دیپلمات غربی:این آمریکاست که باید اولین گام هدفمند برای لغو تحریم ها را بردارد

به گزارش وبلاگ مستر، ایسنا نوشت: نشریه پولیتکو در بخشی از یک گزارش به موضوع لغو تحریم ها و اقدامات هسته ای در جریان مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین پرداخته و نظر دیپلمات های غربی را در این باره بیان کرد.

دیپلمات غربی:این آمریکاست که باید اولین گام هدفمند برای لغو تحریم ها را بردارد

نشریه پولیتیکو در گزارشی درباره مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین و مسائل مربوط به لغو تحریم ها و اقدامات هسته ای نوشت: در حالی که راستی آزمایی امور بخش هسته ای توافق به وسیله آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می گردد، هیچ نهاد مشابهی وجود ندارد که بر موضوع تحریم ها نظارت کند. بنابراین، مذاکره نمایندگان باید بر سر این که چگونه این کار باید انجام گردد، به توافق برسند. این یکی از موانعی است که باید فورا رفع گردد. دیپلمات های غربی گفته اند منتظر ایرانند تا این هفته پیشنهادهایش را در وین مطرح کند.

پولیتیکو ادامه داد: یکی از گزینه ها این خواهد بود که دفتر کنترل داریی های آمریکا، یک توصیه نامه درباره چگونگی تجارت با ایران منتشر نموده و فرمان های اجرایی مرتبط را لغو کند. ابزار دیگری که می توان به کار گرفت، عقد قراردادهایی در زمینه صادرات نفتی یا باز کردن حساب های بانکی خارجی است.

در بخشی از گزارش این نشریه آمده است: یک دیپلمات ارشد غربی گفته است، از آن جا که آمریکا به طور یک جانبه از توافق خارج شده است، این واشنگتن است که احتمالا باید گامی هدفمند بردارد و پیش از اقدامات تهران برای محدود کردن برنامه هسته ای اش، بعضی از تحریم ها را لغو کند.

در ادامه گزارش پولیتیکو درباره موضوع درخواست ایران مبنی بر ارائه تضمینی قانونی از سوی آمریکا برای عدم ترک توافق هسته ای در صورت احیای آن، آمده است: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا قادر نخواهد بود تضمینی قانونی از این دست را ارائه دهد. بایدن همین حالا هم مشغول دست و پنجه نرم کردن با کنگره ای است که عمیقا دو دستگی و شکاف در آن وجود دارد و حتی بعضی دموکرات های هم حزبی اش نیز نسبت به دیپلماسی با ایران بدبین هستند.

این نشریه به همین دلیل می نویسد: اما راه های دیگری هم وجود دارند، مانند مجاز کردن عقد قراردادهای تجاری برای مدتی، حتی پس از بازگردانی نظری تحریم ها به وسیله یک دولت آینده آمریکا. دولت بایدن بعلاوه می تواند تعهدی سیاسی بدهد که به توافق پایبند خواهد بود، مانند همان وعده ای که در حاشیه نشست G20 در ماه اکتبر داده بود. این برای شرکت هایی که می خواهند با ایران تجارت نمایند نیز مهم خواهد بود، چون می خواهند به مقاصد واشنگتن اعتماد کافی داشته باشند.

این نشریه در بخش دیگری از گزارشش درباره تداوم مذاکرات وین نوشت: بعضی مقامات نزدیک به مذاکرات گفته اند دریچه بازگشت به توافق هسته ای ممکن است تا اواخر ژانویه یا اوایل فوریه بسته گردد، اگرچه بعضی دیگر می گویند هیچ تاریخ مشخصی به عنوان ضرب الاجل وجود ندارد. دیپلمات های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی هفته پیش گفته بودند در حالی که تمایلی به معین ضرب الاجلی مصنوعی برای مذاکرات ندارند، هفته ها و نه ماه ها برای احیای توافق به جای مانده است. یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفته بود، ایران باید فوریتی واقی به مذاکرات وین ببخشد.

23311

منبع: خبرآنلاین

به "دیپلمات غربی:این آمریکاست که باید اولین گام هدفمند برای لغو تحریم ها را بردارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات غربی:این آمریکاست که باید اولین گام هدفمند برای لغو تحریم ها را بردارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید