دولت 17 هزار میلیارد اوراق فروخت

به گزارش وبلاگ مستر، دولت با برگزاری پنج حراج اوراق اقتصادی اسلامی دولتی تقریبا 17 هزار میلیارد تومان اوراق فروخت که خریداران حقیقی و حقوقی بازار سرمایه بیشتر از بانک ها این اوراق را خریده اند.

دولت 17 هزار میلیارد اوراق فروخت

به گزارش وبلاگ مستر، پس از هجمه های منفی که به انتشار و فروش اوراق از سوی فعالان بازار سرمایه شکل گرفت، وزارت اقتصاد در واکنش به انتشار قابل توجه اوراق در مهرماه خاطرنشان کرد که نه تنها دولت از مهرماه هیچ اوراقی منتشر نکرده بلکه مبلغ آنچنانی هم از فروش اوراق برای تامین کسری بودجه دریافت نکرده و مبلغ حاصل از فروش آن ها صرف بازپرداخت اصل و سود اوراق شده است.

طبق اعلام این وزارتخانه، در هفت ماهه امسال در ازای دریافت مبلغ 441 هزار و 481 میلیارد ریال بابت فروش شش ماهه اول امسال اوراق اقتصادی اسلامی، مبلغ 468 هزار و 798 میلیارد ریال برای تسویه اصل و سود اوراق مذکور از سوی خزانه داری کل کشور پرداخت شده است. در مجموع مبلغ 27 هزار و 371 میلیارد ریال مازاد بر دریافتی برای تسویه اصل و سود اوراق پرداخت شده است.

پس از این موضوعات، دولت تمرکز خود برای تامین کسری بودجه را از بازار اوراق به سمت فروش اموال مازاد برد و خاطرنشان کرد: هر اوراقی که منتشر می گردد، برای بازپرداخت اصل و سود اوراق فروخته شده در سال های گذشته است و آنگونه که میرکاظمی-رئیس سازمان برنامه و بودجه می گوید: دولت باید تا سال 1405 حدود 535 هزار میلیارد تومان بابت اصل و سود اوراق دولت قبل را پرداخت کند.

وی درباره فروش اوراق در سال آینده نیز اعلام کرد که دولت سیزدهم سال آینده 88 هزار میلیارد تومان اوراق اقتصادی منتشر خواهد نمود. یعنی بیش از آنچه منتشر کند، تسویه می نماید.

در نیمه دوم سال، دولت تا به امروز طی پنج حراج اوراق اقتصادی اسلامی دولتی تقریبا 17 هزار میلیارد تومان اوراق فروخته است که در نوزدهمین حراج، سه بانک به مقدار 920 میلیارد تومان و خریداران حقیقی و حقوقی بازار سرمایه معادل 6610 میلیارد تومان اوراق خریدند که در مجموع در این حراج 7530 میلیارد تومان اوراق دولت فروخته شد.

در حراج بیستم اوراق اقتصادی اسلامی دولتی نیز یک بانک معادل 320 میلیارد تومان و خریداران حقیقی و حقوقی بازار سرمایه به مقدار 90 میلیارد تومان اوراق خریدند که در این حراج 410 میلیارد تومان اوراق دولت خریداری شد.

بانک ها در حراج بیست و یکم و بیست و دوم هیچ اوراقی نخریدند و خریداران بازار سرمایه در حراج بیست و یکم معادل 758 میلیارد تومان و در حراج بیست و دوم به مقدار 600 میلیارد تومان اوراق دولت را خریدند.

در حراج بیست و سوم نیز، بانک ها و خریداران بازار سرمایه به ترتیب 1960 و 5150 میلیارد تومان اوراق خریدند که در مجموع طی برگزاری این حراج معادل 7110 میلیارد تومان اوراق دولت فروخته شد. بنابراین، دولت با برگزاری پنج حراج اوراق اقتصادی اسلامی دولتی در نیمه دوم امسال معادل 16 هزار و 408 میلیارد تومان اوراق فروخته است که بیشتر خریداران این اوراق خریداران حقیقی و حقوقی بازار سرمایه هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دولت 17 هزار میلیارد اوراق فروخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت 17 هزار میلیارد اوراق فروخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید