آخرین شرایط پول های بلوکه شده ایران در عراق

به گزارش وبلاگ مستر، عضو هیئت رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: عراق بخشی از پول کوواکس را پرداخت کرد، در واقع واکسنی که الان به کشور می آید هزینه آن از محل پول های ایران در عراق خریداری شد و در مقابل بخشی از آن هم مواد غذایی وارد کشور می گردد.

آخرین شرایط پول های بلوکه شده ایران در عراق

به گزارش ایلنا؛ سید حمید حسینی در خصوص شرایط تجاری ایران و عراق اظهار کرد: آمار صادرات غیرنفتی چهار ماهه حاکی از این است که به طور میانه ماهانه 700 میلیون دلار صادرات به عراق صورت گرفته که این رقم صادرات برق را شامل نمی گردد. با توجه به اینکه سال گذشته میانه صادرات ما ماهانه 550 میلیون دلار بوده، میزان صادرات ما به عراق 20 درصد افزایش داشته است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در 4 ماهه سال جاری به اغلب مقاصد افزایش صادرات داشتیم و صادرات ما به ماهانه 3.5 میلیارد دلار رسیده که اگر این فرایند را ادامه دهیم، در 12 ماه می تواند شرایط صادرات سالانه ما را به 42 یا 43 میلیارد دلار رسانده و کاهش صادرات در سال گذشته را جبران کند.

حسینی با اشاره به علل افزایش صادرات توضیح داد: دلیل افزایش صادرات عواملی مانند افزایش قیمت های جهانی، بازگشایی مرزهای کشورهای عربی بعد از کرونا، افزایش مصرف در عراق در آستانه محرم و اربعین و... و. بوده است.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون آخرین شرایط پول های بلوکه شده ایران در عراق گفت: عراق بخشی از پول کوواکس را پرداخت کرد، در واقع واکسنی که الان به کشور می آید هزینه آن از محل پول های ایران در عراق خریداری شد و در مقابل بخشی از آن هم مواد غذایی وارد کشور می گردد. در کل اقدامات مثبتی صورت گرفته و به نظر می رسد روابط ما با عراق بهبود پیدا کند.

عضو هیئت رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در خصوص آخرین شرایط راه زمینی ایران به سوریه به وسیله عراق بیان نمود: راه رسمی ما به سوریه به وسیله عراق باز نشده اما به طور غیررسمی به وسیله اقلیم کردستان این کار انجام می گردد. 7 تا 8 درصد از کالاهای صادراتی به عراق به سوریه می رود. البته سوریه چندان بازار صادراتی ما نیست یعنی ما نمی توانیم روی سوریه به اسم یک بازار صادراتی مثل عراق حساب کنیم چرا که مزیت زیادی در این کشور نداریم. باز شدن راه زمینی عراق به کاهش هزینه های ما یاری می نماید اما بازار سوریه برای ما نهایتا 4 یا 5 میلیارد دلاری است. باید کوشش کنیم صادرات حوزه های فنی و مهندسی، IT، مصالح ساختمانی و خدمات پزشکی را تقویت کنیم چراکه در این بخش ها شانس بیشتری نسبت به صادرات کالایی داریم. گرچه در خصوص مصالح ساختمانی هم سوریه بازار مناسبی برای ما نیست.

وی بعلاوه با اشاره به قاچاق دارو به عراق اظهار داشت: کالاهای یارانه ای که صادرات آنها ممنوع می گردد معمولا به عراق و بعلاوه بقیه کشورهای همسایه راه پیدا می نماید. باید این کالاهای یارانه ای را حذف یا به صورت کالابرگ توزیع کنیم. اختلاف قیمت به قدری زیاد است که انگیزه زیادی برای قاچاق کالا ایجاد می نماید. ما 400 تا 500 روستای مرزی داریم که فاصله نزدیکی با عراق دارند، کنترلی هم بر این منطقه ها روستایی وجود ندارد. دام، مرغ، تخم مرغ و ... از این طریق از مرز خارج می گردد.

قاچاق دارو حتی از این موارد هم راحت تر است. قبلا به وسیله مسافران عراقی میزان زیادی دارو از کشور خارج می شد اما الان که سفرها کمتر شده احتمالا حجم قاچاق دارو کاهش پیدا نموده است اما به طور کلی در خصوص تجهیزات پزشکی ما با مشکل قاچاق روبرو هستیم.

منبع: فرارو

به "آخرین شرایط پول های بلوکه شده ایران در عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط پول های بلوکه شده ایران در عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید