همین چارچوب ها که شما می گویید به ایران سفر می کنند. فکر نمی کنید با تبلیغ بیش تر و بهتر بتوانیم چهره زیبایی از ایران ارائه کرده و باتوجه به جاذبه های فراوان تاریخی و فرهنگی ایران بتوان گردشگران روس را جذب کرد؟

 • ما نمی توانیم خیلی اصرار کنیم زیرا در صورتی که اتفاقی بیفتد، باعث دردسر سفارت می شود، چون در این صورت ما مجبور هستیم مداخله کنیم. اما به هر حال کسی هم جلوی آمدن آنها را نگرفته و مسئله ای ایجاد نمی کند. این وظیفه سفارت شما در روسیه است که گردشگران روس را جذب کند. باید شرکت های گردشگری ایرانی با حمایت سفارت شما در مسکو فعال شوند.

-بین سفارت های ایران و روسیه گفت وگویی برای جذب گردشگران در جریان است؟

 • خیر. این وظیفه سفارتخانه ها نیست. وظیفه سازمان های گردشگری دو کشور است. ما موسسات گردشگری داریم و در سفارت هم دفتر ویزیت راشا داریم. در سفارت شما هم احتمالا چنین دفتری وجود دارد.

- آمار گردشگرانی که سال گذشته از ایران به روسیه سفر کرده اند، چقدر است؟

 • سال گذشته بیش از 63 هزار نفر ایرانی از روسیه بازدید کردند. ما علاوه بر تهران، در رشت و اصفهان هم برای مسافران ایرانی ویزا صادر می کنیم. بعضی روزها آن قدر درخواست صدور ویزا زیاد است که راننده ها و بسکمک از دیپلمات ها را به بخش کنسولی می فرستند تا به صدور ویزا کمک کنند. همه کشورها از حضور گردشگران خارجی استقبال می کنند. در روسیه هم نسبت به حضور ایرانی ها و چینی ها رویکرد مثبتی وجود دارد و به عنوان سفیر روسیه در ایران می گویم هر چقدر ایرانی بیش تری به روسیه سفر کند، بهتر است. ما بعضی روزها 800 الی 900 ویزا صادر می کنیم. اکثرا گردشگری هستند و عده ای هم تاجر و دانشجو هستند. اگر تجار در روسیه میزبان داشته باشند برای سفر مساله ای ندارند.

-لغو ویزا ایران و روسیه به نوعی با خاور دور روسیه است، نه کل روسیه و شامل شهرهایی مثل مسکو و سن پترزبورگ نمی شود، در حالی که در خبرها از لغو ویزا با روسیه گفته می شود ؟

 • من در مصاحبه های بسیار تاکید کردم که حرف های من درست منعکس شود. ما در حال حاضر فقط در مورد لغو ویزا برای گردشگران صحبت می کنیم. لغو ویزا برای گروه های گردشگر است که از 5 الی 50 نفر باشند.

-این قرارداد لغو ویزا گردشگری در حاشیه سفر آقای روحانی به مسکو امضا شد. وزارت امور خارجه روسیه 12 آوریل رسما گفت که روسیه تمام اقدامات داخلی را انجام داده و منتظر اقدامات ایران و پاسخ کتبی آنها هستیم. بنا بر این لغو ویزا محلی هنوز مطرح نیست. ولی در عین حال ما دریافت ویزا برای تجار و دانشجویان را بی اندازه آسان کردیم و شاهد افزایش سفرهای آنها به روسیه نیز هستیم .

- درمورد مسابقات جام جهانی فوتبال 2018 که قرار است در مسکو برگزار شود، آیا امکان دارد تحریم های اعمال شده علیه روسیه روی این مسابقات تاثیر بگذارد؟

 • هیچ تاثیری نخواهد گذاشت. تحریم ها غیرقانونی و یک طرفه از سوی آمریکا اعمال شده است و هیچ یک از تحریم ها از سوی شورای امنیت سازمان ملل دیگر اعمال نمی شود و غیرقانونی است. در قبال این تحریم های آمریکا ما و شما در یک سنگر قرار داریم. ما این اقدامات را رد کرده و هیچ تاثیری روی مسابقات نخواهد گذاشت.

-شما معتقدید با وجود این تحریم ها مسابقات 2018 بدون هیچ مساله ای برگزار خواهد شد؟

 • نه تنها معتقدیم، بلکه شک و تردیدی نداریم.

-طرف های ایرانی برای داشتن سفر بهتر اتباع ایرانی با شما رایزنی هایی داشته اند؟ گامی در مورد داشتن لیدرهایی که به زبان انگلیسی مسلط باشند برداشته شده است؟ راه چارههایی برای مقابله با ایجاد بازار سیاه برای بلیط های مسابقات اندیشیده شده است؟

 • خیر، امیدوارم که بازار سیاه ایجاد نشود. همچنین امیدوارم تا چند ماه دیگر این قرارداد لغو ویزا گردشگری اجرایی شود چرا که پس از آن گروه های ایرانی برای دیدن مسابقات نیازی به دریافت ویزا نخواهند داشت و لزومی ندارد به کنسولگری روسیه مراجعه کنند.

بخش کنسولی ما در هفته چهار روز کار می کند. بر روی زبان انگلیسی هم داریم کار می کنیم، راهنماهایی در روسیه به صورت داوطلبانه با گردشگران همراهی خواهند کرد. علاوه براین چند ماه پیش جام کنفدراسیون در روسیه برگزار شد که تیم آلمان هم پیروز شد و همه اعتراف می کنند که سطح سازمان دهی ما بسیار عالی بود. این بازی ها در مسکو، سن پترزبورگ، سوچی و کازان برگزار شد. سردار آزمون، هم وطن شما هم در تیم کازان بازی می کنند.

گفت و گو از خبرنگار وبلاگ مستر: آزاده تهرانی

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سفیرروسیه درتهران:پایبندی به برجام رابه آمریکا گوشزد می کنیم، سیاست مان در سوریه مشابه ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیرروسیه درتهران:پایبندی به برجام رابه آمریکا گوشزد می کنیم، سیاست مان در سوریه مشابه ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید