حذف 2 اسکی باز از پارالمپیک زمستانی بدون کارشناسی فنی!

به گزارش وبلاگ مستر، رییس انجمن پارااسکی گفت: فدراسیون جانبازان و معلولان و کمیته ملی پارالمپیک در حالی دو نفر از اسکی بازان را از بازی های پارالمپیک زمستانی کنار گذاشته اند که هیچ گونه کارشناسی فنی روی آنها به عمل نیامده است.

حذف 2 اسکی باز از پارالمپیک زمستانی بدون کارشناسی فنی!

عیسی ساوه شمشکی در گفت و گو با وبلاگ مستر، اظهار کرد: با توجه به این که تا به امروز پیروز به کسب 3 سهمیه بازیهای پارالمپیک زمستانی به وسیله احمد جعفری در آلپاین و پوریا خلیل تاش و صدیقه روزبه در رشته اسنوبرد شده ایم اما کمیته ملی پارالمپیک به ما اعلام نموده در صورتی ورزشکار به این رقابت ها اعزام می کنیم که در پارالمپیک زمستانی جزو 10 نفر برتر باشند.

وی گفت: کمیته ملی پارالمپیک به ما می گوید همان طور که در پارالمپیک توکیو و پاراآسیایی جوانان با اعزام کاروان کیفی پیروز به کسب نتایج خوبی شدیم، در پارالمپیک زمستانی نیز این سیاست باید اجرا گردد تا نتایج راضی نماینده باشد.

شمشکی اعلام نمود: این قیاس زمانی درست است که از پیست تخصصی و ورزشکاران از امکانات و تجهیزات خوبی برخوردار باشند و حداقل از 360 روز، 200 روز آن را اسکی نمایند، در حال حاضر 90 درصد از ورزشکاران خارجی که در این رشته فعالیت می نمایند در گذشته قهرمانان این رشته بوده اند که در اثر تصادف دچار معلولیت شده اند اما ورزشکاران ایران مادرزادی معلول بوده و تجربه زیادی در این رشته ندارند و تنها با 60 روز تمرین و با کم ترین تجهیرات، امکانات و با دست خالی پیروز به کسب سهمیه شده اند.

وی اعلام نمود: طی 4 سال گذشته یک مسابقه تدارکاتی برون مرزی نداشتیم و تنها سال جاری برای کسب سهمیه بازی های پارالمپیک زمستانی در کاپ اروپا که در هلند برگزار گردید، حضور پیدا کردیم.

شمشکی افزود: حذف احمد جعفری از آلپاین و پوریا خلیل تاش در اسنوبرد ظلم بزرگی در حق این دو ورزشکار است که فدراسیون و کمیته ملی پارالمپیک بدون هیچ گونه ارزیابی و کارشناسی فنی مانع اعزام این دو ورزشکار به مسابقات می شوند.

وی گفت: در حال حاضر به جز 3 سهمیه قطعی، شرایط کسب 3 سهمیه دیگر را نیز داریم که کمیته ملی پارالمپیک به من قبل از خط زدن این دو ورزشکار اظهار داشت که تنها امکان اعزام 4 ورزشکار (الهه قلی فلاح اسکی باز نابینا و کم بینا، حسین سولقانی، ابوالفضل خطیبی و صدیقه روزبه) به پارالمپیک زمستانی وجود دارد که البته تنها سهمیه صدیقه روزبه و حسین سولقانی از سوی کمیته بین المللی پارالمپیک قطعی شده و شرایط دو ورزشکار دیگر پس از شرکت در مسابقات بین المللی معین خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا کمیته ملی پارالمپیک با وجود این که سهمیه احمد جعفری و پوریا خلیل تاش برای شرکت در پارالمپیک زمستانی قطعی شده است، از فهرست ورزشکاران اعزامی خارج نموده است، افزود: فدراسیون جانبازان و معلولان و کمیته ملی پارالمپیک برای این که در هر سه رشته اسنوبرد، آلپاین و صحرانوردی ورزشکار اعزامی به پارالمپیک زمستانی داشته باشیم، اقدام به انجام چنین کاری نموده است، در حالی که هنوز شرایط ما برای اعزام الهه قلی فلاح و ابوالفضل خطیبی پیش از کسب سهمیه معین نیست.

رییس انجمن پارااسکی گفت: کمیته ملی پارالمپیک پیش از خط زدن این دو ورزشکار انتخاب نفرات اعزامی را در اختیار انجمن قرار داده بود، اما حذف هر کدام از این ورزشکاران که 4 سال دست خالی و با کمترین امکاناتی پیروز به کسب سهمیه شده اند، کار سخت و پایمال کردن زحمات آنها بود.

وی اظهار کرد: من در جریان کوشش بی وقفه این دو ورزشکار برای شرکت در پارالمپیک زمستانی بودم، پوریا خلیل تاش با کم ترین امکانات از سوی فدراسیون و کمیته ملی پارالمپیک شب ها در رستورانی در کیش کار می کرد تا بتواند هزینه تمرینانش و سایر خرج و مخارجش در کیش را پرداخت کند تا با آمادگی خوبی راهی چین گردد، البته در جریان فعالیتش در کیش حامی اقتصادی پیدا نموده بود که قرار بر این بود تا زمان اعزام به پارالمپیک زمستانی هزینه های او را پرداخت کند، با حذف وی از فهرست ورزشکاران اعزامی، وی حامی اقتصادی خود را نیز از دست خواهد داد، واقعا با این سیاست کمیته ملی پارالمپیک من چگونه می توانم جوابگوی این ورزشکار باشم.

شمشکی افزود: من 6 سال بدون این که ریالی از کمیته ملی پارالمپیک دریافت کنم، برای توسعه و پیشرفت اسکی معلولان کوشش کردم و در طی این مدت تعداد اسکی بازان معلول را از یک ورزشکار به 30 نفر افزایش دادم و حتی تعداد سهمیه های این رشته را در بازیهای پارالمپیک زمستانی از یک ورزشکار در پارالمپیک زمستانی 2018 کره جنوبی تا 5 سهمیه افزایش دادم، واقعا با این سیاست کمیته ملی پارالمپیک دیگر انگیزه ای برای ادامه فعالیت در این رشته ندارم.

شمشکی گفت: واقعا عادلانه نیست با یک قیاس نادرست بین بازی های پارالمپیک تابستانی و زمستانی، زحمات ورزشکاران را پایمال نمایند. من از فدراسیون و کمیته ملی پارالمپیک خواهش می کنم با توجه به این که تا 4 بهمن فرصت داریم تا فهرست نفرات اعزامی را به مسئولان برگزار نماینده اعلام کنیم، در صورت امکان در تصمیم خود تجدیدنظر و شرایط اعزام این دو ورزشکار به بازیهای پارالمپیک زمستانی را فراهم نمایند.

وی در سرانجام افزود: هدف اصلی ما توسعه رشته اسکی معلولان است و دوست ندارم با این گونه سیاست ها، ورزشکاران دیگر انگیزه ای برای ادامه فعالیت در این رشته نداشته باشند. توسعه این رشته در این به حدی اهمیت دارد که سفیر چین چند وقت پیش ضمن بازدید از پیست اسکی توچال، از رییس فدراسیون اسکی درخواست کرد که با توجه به عدم حضور نمایندگانی از کشورهای انگلیس و آمریکا در بازیهای پارالمپیک زمستانی چین، ایران با تعداد ورزشکاران بیشتری در این رویداد مهم حضور پیدا کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حذف 2 اسکی باز از پارالمپیک زمستانی بدون کارشناسی فنی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف 2 اسکی باز از پارالمپیک زمستانی بدون کارشناسی فنی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید