مصرف سیر برای مقابله با بیماری ها

به گزارش وبلاگ مستر، از چهار هزار سال پیش، مردم به خاصیت معجزه آسای سیر پی برده اند و روز به روز بر تعداد این افراد طالب مصرف سیر اضافه شده است. خاصیت سیر از متوقف کردن رشد تومورها، درمان سردردها، و دفع کرم ها گرفته تا تقویت

مصرف سیر برای مقابله با بیماری ها

ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری

منبع: راسخون

از چهار هزار سال پیش، مردم به خاصیت معجزه آسای سیر پی برده اند و روز به روز بر تعداد این افراد طالب مصرف سیر اضافه شده است. خاصیت سیر از متوقف کردن رشد تومورها، درمان سردردها، و دفع کرم ها گرفته تا تقویت قوه باء موجب آن شده است که این گیاه در پزشکی سنتی معروفیت به سزایی داشته باشد. اکنون دانشمندان با نگاهی فراتر از روایات و فرهنگ های قومی، درصدد کشف این مطلب اند که آیا حقیقتاً سیر با دفاع از بدن در برابر بیماری های قلب، سرطان، و بعضی ناخوشی های دیگر، به حفظ تندرستی مردم یاری می نماید یا نه.

به گفته یکی از زیست شیمی دانان مرکز پیش رفته پژوهش های پزشکی مدیسون در ویسکانسین ایالات متحده، ممکن است سیر از ساخته شدن کلسترول و عوامل انعقادی خون که همراه با بیماری قلبی دیده می شوند ممانعت کند. او و همکارانش عصاره چند ساله سیر و S-الیل سیستئین (یکی از ترکیبات سولفور که از سیر گرفته می گردد) را به شصت مرغ خوراندند. پس از گذشت چهار هفته و خوراندن روزانه سیر، مرغ هایی که با سیر تغذیه شده بودند نسبت به شصت مرغی که اصلاً سیر دریافت ننموده بودند سی درصد کاهش کلسترول نشان دادند. مهم تر آن که لیگو پروتئین کم چگالی (که کلسترول را به سرخ رگ های مستعد به انسداد انتقال می دهد) تا پنجاه درصد کاهش یافت. لازم به ذکر است که مقدار ساخته شدن کلسترول در مرغ و انسان یک سان است.

به گفته ویلیام جی بلاث از مؤسسه ملی سرطان در بتسدا، سیر و سایر گیاهان از خانواده پیاز، هم چنین ممکن است سدی در برابر سرطان در انسان ایجاد نمایند. بلاث و همکارانش از حدود چهار هزار نفر در ایتالیا و چین - از جمله مناطقی که بیش ترین مقدار شیوع سرطان معده در دنیا را دارا هستند - پرسش هایی در باره برنامه غذایی آن ها در بیست سال گذشته به عمل آوردند کم ترین مقدار بروز سرطان معده از آنِ کسانی بود که بیش ترین مقدار از گیاهان از نوع پیاز را در بیست سال گذشته خورده بودند.

این تنوع برای یوس کلینن از دانشگاه لیمبرگ هلند تعجب آور نبود. او گفت: معلوم است که مبتلایان به سرطان معده سیر کم تر می خورند؛ سیر معده این بیماران را ناراحت می نماید. کلینن معتقد است که برنامه غذایی فعلی مبتلایان به سرطان، که بدون سیر است، در پاسخ آن ها به این پرسش که آیا در گذشته سیر می خوردند یا نه تأثیر می گذارد و معمولاً جواب منفی می دهند. او هم چنین در خصوص دقت یادآوری برنامه غذایی در گذشته دور تردید می نماید و می پرسد: شما یادتان می آید که پانزده سال پیش چه می خوردید؟

پس از آنالیز جامع آزمایش هایی که در باره سیر از سراسر دنیا گزارش شده اند، کلینن و دو تن از همکارانش از دانشگاه لیمبرگ، نظر شکاک خود نسبت به اثر خوردن سیر همراه با غذا بر عوامل خطر در بیماری قلب را اعلام کردند. از جمله در میان دوازده آزمایش شاهد، او به اشکالات جدی از جمله تعداد کمِ افراد آزمایش شده، تجزیه تحلیل های منحرف نماینده، و بیمارانی که می دانستند چه درمانی دریافت می نمایند اشاره نمود و معتقد بود که این اشکالات اعتبار نتیجه آزمایش ها را خدشه دار می نمایند. با وجودی که نتایج تمام آنالیز ها مثبت بود او گمان می کرد که شاید آنالیز منتشر نشده ای وجود داشته باشد که سیر را این چنین تمام و کمال مورد تأیید قرار ندهد. کلینن برای مقدار گیری مقدار ابتلا به بیماری و مرگ و میر ناشی از آن، به آنالیز های بیش تری درباره سیر پرداخت.

آران بوردیا از دانشکده پزشکی تاگور در یودایی پور هند، گزارشی در این زمینه تهیه کرد. بوردیا چهارصد و سی و دو بیمار را که از حمله قلبی جان سالم به در برده بودند به مدت سه سال تحت نظر گرفت. در طول این مدت، نیمی از شرکت نمایندگان در آنالیز، روزانه آب ده حبه سیر را دریافت می کردند. (به طور میانه هندی ها روزانه یک تا دو حبه سیر می خورند.) نیمِ دیگر از شرکت نمایندگان تنها دارونمایی با بوی سیر دریافت می کردند. در مجموع، مصرف نمایندگان سیر، سی و دو درصد کم تر از دیگران دچار حمله قلبی بازگشتی شدند. مقدار مرگ و میر ناشی از حمله قلبی در میان مصرف نمایندگان سیر، چهل و پنج درصد کم تر از کسانی بود که به همراه غذای خود سیر نمی خوردند.

بوردیا چهل سال پیش، پس از مشاهده یک جامعه مسلمان در یودایی پور، به فکر این آنالیز افتاد. بوردیا در مصاحبه با مجله ساینس نیوز گفت در این جامعه بر خلاف جوامع اطرافش، عملاً هیچ گونه اثری از رجحان فشار خون، بیماری قلبی، و سرطان وجود نداشت. روش زندگی ساده آن ها و خوردن سبزی های آب پز با کره آب نموده و ده حبه سیر، آن هم تنها در یک وعده (شام) در شبانه روز، از عوامل تضمین نماینده سلامتی آن ها بود.

منبع: راسخون

به "مصرف سیر برای مقابله با بیماری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف سیر برای مقابله با بیماری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید