راستا فرار سرمایه از ایران هموار است

به گزارش وبلاگ مستر، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران ضمن اشاره به هموار بودن راستا فرار سرمایه از کشور از بی توجهی نسبت به بسترهای لازم برای جلوگیری از فرار سرمایه انتقاد کرد.

راستا فرار سرمایه از ایران هموار است

عباس آرگون، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران سرمایه را پدیده ای می داند که آماده فرار است. یعنی در صورتی که صاحب سرمایه احساس خطر کند یا ورود به یک عرصه تازه تا حدی ریسک داشته باشد که معین نباشد کار به کجا خواهد رسید، سرمایه از آن حوزه خارج می گردد. حال اگر در سراسر اقتصاد کشور این بی اطمینانی را ایجاد کنیم، سرمایه از کشور خارج می گردد.

او با اشاره به فرایند سریع خروج سرمایه از ایران در سال های گذشته، بیان نمود: ما باید این سوال را از خود بپرسیم که چه بستری ایجاد نموده ایم که سرمایه گذاران ترجیح می دهند پول خود را به خارج از کشور منتقل نمایند و ریسک ورود به فضایی تازه را بپذیرند اما در ایران به کار خود ادامه ندهند. ما باید این راستا را اصلاح کنیم.

عضو اتاق تهران با بیان اینکه تصدی گری دولت در بخش های مالی، یکی از اصلی ترین دغدغه های بخش خصوصی در تمام سال های گذشته بوده، تشریح کرد: ورود دولت به تمامی بخش ها باعث شده سرمایه گذاران در بسیاری از موارد عملا امکان حضور پیدا ننمایند و نتیجه این اتفاق طولانی مدت، پایین ماندن قدرت بخش خصوصی واقعی برای حضور در عرصه های بزرگ بوده است.

آرگون ادامه داد: این عدم اعتماد به بخش خصوصی در حالی اتفاق افتاده که در سال های گذشته، هر جا به دلایل مختلف دولت کنار رفته و بخش غیر دولتی فعال شده، نتیجه کار مثبت بوده و بسیاری از مسائل حل شده است. در سال های گذشته و در دوره تحریم، وقتی دست دولت از درآمدهای ارزی کوتاه شد، این صادرنمایندگان غیردولتی بودند که تجارت خود را ادامه دادند و به کشور ارز تازه وارد کردند، چرا این اعتماد نباید در دیگر حوزه ها نیز دیده گردد؟

وی گفت: ما باید این سوال را از خود بپرسیم که حتی در صورت کنار رفتن تحریم ها، اقتصاد ایران تا چه حد آماده استفاده از ظرفیت های به وجود آمده است؟ اگر بنا باشد ما مانند گذشته عمل کنیم، نه تنها توان استفاده از فرصت ها را نداریم که حتی در آینده نیز بار دیگر تحت تاثیر تهدیدها قرار خواهیم گرفت اما در صورت اعتماد به سرمایه گذاران قطعا شرایط متفاوت می گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "راستا فرار سرمایه از ایران هموار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راستا فرار سرمایه از ایران هموار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید