انگکوروات، از عجایت شگفت انگیز کامبوج

به گزارش وبلاگ مستر، در عمق جنگل های انبوه کامبوج و در میان شهر سیم ریپ، مناره های مجلل و باشکوه یک شهرِ سنگی باستانی، از قلب پارک باستانی انگکوروات سر به آسمان کشیده و معبد انگکوروات نام گرفته است.

انگکوروات، از عجایت شگفت انگیز کامبوج

انگکوروات؛ معروف ترین و اسرارآمیزترین سایت گردشگری کامبوج است که سالانه 2 میلیون گردشگر برای دیدن آن به کامبوج سفر می نمایند.

انگکوروات کجاست؟

انگکوروات، معروف ترین معبد باستانی کامبوج است و در 30 کیلومتری شمال شهر سیم ریپ واقع شده است. یکی از قوی ترین دلایل سفر گردشگران به سیم ریپ، دیدن معبد شگفت انگیز انگکوروات از نزدیک است، 5 برج نیلوفر شکلی که تا ارتفاع 65 متری به آسمان قد کشیده اند، هیبت و عظیمت باشکوهی به معبد بخشیده اند.

انگکوروات با 162 هکتار وسعت، بزرگ ترین مرکز مذهبی دنیا است و بیش از 50 هزار هنرمند، معمار و کارگر در ساخت و ساز آن مشارکت داشته اند.

انگکوروات، روزگاری یکی از شهرهای صنعتی دنیا بوده است و امروزه به یکی از مکان های گردشگری ویژه ای تبدیل شده است که هر کس از هر نقطه دنیا به کامبوج سفر کند، از آن دیدن می نماید.

معبد انگکوروات بدون استفاده از هیچ گونه ماشین آلاتی و توسط انسان ها و فیل ها ساخته شده است.

انگکوروات؛ وارث تاریخ باشکوه کامبوج

خرابه های معبد انگکوروات، بازمانده امپراطوری باشکوهی به نام خمر (khmer) است. روزگاری دور، بین قرن های 9 تا 13 میلادی، این امپراطوری قسمت اعظم جنوب شرقی آسیا را در بر گرفته بود، مرکز این امپراطوری بزرگ، جایی بود که امروزه آن را به نام کامبوج می شناسیم، و دیگرکشورهای ویتنام، لائوس، تایلند قسمت های دیگرش را تشکیل می دادند، در اوج شکوفایی امپراطوری خمر، بیش از یک میلیون نفر در شهر انگکور، پایتخت امپراطوری، زندگی می کردند.

انگکوروات در زبان کامبوجی ها به معنی شهر معابد است.

معبد انگکوروات، در اوایل قرن 12 ساخته شد و مراحل ساخت و ساز آن 30 سال به طول انجامید، سنگهای بکار رفته در ساخت بناهای انگکوروات از کوههای مقدسی که در 30 کیلومتری انگکور واقع شده بود و توسط قایق به آنجا آورده شدند .

دانستنی های معبد انگکوروات

جالب است بدانید، انگکوروات جسورانه روی پرچم کشور کامبوج نقش بسته است. معبد انگکوروات، گنجینه با ارزشی از آثار برجسته معماری و دیوارنگاری ها و پیکرتراشی ها است که افسانه های تاریخی بسیاری را در تو در تورهای خود جای داده است. نقش و نگار روی دیوارها که زندگی روزمره مردم آن موقع را نشان می دهد، همچون پنجره ای جادویی رو به گذشته عمل می نمایند.

کامبوج و افغانستان تنها کشورهایی هستند که تصویر آثار تاریخی آن ها روی پرچم کشورشان نقش بسته است.

مهندسی آب در معبد انگکوروات

انگکوروات بیش از آن که راوی جلال و شکوه سنگ های به کار رفته در معماری اش باشد، پرده از رمزورموز سیستم آبی خود برمی دارد و به مهندسی آب شگفت انگیز خود می بالد. کانال های آب، دایک ها، تونل ها و منابع ذخیره آب به طول 8 کیلومتر در سرتاسر معبد کشیده شده اند. مهندسی آبی که بر پایه دانش مذهبی شکل گرفته بود، خندقی را دورتادور معبد طراحی نموده است که همانند اقیانوسی از معبد محافظت می نماید. این ذخیره آبی وسیع، آب آشامیدنی ساکنین شهر صنعتی انگکور را تامین می نموده و برای مصارف کشاورزی هم بکار می رفته است.

خندق بزرگ مستطیلی شکلی دورتادور معبد انگکوروات را پوشانده است.

معبد انگکوروات، قلب و روح کشور کامبوج است و اهالی کامبوج به خاطر وجود آن همیشه به خود می بالند. انگکوروات زنده بودن و شادابی خود را مدیون توجه همیشگی کامبوجی ها از ابتدای وجودش است. این معبد در طول حیات خود هرگز به حال خود رها نشد و همیشه مورد حفاظت و اهمیت بوده است.

معبد انگکوروات در ابتدا برای هندوها ساخته شد و در قرن 14هم به یک معبد بودایی تغییر کرد.

هندوها بر این باور هستند که جهت غرب، سمبل مرگ و نیستی است، این عقیده دانشمندان آن موقع را وا داشت که معبد را به صورت قرینه و گنبدی شکل بسازند، طبق این باور، جهت ساخت همه پیکره ها و مجسمه های معبد پادساعت گرد است. انگکوروات بنایی است مقدس که هم کاربری معبد و هم مقبره را دارد.

در انگکوروات نه تنها وسعت و جلال معبد حیرتتان را برمی انگیزد بلکه جزییات معماری و هنر دیوارنگاری ها نیز همه بازدیدنمایندگان را وا می دارد تا به خالق این شاهکار معماری آفرین بگویند.

همانند کوه-معبد های دیگر انگکور، انگکوروات به زیبایی کائنات را در اندازه کوچک تر به نمایش می گذارد. معبد میانی از بقیه بزرگ تر است و معابد کوچک تر همچون قله های یک رشته کوه، بلندترین کوه را در میان گرفته اند و در خاتمه به اقیانوس(که همان خندق عظیم پیرامون معبد است) ختم می گردد.

برای دیدن بزرگ ترین و مجلل ترین بنای مقدس دنیا، تور ویتنام و کامبوج وبلاگ مستر را از دست ندهید.

منبع: اسپلیت البرز

به "انگکوروات، از عجایت شگفت انگیز کامبوج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگکوروات، از عجایت شگفت انگیز کامبوج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید