شایعه مرگ مغزی رهبر کره شمالی از کجا آمد؟

به گزارش وبلاگ مستر، منابع دولتی در کره جنوبی گفته اند که حدس های گسترده روز های اخیر در خصوص مرگ کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی در پی جراحی قلبی صحت ندارد.

شایعه مرگ مغزی رهبر کره شمالی از کجا آمد؟

البته هیچگاه انتظار نمی رود که اخبار رسانه ای در این مورد که حال رهبر کره شمالی وخیم است یا دچار مرگ مغزی شده یا در حال نقاهت بعد از عمل جراحی است به سادگی قابل تایید باشد، اما سخنگوی دفتر رئیس جمهوری کره جنوبی گفته است که در حال حاضر علایمی از کره شمالی به دست نیامده که حاکی از وخامت وضع جسمی رهبر 36 ساله آن کشور باشد.

به گزارش بی بی سی، این نخستین بار نیست که شایعاتی در خصوص وضع جسمی کیم جونگ-اون یک موج گزارش رسانه ای به راه انداخته و بعدا تکذیب شده است.

منشا حدس چه بود؟

اخیرا کیم جونگ-اون در مراسم رسمی برزگداشت سالروز تولد پدر عظیمش در روز 15 آوریل غایب بود. این عظیمترین واقعه سال در کره شمالی است و نشانه احترام به پایه گذار کره شمالی است.

شبه جزیره کره در دوره قبل از جنگ دوم برای چند سال در اشغال ژاپنی ها بود و پس از شکست ژاپن، نیرو های به رهبری کیم ایل-سونگ، پدر عظیم رهبر فعلی کره شمالی بخش شمالی و پیشرفته تر شبه جزیره را تصرف و رژیم کمونیستی را با حمایت اتحاد شوروی ایجاد کردند.

بخش جنوبی نیز به کشور کره جنوبی تبدیل شد هر چند هدف هر دو کره وحدت مجدد این شبه جزیره و ایجاد یک کره واحد است.

کیم جونگ-اون تا پیش از این هرگز از مراسم سالروز تولد پدرعظیمش غیبت ننموده بود و احتمال چندانی وجود نداشت که به دلخواه خود تصمیم گرفته باشد سال جاری در آن شرکت نکند.

غیبت او در این مراسم طبیعتا باعث حدس های مختلف شد که با توجه به محدودیت شدید خبررسانی و کنترل رسانه ای در کره شمالی هیچکدام قابل تایید مستقل نبوده است.

حدس فعلی با غیبت کیم جونگ-اون از مراسم عظیمداشت سالروز تولد پدر عظیمش شروع شد

آخرین باری که گزارش و تصاویر کیم جون-اون در رسانه های دولتی کره شمالی منتشر شد روز 12 آوریل و حاوی گزارش تایید شده بازدید و سان از گروه عملیات تهاجمی هوایی بود که بدون ذکر تاریخ توسط منابع دولتی در اختیار رسانه های آن کشور نهاده شد.

مطابق معمول، تصاویر این گزارش او را در حالتی شاد و بدون دغدغه خاطر نشان می داد.

براساس گزارش رسانه های دولتی کره شمالی، روز قبل از آن هم او ریاست یک جلسه سیاسی را برعهده داشت، اما پس از آن دیگر خبر و گزارشی از او منتشر نشده است.

هفته گذشته رسانه های کره شمالی در گزارش یک آزمایش موشکی به حضور رهبر آن کشور اشاره ای نکردند در حالی که در گذشته، او همواره در چنین پرتاب های آزمایشی حضور می یافت.

گزارش در خصوص کره شمالی حتی در بهترین موارد هم به طرزی باورنکردنی سخت است و در نتیجه، مبنای بیشتر حدس ها مقایسه شرایط موجود با شرایط مشابه در قبل و یافتن تفاوت در آن ها است.

در حال حاضر و پس از آن که در انتها ماه ژانویه دولت کره شمالی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا دستور بستن مرز ها را صادر کرد، شرایط داخلی کره شمالی حتی مرموزتر و پنهانی تر هم شده است.

اولین گزارش بیماری رهبر

اولین خبر در خصوص بیماری کیم جون-اون روز سه شنبه گذشته در سایتی به نام روزنامه کره شمالی منتشر شد که پناهندگان این کشور آن را راه اندازی نموده اند.

یک منبع ناشناس در تماس با این وبسایت ادعا کرد که براساس اطلاعاتی که به دست آورده، رهبر کره شمالی از ماه اوت سال گذشته با بیماری قلبی دست به گریبان بوده و پس از دیدار های متعدد از کوه پائکتو، شرایط او به وخامت گراییده است.

این خبر تک منبعی به انتشار گزارش های زنجیره ای در رسانه های بین المللی منجر شد.

آخرین تصویری که از کیم جونگ-اون در رسانه های کره شمالی منتشر شده به گزارش بازدید نظامی او در روز 12 آوریل مربوط می گردد

در پی آن، خبرگزاری ها به انتشار این خبر اکتفا کردند تا اینکه گزارش شد که سازمان های اطلاعاتی کره شمالی و آمریکا هم این ادعا را پیگیری می نمایند.

در این زمان، این گزارش جنجالی در بعضی رسانه های آمریکایی منشر شد که رهبر کره شمالی در پی جراحی قلب در شرایط وخیمی به سر می برد.

با این همه، بیانیه ای که دولت کره جنوبی منتشر کرد و همچنین منابع اطلاعاتی چین - در تماس با خبرگزاری رویترز - گفتند که این گزارش صحت ندارد.

جالب این است که هیچ منبعی خبر جراحی قلبی رهبر کره شمالی را تکذیب ننموده است و مثلا بیانیه های رسمی کره جنوبی و چین صرفا وخامت شرایط او را نادرست خوانده اند.

معمولا مردم کره شمالی در جریان اخبار مربوط به شرایط جسمی و سلامتی یا بیماری رهبرشان قرار نمی گیرند.

اولین غیبت کیم نبود

در سال 2014، کیم جونگ-اون از اوایل ماه سپتامبر به مدت چهل روز از نظر ها غایب شد که در آن موقع هم به حدس های متعددی از جمله سرنگونی او در کودتا توسط گروهی از مقامات ارشد سیاسی و نظامی کره شمالی دامن زد.

پس از این مدت، تصاویر او در حالی که عصایی در دست داشت در رسانه های کره شمالی منتشر شد.

در آن موقع رسانه های کره شمالی تایید کردند که رهبرشان دچار ناراحتی های جسمی شده، اما به این شایعه که کیم به نقرس مبتلاست اشاره ای نشد.

در اکتبر 2014 روزنامه رودونگ سینمون، چاپ کره شمالی، تصاویر متعددی از رهبر کره شمالی را در حالیکه عصا در دست داشت منتشر کرد

برنامه جانشینی کیم جونگ-اون چیست؟

در صورتی که برای رهبر کره شمالی اتفاقی روی دهد، شرایط جانشینی او روشن نیست.

کیم جونگ-اون در زمان حکومت پدرش به مدت چند سال برای جانشینی او و رهبری کره شمالی آماده می شد و در آن موقع، وراثت در سلسله حکومتی کیم کاملا معین بود.

در حال حاضر، کیم یو-جونگ، خواهر رهبر کره شمالی محتمل ترین فرد برای جانشینی اوست. نه تنها او وارث خون مقدس پائکتو یعنی عامل معین نماینده حکومت سلسله کیم است، بلکه به نظر می رسد که به طور گسترده در اخبار رسانه ای آن کشور حضور دارد.

کوه آتشفشان پائکتو در مرز چین و کره شمالی واقع شده و حکومت کره شمالی آن را نماد و روح انقلاب آن کشور به رهبری کیم ایل-سونگ می داند. منابع رسمی و رسانه های کره شمالی برای هر واقعه طبیعی در این کوه معنا و مفهومی عمیق قایل می شوند. قانون اساسی کره شمالی رهبری را در خون مقدس پائکتو تثبیت نموده است.

در قانون اساسی آن کشور آمده است که انقلاب و حزب باید برای ابد توسط خون مقدس پائکتو راهنمایی گردد.

ماه گذشته، کیم یو-جونگ اولین بیانیه رسمی خود را منتشر کرد. او معمولا در مراسم رسمی و به خصوص دیدار های بین المللی برادرش در کنار برادرش دیده می گردد.

در حال حاضر، در خصوص شرایط جسمی رهبر کره شمالی، که سال گذشته با اصلاح قانون اساسی ریاست رسمی کشور را هم در دست گرفت، گزارشی رسمی وجود ندارد و برای نشانه های جدید، تنها می توان تحولات احتمالی بعدی را زیر نظر داشت.

واقعیت این است که وقتی که پای اطلاعات مربوط به رهبری کره شمالی در میان باشد، غالبا باید در تاریکی به جستجوی کمترین نشانه ها پرداخت.

گفته می گردد که کیم جونگ-ایل، رهبر سابق کره شمالی، سال ها کوچکترین پسرش را برای جانشینی خود آماده می کرد.

منبع: فرارو

به "شایعه مرگ مغزی رهبر کره شمالی از کجا آمد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایعه مرگ مغزی رهبر کره شمالی از کجا آمد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید