همه چیز در خصوص افزایش حقوق کارمندان، کارگران و بازنشستگان در سال 99

به گزارش وبلاگ مستر، با افزایش 21 درصدی مزد کارگران حداقلی بگیر در سال 99، دستمزد پایه کارگران به یک میلیون و 835 هزار و 427 تومان افزایش یافت.

همه چیز در خصوص افزایش حقوق کارمندان، کارگران و بازنشستگان در سال 99

به گزارش خبرنگار ، نشست تعیین حداقل دستمزد سال 1399 کارگران به دلیل عدم توافق نمایندگان کارفرمایی و کارگری درخصوص درصد افزایش مزد و ورود به رأی گیری اعضا انتها یافت.

در این جلسه، میزان افزایش دستمزد کارگران حداقلی بگیر و سایر سطوح مزدی تعیین و تصویب شد و در نهایت اعضای جلسه درصد افزایش مزد کارگران حداقلی بگیر را 21 درصد و درصد سایر سطوح مزدی را 15 درصد معادل 91 هزار تومان رقم ثابت در ماه تصویب کردند.

با این حساب در این جلسه، دستمزد روزانه کارگران از ابتدای سال روزانه مبلغ 611،809 ریال تعیین شده است. این در حالی بود که دستمزد پایه کارگران حداقلی بگیر در سال 1398، یک میلیون و 516 هزار و 882 تومان بود و امسال این مبلغ به یک میلیون و 835 هزار و 427 تومان افزایش یافت.

نکته قابل توجه این است که شورای عالی کار درخصوص حق مسکن کارگران هیچ مصوبه ای نداشت و یاری هزینه مسکن کارگران همچون سال گذشته 100 هزار تومان باقی ماند. باید گفت افزایش حق مسکن تنها ردیف فیش حقوقی است که با وجود تصویب در شورای عالی کار باید به تصویب هیأت وزیران نیز برسد؛ بنابراین تا پیش از تصویب هیأت وزیران، حق مسکن در سال 99 به میزان 100 هزار تومان سال قبل اعمال می گردد، اما حق بن ماهانه کارگری به صورت نقدی به میزان 400 هزار تومان برای این افراد تعیین شد.

از دیگر مزایای پرداخت شده به کارگران حق اولاد است. برای کارگران دارای فرزند زیر 18 سال، به ازای هر فرزند 183 هزار و 542 تومان به عنوان حق اولاد پرداخت می گردد، همچنین طبق مصوبات این جلسه پایه سنوات کارگران قرارداد موقت و دائم مشمول قانون کار با بیش از یک سال سابقه کار به 175 هزار تومان رسید.

در این راستا احمد میدری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: در هر سال کارگران علاوه بر حقوق ماهانه دو ماه عیدی و پاداش و یک ماه حق سنوات می گیرند.

به گفته معاون وزیر کار دریافتی هرماه کارگران بیش از ارقام فوق است و میزان دریافتی هر ماه را باید در عدد 15 ضرب و بر عدد 12 تقسیم کرد.

میدری با بیان اینکه دریافتی متوسط کارگران حداقل دو میلیون و 919 هزار تومان خواهد بود، گفت: کارفرمایان علاوه بر مبلغ فوق، باید 21 درصد به عنوان حق بیمه به سازمان تأمین اجتماعی بپردازند.

بر این مبنا حقوق یک کارگر بدون فرزند با حداقل دستمزد در یک ماه 30 روزه، 2 میلیون و 335 هزار و 542 تومان و حقوق یک کارگر با یک فرزند با حداقل دستمزد در یک ماه 31 روزه، 2 میلیون و 580 هزار و 150 تومان خواهد بود.

حالا با تعیین دستمزد یک میلیون و 835 هزار تومانی کارگران در سال 99، حداقل عیدی کارگران برای امسال، 3 میلیون و 670 هزار تومان و حداکثر عیدی کارگران 5 میلیون و 505 هزار تومان خواهد بود. یعنی عیدی سال 99 کارگران نباید از 3 میلیون و 670 هزار تومان کمتر و از 5 میلیون و 505 هزار تومان نباید بیشتر باشد.

نکته قابل توجه این است که علی رغم اینکه در متن ماده 41 قانون کار کشورمان تصریح شده است که دستمزد باید به صورت منطقه ای تعیین گردد، اما سال هاست که این ماده از قانون اجرا نمی گردد. به اسم حمایت از کارگران مناطق محروم و برقراری عدالت نه تنها در حق همه کارگران ظلم می نمایند و دستمزدی که تعیین شده هیچ وقت رضایت کارگران به خصوص کارگرانی که در شهر های عظیم هستند را به همراه نداشته است، چرا که دستمزد تعیین شده همواره کمتر از هزینه های زندگی و سبد معیشت آن ها بوده است.

از طرفی ظلم عظیمتری در حق کارگران مناطق محروم اجرا شده است، چرا که در صورت پرداخت یکسان کارفرما ها امکانات و زیر ساخت های موجود در شهر های عظیم و دسترسی که به بازار دارند را رها نمی نمایند به مناطق دوردست و محروم بروند و هزینه حمل و نقل را هم به هزینه های خود بیافزایند. در نتیجه صنایع و واحد های فراوریی همه در اطراف شهر های عظیم متمرکز شده اند و بهره ای جز بیکاری و فقر برای کارگران مناطق محروم در پی نداشته است.

با این وجود انصافاً در شرایط کنونی از سویی مبلغ ناچیز دستمزد 99 کفاف معیشت کارگران را نمی دهد و همانند مُسکن مقطعی است و از سوی دیگر افزایش دستمزد ها هم برای کارفرمایان نمی صرفد، چراکه ادامه فراوری وجود ندارد.

دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی درباره میزان حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی گفت: حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی یک میلیون و 800 هزار تومان تعیین شد و بن این افراد از 48 هزار تومان به 60 هزار تومان، حق اولاد از 12 به 15 هزار تومان، حق مسکن از 22 هزار تومان به 30 هزار تومان، حق همسر از 59 هزار تومان به 60 هزار تومان افزایش یافت و در نهایت حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی 2 میلیون و 900 هزار تومان تعیین شد.

به گفته دهقان کیا طبق ماده 111 قانون تأمین اجتماعی، هر میزان حداقل حقوق کارگران اعلام گردد، حقوق بازنشسته ها هم همان مبلغ است.

بر اساس تصمیم هیئت وزیران، حقوق شاغلان دستگاه های اجرایی در سال 1399، 15 درصد نسبت به سال 1398 افزایش یافته، به طوری که پس از افزایش مذکور، حکم حقوقی آنان از 28 میلیون ریال کمتر نخواهد بود.

همچنین، حداقل حقوق و مزایای مستمر شاغلان دستگاه های اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری به استثنای مشمولان قانون نظام هماهنگی پرداخت کارکنان دولت در سال 1399 به میزان 17 میلیون و 974 هزار و 500 ریال و حداکثر حقوق و مزایای مستمر این قبیل کارکنان به میزان 7 برابر حداقل حقوق مذکور در این بند تعیین می گردد.

افزون بر این، حداقل حقوق کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت در سال 1399 به میزان 9 میلیون و 717 هزار و 500 ریال تعیین می گردد که با احتساب فوق العاده های موضوع ماده (6) قانون یاد شده این میزان نباید کمتر از 17 میلیون و 974 و 500 ریال گردد و مابه التفاوت آن تا این مبلغ به سقف محاسبه شده، اضافه خواهد شد.

لازم به ذکر است، پس از اعمال افزایشات مذکور، مبلغ مابه التفاوت ریالی مجموع مبلغ مندرج در حکم کارگزینی (برای کارکنان رسمی و پیمانی) و قرارداد ماهانه (برای کارکنان قرارداد کارمعین و کار تعیین و طرحی) به نسبت مدت کارکرد از مبلغ 28 میلیون ریال با عنوان تفاوت تطبیق موضوع جز (1) بند (الف) تبصره (12) در احکام درج می گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "همه چیز در خصوص افزایش حقوق کارمندان، کارگران و بازنشستگان در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز در خصوص افزایش حقوق کارمندان، کارگران و بازنشستگان در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید