نقش ارتش ترکیه در بحران سوریه و رویای نفوذ منطقه ای، غرور بیجای شبه نظامیان کُرد و سقوط منطقه عفرین، شروع استفاده گسترده ترکیه از پهپادهای مسلح در میدان نبرد

به گزارش وبلاگ مستر، ارتش ترکیه که پیش از این با عملیات سپر فرات پیروز شده بود مانع از اتصال دو کانتون کردنشین جزیره و عفرین(حد فاصل حسکه تا شمالغرب حلب) شوند، اینبار در صدد وارد کردن دومین ضربه کاری به دشمن قدیمی خود بود.

نقش ارتش ترکیه در بحران سوریه و رویای نفوذ منطقه ای، غرور بیجای شبه نظامیان کُرد و سقوط منطقه عفرین، شروع استفاده گسترده ترکیه از پهپادهای مسلح در میدان نبرد

به گزارش وبلاگ مستر به نقل از مشرق، عملیات تصرف شهر الباب که در زمانی در کنترل تروریست های داعش بود اگرچه در نهایت با پیروزی ترکیه و مزدوران تحت امرش به سرانجام رسید، اما تلفات جانی و خسارات شدید تجهیزاتی ارتش ترکیه در این شهر که تنها چند هزار نیروی پیاده به جامانده داعش در شمال استان حلب در آن حضور داشتند موجب شد تا ارتش ترکیه راهبرد خود در عملیات نظامی در سوریه را دگرگون کند.

تقریبا همزمان با شروع کمپین سپر فرات و هجوم ترکیه و نیروهای تحت امرش به این منطقه، نیروهای ارتش سوریه هم عملیات عظیمی را در از محور شرق فرودگاه کویرس شروع نموده بودند و در حالیکه حتی شهر تادف، دروازه جنوبی الباب را هم تحت کنترل خود داشتند بنابر توافقات سیاسی مابین دو طرف از ورود به شهر الباب منصرف شده و به سوی جنوب این منطقه و پاکسازی شرق استان حلب حرکت کردند که با تصرف شهرهای دیرحافر و مسکنه و پایگاه هوایی جراح امنیت این منطقه به شکل کامل تامین شد.

رهبران ترکیه که تا این هنگام مبارزه با تروریست های داعش را بهانه ورود مستقیم به خاک سوریه اسم می کردند حال نیازمند طرح و هدفی نو برای ایجاد منطقه حائل مورد نظر خود در سراسر خطوط مرزی با سوریه بودند. شروع مجدد حملات گروه تروریستی PKK در خاک این کشور و نبرد سنگین ارتش ترکیه با این گروه که پس از چندین سال صلح و آتش بس مجددا شروع شده بود، موجب شد تا رهبران ترکیه ضمن اعتراض شدید به ایالات متحده امریکا به علت حمایت نظامی از شبه نظامیان کُرد در خاک سوریه اعلام کند که بخش زیادی از کادر رسمی گروه پ ک ک در بدنه نیروهای دموکراتیک سوریه SDF حضور دارند و این گروهک بخشی از تسلیحات و تجهیزات اهدایی غرب به نیروهای SDF را به خاک ترکیه انتقال داده است.

ارتش ترکیه که پیش از این با عملیات سپر فرات پیروز شده بود مانع از اتصال دو کانتون کردنشین جزیره و عفرین (حد فاصل حسکه تا شمال غرب حلب) شوند، اینبار در صدد وارد کردن دومین ضربه کاری به دشمن قدیمی خود بود. در آن موقع با توجه به حضور قدرتمند داعش در استان های رقه و دیرالزور، حمله به منطقه ها اصلی گروه SDF امکانپذیر نبوده و با مخالفت و واکنش شدید امریکا روبرو می شد. به همین علت رهبران ترکیه تصمیم می گیرند به ضعیف ترین منطقه تحت کنترل شبه نظامیان کُرد یعنی منطقه عفرین حمله ور شوند.

عملیات شاخه زیتون و سقوط عفرین

منطقه عفرین که در شمالغرب استان حلب واقع شده است از ابتدای بحران سوریه در سال 2011 تقریبا به شکل خودمختار اداره می شد و طی توافق با دولت سوریه در ازای عدم همکاری با تروریست ها، ارتش سوریه وارد این منطقه نمیشد. در میان تمامی منطقه های اکثریت جمعیت کردنشین بودند، منطقه عفرین بیشترین آرامش و همکاری را با ارتش سوریه داشت. اما یک اشتباه و خودخواهی عظیم موجب سقوط این منطقه، کشته و زخمی شدن هزاران غیرنظامی و آوارگی مردم بیگناه آن شد.

موقعیت منطقه عفرین پیش از تهاجم ارتش ترکیه

از ابتدای سال 2018 میلادی زمزمه های هجوم ارتش ترکیه و نیروهای تحت امرش به منطقه عفرین به بهانه مبارزه با تروریسم به گوش می رسید و با توجه به اینکه عفرین منطقه ای ایزوله و بدون امکان دسترسی به منطقه ها اصلی SDF محسوب میشد، امکان مقاومت مدافعین و جلوگیری از سقوط آن تقریبا غیرممکن بود. رهبران شبه نظامیان YPG گمان می کردند که به علت اینکه هزاران نفر از نیروهای آنها مشغول نبرد در زیر پرچم امریکا علیه داعش هستند، ترکیه هرگز به خود جرات حمله به آنها را نخواهد داد اما این گمان از اساس باطل بوده و ارتش ترکیه به فرمان رجب طیب اردوغان در تاریخ 20 ژانویه عملیات خود در این منطقه را تحت اسم شاخه زیتون شروع کرد.

نیروهای تحت حمایت ترکیه در مرکز شهر عفرین

پیش از شروع تهاجم ارتش ترکیه به این منطقه، مقاماتی از دولت سوریه و حتی فرماندهان روسی به نیروهای مستقر در عفرین پیشنهاد دادند با نصب پرچم کشور سوریه و ارتش روسیه در این منطقه و حضور نیروهای رسمی این کشور، مانع از تهاجم ترکیه به این منطقه شوند اما کلیه این پیشنهادات، مغرورانه از سوی شبه نظامیان کُرد رد شده و آنها مقاومت نظامی تا شکست مهاجمین را تنها راه نجات عفرین خواندند.

علی رغم تمامی شعارها و اطمینان بخشی به مردم محلی، نیروهای YPG تنها در هفته های نخست پیروز به وارد آوردن تلفات و خسارات به قوای مهاجم شدند اما با از دست رفتن ارتفاعات راهبردی این منطقه که تحت حملات سنگین هوایی و توپخانه ای ارتش ترکیه گریزی از آن نبود، منطقه عفرین تنها پس از 58 روز نبرد به طور کامل سقوط نموده و تحت اشغال تروریست های تحت حمایت ترکیه عایدی.

تانک لئوپارد2 منهدم شده ارتش ترکیه در عفرین

راهبرد نظامی ارتش ترکیه در این عملیات شدیدا متاثر از نبرد شهر الباب بود. نظامیان ترکیه پس از هفته نخست تهاجم که دچار تلفات و خسارات مجدد در این منطقه شدند، هزاران مزدور تحت امر خود را روانه میدان نبرد نموده و تنها به پشتیبانی هوایی و توپخانه ای از آنها تا زمان تصرف مرکز عفرین پرداختند. در زمان 2 ماهه عملیات شاخه زیتون حدود 80 سرباز ارتش ترکیه، 500 نفر از نیروهای تحت امرش و حدود 1500 نفر از شبه نظامیان مدافع عفرین کشته شده و هزاران غیرنظامی هم کشته و زخمی شدند.

برخلاف عملیات الباب ارتش ترکیه در نبرد عفرین به علت بافت کوهستانی منطقه و دشواری استفاده از قوای زرهی، چندان از تانک های اصلی میدان نبرد خود استفاده ننموده و تنها 2 دستگاه تانک این کشور با شلیک موشک های ضد زره کنکورس هدف قرار گرفته و نابود شد.

محموله موشک های ضد زره توقیف شده در راستا عفرین

در سوی مقابل اما نخستین بار این کشور از پهپادهای رزمی ساخت صنایع داخلی خود از مدل Bayraktar TB2 به شکل گسترده استفاده کرد که نقش به سزایی در تلفات نیروهای مدافع عفرین و تسهیل پیشروی قوای مهاجم در این منطقه داشت.

ساختمان منقش به تصویر عبدالله اوجالان رهبر گروه PKK لحظاتی پیش از نابودی به وسیله پهپاد ترکیه

تجارب به دست آمده از حملات پهپادی در این عملیات بعدها در نبرد منطقه راس العین، مقابله با ارتش سوریه در استان ادلب و نبرد عظیم کشور لیبی مورد استفاده قرار گرفته و نتایج درخشانی برای قوای نظامی ترکیه به همراه داشت.

در قسمت بعد به آنالیز عملیات چشمه صلح ارتش ترکیه در غرب استان حسکه و شمال رقه خواهیم پرداخت که اینبار بر خلاف نبرد عفرین با هوشیاری رهبران کرد و همکاری با دولت سوریه مانع از رقم خوردن فاجعه ای دیگر برای آنها شد.

ادامه دارد ...

منبع: جام جم آنلاین

به "نقش ارتش ترکیه در بحران سوریه و رویای نفوذ منطقه ای، غرور بیجای شبه نظامیان کُرد و سقوط منطقه عفرین، شروع استفاده گسترده ترکیه از پهپادهای مسلح در میدان نبرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش ارتش ترکیه در بحران سوریه و رویای نفوذ منطقه ای، غرور بیجای شبه نظامیان کُرد و سقوط منطقه عفرین، شروع استفاده گسترده ترکیه از پهپادهای مسلح در میدان نبرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید