نحوه عملکرد رایانه باستانی کشف شد

به گزارش وبلاگ مستر، محققان با طراحی یک مدل دیجیتال پیروز شدند برای اولین بار از نحوه عملکرد قدیمی ترین رایانه کشف شده در دنیا آگاه شوند.

نحوه عملکرد رایانه باستانی کشف شد

این رایانه آنالوگ که آنتیکیترا نام دارد، نوعی دستگاه محاسباتی باستانی مربوط به اوایل قرن یکم پیش از میلاد مسیح است و از آن برای انجام محاسبات مربوط به اخترشناسی و گرفتگی ماه استفاده می شد.

آنتیکیترا قدیمی ترین دستگاهی است که در آن از چرخ دنده استفاده شده و در اکتبر سال 1900 توسط یک گروه یونانی از یک کشتی غرق شده در اطراف جزیره آنتیکیترا کشف شد. این دستگاه دارای 37 چرخ دنده است که به آن اجازه می داد تا به رصد حرکات ماه و خورشید بپردازد. آنتیکیترا همچنین قادر به پیش بینی گِرِفت ها و الگوبرداری از مدار نامنظم ماه بود.

پژوهشگران کالج لندن با بازسازی چرخ دنده های این دستگاه یک مدل دیجیتال از عملکردهای آن را ابداع کردند و توانستند سازوکارهای آن را شبیه سازی نمایند. آنان امیدوارند بتوانند این روش را در خصوص بعضی دستگاه های مکانیکی باستانی دیگر نیز تکرار نمایند.

پیش از این نیز کوشش هایی برای بازسازی و مدل سازی روندهای دستگاه های مذکور اجرا شده بود، اما تا به امروز دوسوم این سازوکارها کشف نشده باقی مانده بودند. یکی از مهم ترین چالش ها برای بازسازی کامل عملکرد این دستگاه، گم شدن تعداد زیادی از قطعات آن و نامشخص بودن صندلی 82 قطعه جداشده از آن بوده است.

اما مدل سازی دیجیتال و استفاده از فرمول ها و روش های ریاضی موجب شد تا بازسازی مجازی آنتیکیترا ممکن گردد. پژوهشگران امیدوارند این دستاورد مهم، درک دقیق تر یافته های علمی دنیا باستان و اطلاع جامع تر از تصورات آنان از دنیا هستی را ممکن کند.،مهر

منبع: ایران آنلاین

به "نحوه عملکرد رایانه باستانی کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه عملکرد رایانه باستانی کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید