جلب همراهی جوامع محلی، رمز موفقیت در مدیریت مناطق ارزشمند زیست محیطی

به گزارش وبلاگ مستر، ذخیره گاه زیست کره، مناطق حفاظت شده طبیعی- زیستی بین المللی هستند و به گفته یک پژوهشگر محیط زیست رمز موفقیت در مدیریت ذخیره گاه های زیست کره کشور، همراه کردن جوامع محلی به وسیله ارائه بعضی امتیازات مانند معافیت از پرداخت هزینه های آب، برق و سوخت است.

جلب همراهی جوامع محلی، رمز موفقیت در مدیریت مناطق ارزشمند زیست محیطی

به گزارش وبلاگ مستر، در ایران 13 ذخیره گاه زیست کره که شامل پارک های ملی، آثار طبیعی، پناهگاه های حیات وحش و مناطق حفاظت شده است در شبکه دنیای ذخیره گاه های یونسکو به ثبت رسیده و هدف از اعلام ذخیره گاه های زیست کره جلوگیری از تغییرات برگشت ناپذیر و بهره برداری ناپایدار از منابع طبیعی در عین احتیاج به بهره برداری از طبیعت باتوجه به رشد روز افزون جمعیت است و به یکی از تقسیم بندی های مهم حفاظتی دنیا تبدیل شده.

بعضی نقاط طبیعت منحصر به فرد هستند و در هیچ جای کره زمین مانند آن را نمی توان یافت. در همه کشورها چنین مناطقی مورد حفاظت قرار می گیرند تا تمامی نسل ها بتوانند از آن استفاده نمایند. این مناطق به ترتیب اولویت حفاظتی با نام های پارک ملی، آثار طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و مناطق حفاظت شده معرفی می شوند اما مفهوم جدید ذخیره گاه زیست کره از سال 1960 میلادی رونق گرفت و این مناطق حفاظت شده از طرف یونسکو تحت پوشش دفتر شورای هماهنگی بین المللی برنامه انسان و کره مسکون (MAB) قرار دارند و از شروع اجرای آن تا به امروز 553 ذخیره گاه زیستکره در 107 کشور دنیا به ثبت رسیده است.

محمد درویش - پژوهشگر محیط زیست- درباره شرایط مدیریت ذخیره گاه های زیست کره ایران می گوید: یکی از قدیمی ترین ذخیره گاه های زیست کره کشور منطقه دشت ارژن و دریاچه پریشان در استان فارس است که خوشبختانه در این منطقه پیروز به تکثیر و احیای گونه گوزن زرد ایرانی شدند و حفاظت و مدیریت این منطقه شرایط مطلوبی دارد اما مسئله ای که به طور کلی در مدیریت و حفاظت از ذخیره های زیست کره کشور داریم به وجود نیامدن تعامل کارآمد بین جامعه محلی با متخصصان محیط زیست است.

وی ادامه داد: اغلب مردم محلی که در قلمرو ذخیره گاه زیست کره زندگی می نمایند نه تنها هنوز نسبت به چرایی ایجاد و وجود ذخیره گاه های زیست کره مطلع نشده اند بلکه در بسیاری از موارد ثبت منطقه خود را به عنوان ذخیره گاه زیست کره در تعارض با بعضی فعالیت های معیشتی خود می دانند چراکه آنان به اجبار از بعضی ابعاد توسعه به منظور حفظ ذخیره گاه زیست کره برخوردار نخواهند شد.

به گفته این کارشناس محیط زیست، رمز پیروزیت در مدیریت و حفاظت از ذخیره گاه های زیست کره کشور این است که دولت ساکنان روستاهایی که در قلمرو این مناطق زندگی می نمایند را به وسیله ارائه بعضی امتیازات مانند معافیت از پرداخت هزینه آب، برق و سوخت در امر حفاظت و مدیریت همراه کند تا آنان مجبور نباشند هیچ فشار مضاعفی را برای تامین معیشت خود به طبیعت وارد نمایند و این مناطق با ارزش بتوانند بار دیگر تاب آوری خود را بازیابند.

درویش توضیح داد: مسئولان باید قوانینی را تصویب نمایند که به مردم روستاهایی که در قلمرو این مناطق است امتیازات بیشتری ارائه گردد تا آنان به جای عناد ورزیدن و راه انداختن آتش سوزی های عمدی یا شکار بی رویه در امر حفاظت از ذخیره گاه های زیست کره همراهی نمایند.

به گزارش وبلاگ مستر، 13 دخیره گاه زیست کره ایران شامل ذخیره گاه زیست کره دشت ارژن و دریاچه پریشان، ذخیره گاه زیست کره ارسباران، ذخیره گاه زیست کره گنو، ذخیره گاه زیست کره گلستان، ذخیره گاه زیست کره حرا، ذخیره گاه زیست کره کویر، ذخیره گاه زیست کره ارومیه، ذخیره گاه زیست کره میانکاله، ذخیره گاه زیست کره توران، ذخیره گاه زیست کره دنا، ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد و سبزکوه، ذخیره گاه زیست کره هامون و ذخیره گاه زیست کره کپه داغ می گردد.

انتهای پیغام

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جلب همراهی جوامع محلی، رمز موفقیت در مدیریت مناطق ارزشمند زیست محیطی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلب همراهی جوامع محلی، رمز موفقیت در مدیریت مناطق ارزشمند زیست محیطی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید