مرگبارترین علامت ابتلا به کرونا چیست؟

به گزارش وبلاگ مستر، دانشمندان اعلام کردند آنالیز ها روی اطلاعات 160 بیمار کرونایی که به سکته مغزی دچار شده اند، ارتباط میان کووید 19 و سکته مغزی را تایید می نماید. 29 تن از این بیماران کرونایی زیر 50 سال داشته اند. 50 درصد افراد جوان این مطالعات سکته مغزی را به عنوان نخستین علامت کرونا و پیش از سایر علائم این بیماری نشان داده اند. این بدان معناست که نیمی از جامعه آماری این مطالعه پیش از سکته مغزی ظاهری سالم داشته و هیچ علائمی از بیماری را از خود بروز نداده اند.

مرگبارترین علامت ابتلا به کرونا چیست؟

9 ماه از همه گیری ویروس کرونا در دنیا می گذرد. سازمان دنیای بهداشت اعلام نموده است: علائم مختلفی مانند تب، سرفه خشک، خستگی، اسهال، سردرد و گلودرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی و بثورات پوستی از جمله رایج ترین مواردی است که مبتلایان به کووید 19 ممکن است از خود نشان دهند. در عین حال، بچه ها و جوانان محتمل است در صورت ابتلا هیچ علائمی از خود نشان ندهند و ناقلان خاموش این ویروس در جامعه باشند.

تحقیقات گسترده دانشمندان نشان داده است بعضی افراد مبتلا چند علامت را از خود نشان می دهند. نخستین علامتی که افراد مبتلا به کرونا غالباً از خود نشان می دهند مسائل گوارشی مانند اسهال و درد شکم و نیز تب و سرفه های خشک است. محققان می گویند غالباً مسائل گوارشی پیش از سایر علائم و بخصوص پیش از علائم تنفسی خود را نشان می دهد.

مطالعات روی بیش از 25 هزار بیمار مبتلا به کووید 19 در چین و 18 کشور دیگر نشان می دهد، مسائل گوارشی یکی از علائمی بوده است که بیماران پیش از سایر علائم از آن شکایت داشته اند. دانشمندان در تحقیقات خود پی بردند 2 مشکل گوارشی بسیار شایعی که در بیماران کرونایی دیده می گردد بی اشتهایی و اسهال است همچنین حال تهوع و استفراغ از دیگر علائمی است که محققان در بیماران کرونایی مشاهده کردند.

با این حال، دانشمندان می گویند همه مبتلایان به کرونا در گام نخست علائم کم خطر مانند تب یا تنگی نفس را از خود نشان نمی دهند. مطالعات نشان می دهد در بعضی انسان ها نخستین علامت ابتلا به کرونا مرگبارترین علامت یعنی سکته مغزی است. محققان می گویند یافته ها نشان می دهد یکی از موارد تاثیر بلند مدت ویروس کرونا بر بدن، ارتباط این بیماری با سکته مغزی است.

دانشمندان بیان کردند آنالیز ها روی اطلاعات 160 بیمار کرونایی که به سکته مغزی دچار شده اند، ارتباط میان کووید 19 و سکته مغزی را تایید می نماید. 29 تن از این بیماران کرونایی زیر 50 سال داشته اند. 50 درصد افراد جوان این مطالعات سکته مغزی را به عنوان نخستین علامت کرونا و پیش از سایر علائم این بیماری نشان داده اند. این بدان معناست که نیمی از جامعه آماری این مطالعه پیش از سکته مغزی ظاهری سالم داشته و هیچ علائمی از بیماری را از خود بروز نداده اند.

دکتر لوسیانو اسپوساتو، یکی از محققان دانشگاه وسترن در این باره می گوید: ما شاهد افراد کاملاً سالم از جنبه ظاهری هستیم که به ناگاه دچار سکته مغزی می شوند. این به معنای واقعی کلمه شگفت انگیز است. این مطالعه یک هشدار به کادر درمانی و بیماران کرونایی است که در طول این همه گیری وقوع سکته مغزی می تواند یک امر رایج باشد.

او اضافه نمود: زمانی که ما با افرادی که دچار سکته مغزی شده اند برخورد می کنیم باید نخستین موردی که در ذهن داشته باشیم امکان بالای ابتلای آن ها به کووید 19 است. در صورتی که این افراد علائم کرونا را از خود بروز ندهند، انجام تست کووید 19 لازم است، زیرا افراد کرونایی که دچار سکته مغزی شوند احتمال مرگشان نسبت به افراد عادی که دچار سکته مغزی می شوند، بیشتر است.

نتایج نشان می دهد 45 درصد بیماران مبتلا به کرونا که به دلیل سکته مغزی در بخش مراقبت های ویژه (ICU) بستری شده اند، جان خود را از دست می دهند. این در حالی است که تنها 15 تا 30 درصد افراد غیرکرونایی که به دلیل سکته مغزی در آی سی یو بستری می شوند محتمل است جان خود را از دست بدهند.

زمانی این آمار رعب آورتر می گردد که فرد دارای بیماری های زمینه ای دیگر باشد. برای مثال افرادی که دارای بیماری های زمینه ای مانند چاقی، فشار خون بالا، دیابت و ... باشند و همزمان مبتلا به کووید 19 شوند، پس از سکته مغزی و بستری شدن در بخش آی سی یو، به احتمال نزدیک به 60 درصد جان خود را از دست خواهند داد.

پیش تر نیز تحقیقات تاثیرات مخرب ویروس کرونا بر سلول های مغزی را تایید نموده بود.

دانشمندان دانشگاه ییل آمریکا بیان کردند ویروس کرونا می تواند با تاثیر بر سلول های مغزی و ربودن آنها، از این سلول ها برای تکثیر خود استفاده کند. دانشمندان در این تحقیقات بیان کردند سلول های مغزی یکی از اهداف مورد علاقه ویروس کرونا است.

دکتر آکیکو ایواساکی، مدیر این تحقیقات بیان کرد: یافته های ما نشان داد ویروس کرونا می تواند نورون های مغزی را مورد حمله قرار دهد. ما در مغز بیماران کرونایی شاهد نورون های آلوده به کووید 19 بودیم. زمانی که نورون های آلوده را مورد مطالعه قرار دادیم شاهد آن بودیم که این سلول ها از منظر متابولیکی (سوخت و ساز سلولی) بسیار فعال بودند. این نشان دهنده آن است که ویروس پس از ابتلای سلول های مغزی، آن ها را از بین نمی برد بلکه با تغییر کارکرد این سلول ها، از آن ها برای تکثیر خود استفاده می نماید. در واقع ویروس سلول های مغز را به بردگی خود در می آورد.

او اضافه نمود: زمانی که این اتفاق رخ می دهد، این سلول های می توانند باعث کاهش اکسیژن در سلول های مجاور مغز شوند. از زمانی که ویروس سلول های مغزی را درگیر خود می نماید، می تواند صدمات قابل توجهی به آن سلول و سلول های مجاور آن وارد کند.

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا نیز در مطالعات خود از حمله مستقیم ویروس کرونا به سلول های مغزی خبر دادند. دانشمندان آمریکایی بیان کردند ویروس کرونا توانایی آن را دارد که به طور مستقیم به مغز حمله کند. این حمله می تواند منجر به بروز علائمی مانند سردرد، گیجی و پریشانی و هذیان گفتن بیمار گردد.

اندرو ژوزفسن، مدیر این پژوهش از دانشگاه کالیفرنیا در این باره گفت: برای انجام تحقیقات از فناوری بسیار دقیقی بهره گرفتیم. دانستن این موضوع که ویروس کرونا می تواند چه تاثیراتی بر مغز داشته باشد برای دانشمندان از اهمیت بالایی برخوردار است.

محققان می گویند به هیچ عنوان شگفت آور نخواهد بود که ویروس کرونا بتواند باعث پاره شدن غشای خونی مغز گردد. در حقیقت غشای خونی دور سلول های مغزی را گرفته و علاوه بر خون رسانی به این سلول ها، مانع از ورود عوامل خارجی و بیماری زا به آن ها می گردد. حال به نظر می رسد کووید 19 می تواند این غشا را نابود و به سلول های مغزی حمله کند.

محققان معتقدند احتمالاً ویروس کرونا از راه بینی و به وسیله عصب مربوط به حس بویایی وارد مغز می گردد. این عصب در کارکرد حس بویایی اهمیت زیادی دارد. از همین رو، از دست دادن حس بویایی یکی از علائم رایج در میان مبتلایان به ویروس کرونا است. بخشی از مغز که مسئول حس بویایی است با سایر بخش های مغز در ارتباط است و به آن ها پیغام هایی می فرستد. این مناطق خود مسئول بخش یادگیری، حافظه و احساسات هستند.

بخش حس بویایی مغز برای ارتباط با سایر بخش ها از مواد شیمیایی مانند دوپامین که نقش مهمی در لذت و تحرک ما دارد، استفاده می نماید. احتمالا ویروس کرونا باعث تغییر سطح دوپامین خون می گردد همچنین این ویروس احتمالا بر میزان مواد شیمیایی مغز مانند سروتونین و استیل کولین تاثیرگذار است. تمامی این مواد شیمیایی در فرآیند هایی مانند تمرکز و توجه کردن، یادگیری، حافظه و رفتار فرد اثرگذار هستند.

این تغییرات در مواد شیمیایی منجر به تغییرات در رفتار، خستگی و تغییرات شناختی می گردد که در بیماران مبتلا به کرونا شایع است. همین موضوع منجر به بروز عوارضی مانند استرس، نگرانی و اضطراب، و افسردگی در بیماران مبتلا به کووید 19 می گردد.

همچنین استرس باعث برهم خوردن سطح سروتونین و کورتیزول مغز می گردد که می تواند خلقیات و رفتار ما را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه، این تغییرات می تواند باعث افسردگی، و نگرانی و اضطراب در فرد گردد.

سازمان دنیای بهداشت از همین رو توصیه می نماید تمامی گروه های سنی و جنسیتی در اماکن عمومی فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نموده و از ماسک استفاده نمایند، زیرا بعضی افراد پس از ابتلا به کرونا علائمی از خود نشان نمی دهند. دلیل نگرانی کادر درمانی ریشه در این واقعیت دارد که در بعضی افراد نخستین علائم کرونا، مرگبارترین آن است و سکته مغزی می تواند با خطر بالای مرگ و میر این افراد را از پای در بیاورد.

تحقیقات نشان داده است بچه ها کمترین آسیب پذیری را در مقابل این ویروس دارند، اما همین اقشار سنی نیز به دلیل توانایی بالا برای انتشار ویروس در جامعه، باید حتما از ماسک استفاده نمایند. شستن مرتب دست ها با آب و صابون، دیگر توصیه کادر درمانی و مقامات بهداشتی برای قطع زنجیره شیوع ویروس در جامعه است.

منبع: باشگاه وبلاگ مستر

منبع: فرادید

به "مرگبارترین علامت ابتلا به کرونا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگبارترین علامت ابتلا به کرونا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید