عجیب ترین موارد پزشکی در سال 2020

به گزارش وبلاگ مستر، درست است که این گزارش های موردی با مطالعات علمی دقیق که هزاران آزمایش درباره آن انجام می گردد تفاوت دارد، اما در عین حال این گزارش های موردی می توانند به پزشکان یاری نمایند تا بیماری های نادر را بهتر درک نمایند یا علائم غیر معمول بیماری های مشترک را تشخیص دهند. در اینجا 10 مورد از عجیب ترین گزارش های در سال 2020 را می خوانید.

عجیب ترین موارد پزشکی در سال 2020

1- وقتی ادرار سبز می گردد!

سبز شدن ادرار می تواند ترسناک باشد. مردی در شیکاگو فهمید که در نتیجۀ مصرف یک دارو پوستش سبز شده است. این مرد مرد 62 ساله پس از معین شدن میزان زیادی دی اکسیدکربن در خونش، در بیمارستان بستری شد. این شرایط به خودی خود می تواند خطرناک باشد. بر اساس گزارشی از این مورد، که در 2 دسامبر در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، این مرد زیر دستگاه تنفس نهاده شد و یک داروی بیهوشی عمومی به نام پروپوفول به وی تزریق شد. پنج روز بعد، ادرار این مرد که در یک کیسه سوند جمع می شد، سبز شد. در حالی که ادرار سبز می تواند دلایل متعددی داشته باشد در این مورد به پروفول مربوط بود. این دارو برای بیهوشی عمومی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، اما در موارد نادر می تواند ادرار فرد را سبز کند. خوشبختانه این تغییر رنگ خوش خیم است و با قطع دارو از بین می رود. در این گزارش، ادرار مرد پس از خارج شدن از پروپوفول به رنگ طبیعی خود بازگشت.

2- حساسیت به سرما

افراد ممکن است به هر چیزی حساسیت پیدا نمایند، از جمله هوای سرد! این مورد برای مردی در کلرادو رخ داد، که آلرژی شدیدی به سرما نشان داد. بر اساس گزارشی از این پرونده که 27 اکتبر در مجله اورژانس پزشکی منتشر شد، مرد 34 ساله پس از آنکه از زیر دوش آب گرم بیرون آمد روی زمین افتاد و در حالی که پوستش پوشیده از کهیر شده بود برای نفس کشیدن تقلا می کرد. یک واکنش آلرژیک به نام آنافیلاکسی سرتاسر بدن او را در برگرفته بود که می تواند کشنده باشد. تشخیص پزشکان آلرژی به هوای سرد بود. رایج ترین علائم این آلرژی کهیر قرمز خارش دار است و در موارد شدیدتر می تواند آنافیلاکسی باشد که باعث کاهش فشار خون و باریک شدن مجاری هوایی می گردد و تنفس را سخت می نماید. این مرد با آنتی هیستامین و استروئیدها تحت درمان نهاده شد و شرایط وی بهتر شد. برای او یک دستگاه تزریق اتوماتیک اپی نفرین تجویز شد که می تواند آنافیلاکسی را در شرایط اضطراری درمان کند.

3- شیرین بیان یا سم کشنده؟

مصرف بیش از حد آب نبات ممکن است خطرناک باشد، اگر شیرین بیان سیاه می خورید این خطر می تواند بیش تر گردد؛ به این علت که حاوی ترکیبی است که در دوزهای زیادش می تواند سمی باشد. در یک مورد، مردی در ماساچوست پس از خوردن زیاد شیرین بیان سیاه جان خود را از دست داد. بر اساس گزارشی از این پرونده که در 23 سپتامبر در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، مردی 54 ساله پس از تجربه یک مشکل در ضربان قلبش ناگهان از هوش رفت. خانوادۀ وی گفتند که این مرد رژیم غذایی ضعیفی داشته و در هفته های اخیر، هر روز یک تا دو بسته عظیم شیرین بیان سیاه مصرف نموده است. در این گزارش آمده است که با وجود دریافت چندین معالجه در بخش مراقبت های ویژه، این مرد 32 ساعت پس از رسیدن به بیمارستان درگذشت.

طبق گفته سازمان غذا و دارو (FDA) شیرین بیان سیاه اغلب حاوی ترکیبی به نام گلیسیریزین است که از ریشه شیرین بیان گرفته شده است. مصرف بیش از حد ریشه شیرین بیان یا آب نبات هایی که با ریشۀ شیرین بیان طعم دار شده اند می تواند خطرناک باشد، زیرا گلیسیریزین سطح پتاسیم بدن را کاهش می دهد. این به نوبۀ خود می تواند منجر به فشار خون بالا و ضربان غیر طبیعی قلب گردد. سازمان غذا و دارو ایالات متحده می گوید که خوردن فقط 2 اونس شیرین بیان سیاه و سفید در روز به مدت دو هفته می تواند باعث مسائل ریتم قلب، به ویژه برای افراد 40 سال به بالا گردد.

4- سوزنی در قلب

درد در قفسۀ سینه یک نوجوان علتی شگفت آور داشت - یک سوزن دوخت در قلب او وجود داشت! بر اساس گزارشی از این پرونده که در تاریخ 29 ژوئیه در مجله اورژانس پزشکی منتشر شد، جوان 17 ساله پس از اینکه درد شدیدی در قفسه سینه خود احساس کرد و به پشت او تیر می کشید، به اورژانس مراجعه کرد. در این گزارش آمده است که با انجام سی تی اسکن از قفسه سینه وی یک شیء فلزی در قلب او وجود دارد. معین شد که آن شی یک سوزن خیاطی 5/3 سانتی متری است که پزشکان آن را با جراحی قلب باز خارج کردند. این نوجوان در ابتدا به پزشکان گفت که هیچ چیز خارجی را نبلعیده و یا صدماتی به سینه اش وارد ننموده است. اما در مصاحبه بعدی، او فاش کرد که لباس هایش را خیاطی می نماید و گاهی سوزن های خیاطی را در دهان خود نگه می دارد ولی سوزنی را نبلعیده است. وجود اجسام خارجی در قلب به خصوص در بچه ها و نوجوانان پدیده ای نادر است. خوشبختانه، این نوجوان پس از عمل جراحی بهبود یافت و تا آنجا که نویسندگان از آن آگاه هستند هیچ عارضه ای نداشت.

در این زمینه بخوانید:

عدم صداقت با پزشک در این موارد شما را به دردسر می اندازد

10 نشانه مخفی ابتلا به بیماری تیروئید!

5- مثانۀ الکل ساز

مثانه یک زن وقتی آغاز به تخمیر قند به الکل کرد ، به نوعی ماءالشعیر ساخت! این خانم 61 ساله به علت داشتن سیروز یا زخم کبد به پیوند کبد احتیاج داشت. اما طبق گزارش موردی که 24 فوریه در یک مجله علمی منتشر شد، پزشکان هنگامی که ادرار وی را بارها و بارها آزمایش کردند وجود الکل را در آن مشاهده می کردند که آن ها را شگفت زده نموده بود. آن ها متوجه شدند که میکروب های مثانه این زن در حال تخمیر گلوکز (قند) به الکل است.

یک اختلال نادر به نام ABS یا سندرم الکل سازی اتوماتیک وجود دارد که در آن میکروب های دستگاه گوارش کربوهیدرات ها را به الکل تبدیل می نمایند. مبتلایان به ABS فقط با خوردن کربوهیدرات ممکن است دچار حالات مستی شوند. اما در خصوص این زن، تخمیر در مثانه او انجام می گردد، و این شرایط با بیماری سندرم الکل سازی اتوماتیک فرق دارد. در خصوص او، الکل فراوری شده در مثانه به جریان خون نمی رسد در نتیجه علائم مصرف الکل را نشان نخواهد داد. شرایط این زن به قدری نادر بود که هنوز حتی نامی برای این بیماری نداشتند. پزشکان وی پیشنهاد دادند که این سندرم سندرم اتوماتیک ماءالشعیرسازیِ ادرار یا سندرم تخمیر مثانه بنامند.

6- طحال سرگردان

اگرچه ممکن است فکر ما هر از گاهی سرگردان گردد، اما انتظار داریم که اعضای بدنمان سر جایشان باشند. اما انگار گاهی اینطور نیست. طحال یک زن 48 ساله در طی 48 ساعت یک دور در بدنش جابه جا شد. این زن یک بیماری نادر داشت که تحت اسم طحال سرگردان شناخته می گردد، این شرایط زمانی اتفاق می افتد که رباط هایی که طحال را در محل خود نگه می دارند ضعیف شوند و نمی توانند عضو را سر ثابت نگه دارند. سی تی اسکن از شکم این زن نشان می دهد که طحال او از ربع فوقانی سمت چپ شکم به ربع پایین سمت راست رفته است این یعنی یک حرکت 30 سانتی متری. این زن یک بیماری کبدی داشت که منجر به عظیم شدن طحالش شده بود، و همین مسئله باعث کشیدگی رباط های اطراف طحالش شده بود. درمان معمول در طحال سرگردان برداشتن طحال است. اما این زن در انتظار پیوند کبد بود و جراحی دیگری برای برداشتن طحال می توانست آسیب زا باشد. بنابراین پزشکان تصمیم گرفتند صبر نمایند و طحال را همراه با عمل پیوند کبد بردارند.

7- ویروسِ سمجِ کرونا

افراد مبتلا به COVID-19 پس از ابتلا به عفونت، معمولاً حدود هشت روز ناقل هستند. اما یک زن در استان واشنگتن رکورد 70 روز را شکست. یعنی این زن طی هفتاد روز همچنان ناقل بود هرچند که خود هرگز علائم بیماری را بروز نداد. این زن 71 ساله دارای نوعی سرطان خون یا سرطان گلبول های سفید خون بود. بنابراین سیستم ایمنی بدن او ضعیف شده و کمتر قادر به پاکسازی بدن از ویروس کرونا بود. این زن در اواخر ماه فوریه طی اولین شیوع کرونا در ایالات متحده آلوده شد. طی 15 هفته، این زن بیش از دوازده بار آزمایش شد و حدود 105 روز این ویروس در بدن او حضور داشت. خاتمه، بدن این زن توانست ویروس را پاک کند، اگرچه پزشکان نمی دانند که این اتفاق چگونه افتاده است. یافته ها نشان می دهد که بیماران مبتلا به نقص ایمنی مبتلا به کرونا ممکن است برای دوره های طولانی تر از حد معمول ناقل باشند.

8- مردی با سه کلیه

وقتی اسکن کلیۀ مردی در برزیل نشان داد که او سه کلیه دارد همه غافلگیر شدند. بر اساس گزارشی از این پرونده که در 6 مه در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، مرد 38 ساله در ابتدا به خاطر درد شدید کمر به پزشک مراجعه کرد. سی تی اسکن نشان داد که درد کمر وی به علت دیسک فتق یا لغزنده است، شرایطی نسبتاً شایع که در آن بخشی از دیسک بالشتک مانند بین مهره های ستون فقرات از جای خود خارج می گردد. اما سی تی اسکن چیز عجیب تری را هم نشان داد. این مرد به جای دو کلیه معمول سه کلیه با ظاهر طبیعی داشت. یکی در سمت چپ و دو کلیه در نزدیکی لگن. داشتن سه کلیه نادر است و در تاریخ پزشکی به کمتر از 100 مورد گزارش شده است. در دوران جنینی، پس از مدتی کلیه ها به دو قسمت تقسیم می شوند که دو کلیه را تشکیل می دهند. البته وجود این کلیۀ اضافی در بدن این مرد لزوماً یک مشکل پزشکی احتیاجمند درمان نیست.

9- ریه یا وان آب داغ؟

این یک بیماری نادر است که به وسیله باکتری هایی ایجاد می گردد که می توانند در آب گرم رشد نمایند. یک نوجوان در استرالیا دچار مسائل تنفسی شدیدی شد و به اورژانس مراجعه کرد. قبل از بستری شدن در بیمارستان، این نوجوان یک جراحی مچ پا انجام داده بود و بیشتر وقت خود را در اتاقش که نزدیک استخر سرپوشیدۀ آن ها بود می گذارند. بیماری او ریۀ حاوی آب داغ تشخیص داده شد. این بیماری به خاطر استنشاق بعضی از باکتری ها ازجنس مایکوباکتریوم از جمله مایکوباکتریوم آویوم می دهد. با تجزیه و تحلیل آب استخر خانه این نوجوان معین شد که آلودگی باکتریایی وجود دارد. این خانواده گفتند که قبلاً از کلر برای ضد عفونی کردن آب استخر استفاده می کردند و حالا آن را تغییر داده اند و از مادۀ دیگری استفاده می نمایند. همین باعث شده بود که باکتری ها در آب استخر رشد نمایند و وارد ریه افراد خانواده شوند. چندین نفر دیگر در خانواده این نوجوان دچار مسائل تنفسی شدند. این باکتری ها فضای گرم ریه را ترجیح می دهند. هرچند دو سال بعد این خانواده بهبود یافتند اما هنوز آسیب های خفیف ناشی از این بیماری در بدن آن ها ابقی مانده است.

10- سنگ عظیم کلسیمی

خانمی که برای درد شکم و استفراغ به اورژانس مراجعه کرد متوجه شد که علائم وی در نتیجه عوارض جراحی است که شصت سال قبل انجام داده بود. پزشکان کشف کردند که یک سنگ کلسیمی به طول 4 سانتی متر در روده های او وجود دارد. طبق گزارشی از این مورد که در 8 ژانویه در یک مجله علمی منتشر شد، معلوم شد که این سنگ برای مدتی طولانی در داخل شکم زن در حال رشد بوده است. این زن هنگامی که تنها شش روز سن داشته است تحت عمل جراحی انسداد روده قرار می گیرد. اما روش جراحی که پزشکان وی از آن استفاده کردند، یک قطعه روده بلااستفاده در بدن او باقی گذاشت که به مرور زمان مواد در آن جمع شده و به تدریج منجر به تشکیل سنگ شده است. پزشکان با جراحی توانستند سنگ را خارج نمایند و زن کاملاً بهبود یافت.

منبع: LIVESCIENCE

منبع: ایرنا زندگی

به "عجیب ترین موارد پزشکی در سال 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین موارد پزشکی در سال 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید