تجربه ای بهتر از اینترنت پرسرعت با مودم VDSL

به گزارش وبلاگ مستر، در چند سال گذشته احتیاج استفاده از اینترنت پرسرعت افزایش یافته است. از همین رو تمایل استفاده از تجهیزات و فناوری سرعت بالا به مانند اینترنت VDSL نیز برای کاربران افزایش پیدا نموده است.

تجربه ای بهتر از اینترنت پرسرعت با مودم VDSL

به گزارش وبلاگ مستر، بنابراعلام برقچی، با افزایش تعداد رایانه ها و شبکه های اینترنت خانگی، تقاضا برای اینترنتی با پهنای باند بالا (اینترنت پر سرعت) به طور پیوسته رو به افزایش است.

به همین منظور قصد داریم در این متن مودم VDSL را به شما معرفی کنیم و تفاوت ها و مزیت های آن را برای شما توضیح دهیم.

اگر در محل زندگی شما خدمات اینترنت فیبر نوری نیز ارائه می گردد، مودم فیبر نوری نیز می تواند جزء گزینه های خرید شما باشد.

مودم VDSL چیست؟

یکی از انواع مودم این که روزها با توجه به فراهم شدن بستر استفاده از اینترنت VDSL کاربرد پیدا نموده، مودم VDSL است.

تکنولوژی VDSL مخفف عبارت Very-high-bitrate Digital Subscriber Line به معنی DSL با نرخ بیت بسیار بالا است.VDSL

نسل جدیدی از فناوری های DSL است که روی بستر کابل های مسی ارائه می گردد و به عبارتی نسل بعدی فناوری ADSL محسوب می گردد.

مودم های VDSL می توانند پهنای باند 52 مگابیت برثانیه و آپلود 16 مگابیت برثانیه را ارائه دهند که بیش از 6 برابر مودم های ADSL است. البته این پهنای باند استاندارد مودم های DSL است و در حالت تئوری می توانند تا 300 مگابیت برثانیه را نیز ارائه دهند.

خطوط تلفن تنها مقدار کمی از ظرفیت خود را برای انتقال صدا استفاده می نمایند، فناوری های DSL از ظرفیت های به جامانده در این خطوط برای اتصال به اینترنت استفاده می نمایند.

به طور دقیق تر، صدای ما در فرکانس های 400 تا 3400 هرتز منتقل می شوند، در حالی که، خطوط تلفن می توانند داده ها را در فرکانس های چندین میلیون هرتزی (مگاهرتزی) نیز انتقال دهند و داده های دیجیتال را منتقل نمایند.

بنابراین با استفاده از این خطوط و با یاری فناوری DSL می توان اینترنت را بر بستر این خطوط ارائه داد. فناوری VDSL با استفاده بهینه از ظرفیت خطوط تلفن می تواند حداکثر پهنای باند ممکن را تحویل دهد، که بسیار بیش از سایر فناوری های DSL مانند ADSL است.

نسل جدیدتری از مودم VDSL با نام های VDSL2 و +VDSL2 هم معرفی شده اند که می توانند به ترتیب، سرعت های دانلود 200 و 300 مگابیت بر ثانیه (معادل 25 تا 37.5 مگابایت بر ثانیه) را ارائه دهند که البته هنوز در کشور ما حتی زمزمه های ارائه آن نیز توسط شرکت های ارائه دهنده اینترنت به گوش نمی رسد.

مهم ترین تفاوت مودم VDSL و ADSL

تا این جای کار احتمالاً به بعضی از تفاوت های مودم VDSL و ADSL پی برده اید اما در این قسمت می خواهیم به طور کامل تفاوت های این مودم ها را آنالیز کنیم.

. پهنای باند:

واضح ترین تفاوت این دو فناوری پهنای باند دانلود و آپلود آن هاست که سرعت دانلود در فناوری VDSL بیش از 6 برابر ADSL است. البته اگر فناوری های جدیدتر VDSL2 و +VDSL2 را در نظر بگیریم، این اختلاف بسیار بیشتر است.

. هزینه:

ناگفته پیداست که هزینه اینترنت و همچنین راه اندازی سرویس VDSL کمی بیش از ADSL است. هزینه زیرساخت، سرعت بیشتر، تعداد کم کاربران و قیمت بیشتر مودم ها این اختلاف قیمت را رقم می زنند.

. ارائه دهندگان اینترنت:

در حال حاضر شرکت های ISP کمی سرویس VDSL را ارائه می دهند و استفاده از این فناوری فوق العاده محدود است (برخلاف ADSL) که در بسیاری از خانه ها کاربرد دارد.

. فاصله قابل ارائه:

قدرت سیگنال در فناوری VDSL به شدت با افزایش فاصله افت می نماید، بنابراین ISP می تواند تا فاصله اندکی حداکثر سرعت این سرویس را به کاربران ارائه دهد. در حالی که، این فاصله برای ADSL بسیار بیشتر است.

همان طور که در نمودار زیر مشاهده می کنید در فواصل کم سرعت اینترنت VDSL بسیار بالاتر از ADSL است اما با افزایش فاصله سرعت آن ها به تدریج با هم برابر می شوند، اما سرعت اینترنت ADSL با افزایش فاصله تغییر چندانی نمی نماید.

اهمیت اینترنت پر سرعت

امروزه داشتن اینترنت پر سرعت موضوع مهمی است، زیرا اطلاعات همه روی اینترنت و به صورت ویدئو، موسیقی و … ارائه می شوند. داشتن پهنای باند بالاتر یاری می نماید، زودتر به کارهای خود برسیم.

برای مشاغل اینترنتی هم پهنای باند خیلی مهم است. هر چه زودتر در کشورمان زیر ساخت های مربوط به فناوری های جدید مانند VDSL2 ،VDSL و TD-LTE پیاده سازی گردد به رشد کسب و کارها یاری می نماید. Vdsl مزایای بسیار زیادی برای کاربران دارد.

از چه شرکت هایی می توانم VDSL تهیه کنم؟

اکنون برای تهران و قم ثبت نام VDSL توسط شرکت های مخابرات و شاتل انجام می گردد. داتک و پیشگامان هم از جمله شرکت هایی هستند که VDSL را ارائه می دهند. البته از مدتی قبل هم این اینترنت برای مجتمع هایی مانند مجتمع های اداری و تجاری ارائه می شد.

ثبت نام VDSL را چگونه انجام دهم؟

به وب سایت شرکت مخابرات مراجعه کنید و در زیرمنوی سرینو روی دکمه اطلاعات بیشتر بزنید. در این صفحه اطلاعات لازم شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی، نام شهر و استان و … را وارد نمایید تا ثبت نام شما انجام گردد. کد رهگیری که پس از ثبت نام به شما داده می گردد را پیش خود نگه دارید.

برای ثبت نام در شرکت شاتل هم وارد سایت شاتل شوید و روی بنری که برای اینترنت VDSL قرار داده شده، کلیک کنید. در این صفحه اطلاعات لازم را وارد نمایید و منتظر بمانید تا از شرکت با شما تماس بگیرند.

انتهای رپرتاژ آگهی

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تجربه ای بهتر از اینترنت پرسرعت با مودم VDSL" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجربه ای بهتر از اینترنت پرسرعت با مودم VDSL"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید