فرونشست زمین در دشت مهران، حجمی معادل سد ایلام از سفره های دشت مهران کم شده است

به گزارش وبلاگ مستر، خبرنگاران/ایلام استاد هیدرولوژی دانشگاه ایلام گفت: دشت مهران به طور میانه در حدود 25 سال گذشته سالیانه حدود 70 سانتی متر افت سطح آب زیرزمینی داشته و این افت باعث فشار بر لایه ها و طبقات زمین شده و به طور میانه در طول این سال ها چیزی حدود 23 سانتیمتر نشست زمین به طور میانه در کل دشت مهران اتفاق افتاده است.

فرونشست زمین در دشت مهران، حجمی معادل سد ایلام از سفره های دشت مهران کم شده است

دکتر حاجی کریمی در گفت و گو با وبلاگ مستر اظهار کرد: فرونشست یا نشست زمین یکی از پدیده های مهم و شاخص کشور است که این روزها در منطقه ها مختلف کشور باعث سر و صدا شده و و مورد توجه رسانه های دغدغه مند قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه اصلی ترین عامل فرونشست در سطح کشور ، افت آب های زیرزمینی است ، شرح داد: اضافه برداشت از ذخایر و افت سطح آب زیرزمینی که ما تحت عنوان بیلان منفی آبخوان ها از آن یاد می کنیم موجب پایین رفتن سطح آب زیرزمینی و افزایش فشار و وزن طبقات بالایی بر لایه های پایین می شود و قبل از این که افت سطح آب زمینی صورت گیرد بخشی از وزن طبقات بالایی و لایه های بالای سطح آب زیرزمینی از طریق آبی که در داخل سفره آبخوان وجود داشته تحمل می شده که به نیروی شناوری و نیروی ارشمیدس معروف است.

استاد هیدرولوژی دانشگاه ایلام ادامه داد: نشست زمین در خیلی از جاهای کشور ممکن است با فروریزش لایه ها به صورت یک دفعه و آنی باشد که خیلی خطرناک است و در دشت های همدان ، کرمان و فارس مواردی از این ها اتفاق افتاده که خیلی خطرناک هستند و حتی یک مورد آن هم در استان ایلام در جهت ابتدای جاده شیخ مکان در دره شهر حدود سال 1385 رخ داد.

کریمی تاکید کرد: اینها مربوط به منطقه های هستند که حفراتی در زیر زمین در اثر برداشت از آبخوان در شرایطی که محیط کارستی وجود داشته اتفاق می افتد، اما مورد عمومی دیگری که در خیلی از نقاط کشور و به خصوص در استان ایلام هم به اثبات رسیده و وجود دارد نشست تدریجی و یکنواخت بخش زیادی از یک سفره آبخوان در اثر برداشت از آبهای زیرزمینی است که یک نمونه از آن را که در دانشگاه ایلام مطالعه کردیم فرونشست دشت مهران است که به طور میانه در حدود 25 سال گذشته سالیانه حدود 70 سانتی متر افت سطح آب زیرزمینی داشته و این افت باعث فشار بر لایه ها و طبقات زمین شده و به طور میانه در طول 25 سال گذشته به طور میانه چیزی حدود 23 سانتیمتر نشست زمین در کل دشت مهران اتفاق افتاده است.

استاد دانشگاه ایلام ادامه داد: این نشست متأسفانه یک پدیده یک طرفه و غیر قابل برگشت است و همین موضوع باعث کاهش ظرفیت نگهداری آب آبخوان می شود و با محاسباتی که ما در دشت مهران انجام دادیم چیزی حدود 60 میلیون متر مکعب ، یعنی با حساب سرانگشتی حجمی معادل حجم سد ایلام از ظرفیت نگهداری آب سفره دشت مهران کاسته شده که یک فاجعه است و ما باید تلاش کنیم از این فجایع جلوگیری کنیم.

کریمی گفت: بیلان دشت مهران منفی است یعنی بیش از آنکه تغذیه در آن صورت می گیرد، بهره برداری و برداشت اضافه آب از آب خوان انجام می دهیم که باعث افت سطح آب زیرزمینی شده است.

استاد هیدرولوژی دانشگاه ایلام شرح داد: یکی از راهکارهای مهم که می توانیم که با نشست زمین مشاخصه و از این پدیده جلوگیری کنیم، برداشت آب در قالب و در چارچوب بیلان است ، یعنی بیش از ظرفیت سفره از آب خوان اجازه بهره برداری بیشتر ندهیم و این مهم از طریق سازمان های مسئول قابل کنترل، پیگیری و رصد است.

کریمی تاکید کرد: موضوع دیگر تغذیه آبخوان ها از طریق تکنیک هایی به نام آبخوانداری و پخش سیلاب و موارد مشابه است که ما سیلاب ها و بارش هایی که ممکن است به صورت رواناب در منطقه ها ما از دسترس خارج بشوند و حتی با ایجاد سیلاب خسارت هایی را هم به وجود بیاورند، فرصتی را فراهم کنیم که این سیلاب ها در زمین نفوذ کنند و باعث تقویت و تغذیه آبخوان ها شوند و باعث بالا رفتن آب زیرزمینی شوند تا در مواقعی که ما از سفره ها بهره برداری می کنیم از افت سفره های زیرزمینی جلوگیری شود.

وی ادامه داد: پس در درجه اول مدیریت آبخوان با برداشت متناسب با تغذیه ای که صورت می گیرد و در درجه دوم کارهای آبخوانداری و تغذیه سفره ها با استفاده از روش های مخصوص از تکنیک های مناسبی است که می توان اجرا کرد و از افت سطح آب زیرزمینی و نشست زمین جلوگیری کرد.

استاد هیدرولوژی دانشگاه ایلام گفت: متولی امر پخش سیلاب و کارهای آبخوانداری و کارهای آبخیزداری که به تغذیه سفره ها کمک می کند اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری است که در این زمینه باید مطالعات و اقداماتی صورت بگیرد که به اعتبارات نیاز دارد و متولی امر اعطای مجوز به چاه ها و مدیریت آبخوان ها نیز آب منطقه ای است.

کریمی تاکید کرد: یکی دیگر از تبعات و اثرات فرونشست زمین به جز کاهش ظرفیت نگهداری آب این است که چون این نشست در همه جای منطقه یا دشت طور یکسان و یکنواخت اتفاق نمی فتد خیلی از مواقع باعث ایجاد ترک در ساختمان ها و سازه های موجود در منطقه می شود که خود خسارت های اضافی است که باید از آنها جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی که در چند سال گذشته از طریق وزارت نیرو اجرا شد، شرح داد: این طرح به تدریج منتج به احیاء و بالا آمدن سطح آب های زیرزمینی حتی در دشت مهران هم شد ، منتهی نشستی که ایجاد شده یک طرفه است و قابل جبران نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فرونشست زمین در دشت مهران، حجمی معادل سد ایلام از سفره های دشت مهران کم شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرونشست زمین در دشت مهران، حجمی معادل سد ایلام از سفره های دشت مهران کم شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید