گروسی: خواستار احیای ظرفیت نظارتی و بازرسی ها در ایران هستیم

به گزارش وبلاگ مستر، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ضمن تأکید بر این که مذاکره با ایران باید به نتیجه برسد، توضیح داد که آژانس خواستار احیای ظرفیت نظارتی و بازرسی های این نهاد در ایران است.

گروسی: خواستار احیای ظرفیت نظارتی و بازرسی ها در ایران هستیم

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ مستر، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) در کنفرانس خبری خود در وین توضیح داد رایزنی ها با مقامات ایران بی نتیجه بود به این مفهوم که ما نتوانستیم به نتیجه برسیم من برای یافتن راه چاره متوقف نمی شوم و ادامه می دهم.

به کوشش برای رسیدن به تفاهم ادامه می دهم، مذاکرات در ایران بی نتیجه بود

وی در این خصوص گفت: این طور باید توصیف کنم که رایزنی ها و مذاکرات در ایران بی نتیجه بود به این مفهوم که ما نتوانستیم مسائل را به انتها و نتیجه برسانیم. من کوشش ها برای رسیدن به تفاهم را رها نخواهم کرد، اما در مورد موضوعاتی که دیروز درباره آن بحث کردیم، نتوانستیم به نتیجه برسیم.

رافائل گروسی سپس به خبرنگار رویترز شرح داد: دیروز مذاکرات را به انتها رساندیم. همچنان در حال مذاکره هستیم. موضوعات همچنان باقی است. ما دائماً مذاکره می کنیم، ولی دیروز به نتیجه و توافق نرسیدیم. علی رغم تمام کوشش هایم، نتوانستیم دیروز به نتیجه برسیم.

خواستار احیای ظرفیت های نظارتی و بازرسی های آژانس در ایران هستیم

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره مذاکره با مقام های ایرانی گفت: مذاکرات موفقیت آمیز نبود. من خواستار احیای ظرفیت نظارت و بازرسی های مورد احتیاج آژانس هستم. خواستار احیای دوربین های آژانس، سرویس و تعمیر تجهیزات آژانس و تمامی این چیز ها هستم و مسئله دیگر این است که موضوعات به جامانده ای در مسائل پادمانی داریم. در مذاکرات شما کوشش می کنید از مسائل دفاع کنید، چیز هایی را پیشنهاد دهید، اما توافق با ما برای ایران امکانپذیر نبود.

مذاکرات در ایران سازنده بود، اما نتوانستیم به توافق برسیم، اما باید به توافق برسیم

گروسی در پاسخ به سؤال خبرنگار پرس تی وی در ارتباط با تفاوت در لحن اظهارات مدیرکل آژانس در کنفرانس خبری تهران و بیانیه ای که پس از آن صادر شد، گفت: مذاکرات (با مقام های ایرانی) سازنده و صحیح و حرفه ای بود. این یک مسئله است، اما ما نتوانستیم به توافق برسیم. ما باید به توافق برسیم و باید این کار را انجام بدهیم.

کوشش برای ادامه مذاکرات با مقام های ایرانی را متوقف نخواهم کرد

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی سپس تأکید کرد که همچنان باید مصاحبه با مقام های ایران را ادامه دهد و در پاسخ به سؤال خبرنگاری در این خصوص گفت: امیدوارم که مذاکرات با مقام های ایران ادامه داشته باشد و حداقل آن این است که من کوشش در این زمینه را متوقف نخواهم کرد و این بسیار حائز اهمیت است.

گروسی در ادامه در مورد محدودیت های نظارتی و بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران گفت: ما در حال نزدیک شدن به نقطه ای هستیم که من نخواهم توانست، تداوم دانش آژانس (از فعالیت های هسته ای ایران) را تضمین کنم.

تداوم ملاقات و گفتگو ایران و آژانس لازم است

وی بعلاوه در پاسخ به سؤال خبرنگاری در ارتباط با لزوم همکاری ایران و آژانس توضیح داد: ما باید یکدیگر را ببینیم و بشناسیم. ما هم اکنون توانسته ایم که چنین ملاقاتی داشته باشیم و این به ما یاری می نماید. من به حرف های آن ها گوش دادم و آن ها نیز به حرف های من گوش دادند. آن ها نظراتی خاص درباره موضوعات خاص داشتند. من نیز توانستم نگرش خود درباره این فرایند را به آن ها شرح دهم و انتظاراتم را برای آن ها بیان کنم.

مسئله عدم انحراف هسته ای ایران، موضوع مورد بحث های روز گذشته با مقام های ایران نبود

رافائل گروسی بعلاوه در بخشی از کنفرانس خبری خود در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران مبنی بر اعتراف آژانس بر عدم انحراف برنامه هسته ای ایران گفت: اول از همه من چیزی برای اعتراف کردن ندارم. ما درباره چنین چیزی بحث و گفت وگویی نداشتیم. فکر می کنم به گزارش های پیشین آژانس اشاره نموده اند که گفته بودم هیچ انحرافی در برنامه هسته ای ایران صورت نگرفته است، اما ما دیروز درباره این مسئله بحثی صورت نداشتم.

امیدواریم مسئله مربوط به بازرسی از بازرسان آژانس مجدداً اتفاق نیافتد

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به سؤالی در ارتباط با بعضی گزارش ها درباره بازرسی بدنی از بازرسان آژانس گفت: امیدواریم که چنین چیزی مجدداً رخ ندهد و دلایلی وجود داشته است، اما هرگونه اقدام امنیتی باید با توافقات بین آژانس و تمامی کشور ها سازگار باشد.

گروسی در مورد محدود شدن دسترسی آژانس به اطلاعات و فعالیت های هسته ای ایران شرح داد: واضح است که با طولانی شدن عدم دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به تأسیسات ایران و عدم اطلاع از تداوم فعالیت های عملیاتی ایران به خودی خود موجب می گردد که من نتوانم اطلاعاتی را درباره آن چه در ایران در حال رخ دادن است، ارائه کنم.

در حال تکمیل...

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "گروسی: خواستار احیای ظرفیت نظارتی و بازرسی ها در ایران هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروسی: خواستار احیای ظرفیت نظارتی و بازرسی ها در ایران هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید