اندروید یا iOS؛ کدام یک سیستم عامل امنتری است؟

به گزارش وبلاگ مستر، به طور حتم یکی از پارامتر های مهم در زمان تصمیم گیری برای خرید گوشی موبایل جدید میزان امنیت تلفن همراه است. با توجه به این موضوع، ویژگی های مهمی از لحاظ امنیتی در زمان خرید تلفن همراه جدید وجود دارند که بر روی تصمیم شما برای انتخاب آیفون یا گوشی اندرویدی تأثیر می گذارند.

اندروید یا iOS؛ کدام یک سیستم عامل امنتری است؟

با توجه به اینکه در زمان کنونی تعداد حمله های اینترنتی و کوشش برای هک دستگاه های مختلف افزایش یافته است، پس بهتر است که تلفن همراهی را انتخاب کنیم که دارای امنیت بیشتری در مقابل این حمله ها و کوشش هاست. در نتیجه این سؤال مطرح می گردد که از میان سیستم عامل های موجود، اندروید و iOS، کدام یک سیستم عامل امن تری است؟

با توجه به اطلاعات به دست آمده از شرکت امنیت سایبری Binary Defense می توان گفت که آیفون ها در مقایسه با گوشی های اندرویدی، کمتر هک می شوند. پارامتر هایی مانند به روزرسانی نرم افزاری اتوماتیک، هزینه هک کردن تلفن همراه و محدودیت های ایجاد شده برای کاربران درباره سفارشی سازی آیفون، باعث شده است که آیفون به تلفن همراه امن تری تبدیل گردد.

باید به کاربران آیفون و اندروید این اطمینان خاطر را بدهیم که هر دو این سیستم عامل ها را می توان به شکلی کاملا ایمن نگه داشت. در واقع این کاربران هستند که با انجام کار هایی مانند نصب اپ ها و شبکه های اینترنتی استفاده شده، تصمیم می گیرند که امنیت تلفن همراه خود را حفظ نمایند یا آن را به خطر بیاندازند.

زمانی که بحث امنیت دستگاه مطرح می گردد هر یک از سیستم عامل های اندروید و iOS مزایا و معایب خود را دارند که باید کاربران با توجه به آن ها تلفن همراه جدید خود را انتخاب نمایند

سیستم عامل iOS

اپل با انجام کار هایی مانند منتشر کردن به روزرسانی نرم افزاری، کنترل اپ ها و بد افزار ها و تنظیمات مربوط به اجازه دسترسی اپ ها، از کاربرانش در مقابل قرارگیری در معرض حمله های سایبری به صورت ناخواسته، محافظت می نماید. یکی از کارکنان این شرکت مربوط به امنیت سایبری به نام Pargman درباره این موضوع می گوید: اپل با حذف کردن گزینه های پرریسک در زمان کار کردن با آیفون به شکل ساده ای امنیت آیفون کاربران را حفظ می نماید و به همین دلیل است که آیفون های کمتری در معرض خطر قرار می گیرند.

به روزرسانی های نرم افزاری و امنیتی

یکی از مزیت های عظیم آیفون نصب راحت و سریع به روزرسانی های نرم افزاری و امنیتی بر روی آن بعد از منتشر شدن این به روزرسانی ها توسط اپل است. Pargman درباره این موضوع می گوید: چون کنترل تمامی بخش ها و زیرساخت های مربوط به آیفون برعهده اپل است پس این شرکت می تواند با منتشر کردن به روزرسانی های نرم افزاری به آیفون های پشتیبانی نماینده از آن، از این گوشی ها به سرعت در برابر سوء استفاده های احتمالی محفافظت کند.

او همچنین ادامه می دهد: یکی از مهم ترین راه های محافظت از آیفون در برابر ویروس های موجود به روزرسانی آن به آخرین نسخه از سیستم عاملی است که برای آن عرضه شده است.

  • اندروید 11 در مقابل iOS 14؛ سیستم عامل موبایل برتر 2020 کدام است؟

اپ ها و اجازه های دسترسی

کاربران آیفون تنها می توانند که اپ های دلخواهشان را از اپ استور نصب نمایند و اپل برای قرارگیری یک اپ در اپ استور قوانین سخت گیرانه ای را دارد. وجود این قوانین باعث می گردد که اپل با آنالیز اپ ها، اپ هایی را که در واقع برنامه های مخربی هستند را تشخیص دهد و آن ها را قبل از قرارگیری بر روی اپ استور حذف کند.

همچنین اگر اپ هایی مخربی بتوانند که با گذر کردن از این قوانین سخت گیرانه اپل بر روی اپ استور قرار بگیرند و کاربرانی آن ها را هم دانلود نمایند، اپل می تواند که این اپ ها را حتی بعد از نصب شدنشان بر روی آیفون کاربران، از روی گوشی آن ها حذف کند.

ویروس ها و برنامه های مخرب

این عضو شرکت امنیت سایبری می گوید که آنالیز های صورت گرفته در زمان مشاهده محل هایی که اطلاعات دزدیه شده و برنامه های مخرب در آنجا خرید و فروش می شوند، نشان می دهند که برنامه های مخرب توسعه داده شده برای آیفون در مقایسه با اندروید کمتر رایج هستند. او ادامه می دهد: در زمان مراجعه به این محل ها با تبلیغات فراوانی درباره نرم افزار های مخرب برای سیستم عامل اندروید روبرو می شویم، اما به ندرت اتفاق می افتد که با ابزاری برای هک کردن آیفون روبرو شویم.

او در ادامه می گوید: البته روش هایی هم برای هک کردن آیفون ها وجود دارند اما این روش ها کمیاب و بسیار گران هستند.

  • از سیستم عامل iOS 15 اپل چه انتظاراتی داریم؟

سیستم عامل اندروید

دستگاه های اندرویدی در مقایسه با آیفون ها از قابلیت های سفارشی سازی بیشتری برخوردارند و این موضوع بعضی وقت ها به قیمت به خطر افتادن امنیت دستگاه تمام می گردد. تلفن های همراه اندرویدی به دلیل موضوعاتی مانند منتشر شدن با تأخیر به روزرسانی های نرم افزاری، تعداد برنامه مخرب بالا و هزینه های پایین استفاده از ابزار های هک کردن، به طور معمول بیشتر هدف هکر ها قرار می گیرند.

نرم افزار و به روزرسانی های امنیتی

با وجود اینکه همانند اپل، گوگل هم به صورت اتوماتیک به روزرسانی های نرم افزاری و امنیتی را برای گوشی های پیکسل عرضه می نماید، اما دیگر تولیدنمایندگان گوشی های اندرویدی باید ابتدا این نسخه های جدید را با نسخه های سفارشی سازی شده اندروید استفاده در دستگاه هایشان سازگار نمایند، که باعث می گردد منتشر شدن این به روزرسانی ها با تأخیر زمانی صورت بگیرد.

همچنین بعضی مدل های گوشی های اندرویدی تنها به روزرسانی های نرم افزاری را به مدت 2 تا 3 سال دریافت می نمایند، درنتیجه اگر صاحبان این تلفن های همراه بعد از این مدت گوشی خود را با نمونه های جدید تعویض ننمایند، گوشی اندرویدی آن ها در معرض خطر قرار می گیرد.

  • گوگل و کوالکام آپدیت گوشی های اندرویدی را آسان تر می نمایند

اپ ها و اجازه دسترسی

با وجود اینکه گوگل هم کوشش های بسیاری را برای شناسایی اپ های مخرب و جلوگیری از انتشار آن ها در گوگل پلی استور انجام می دهد، اما شاهد حضور این اپ های مخرب به صورت منظمی هستیم. همچنین بعضی دیگر از اپ استور های توسعه داده شده توسط شرکت های دیگر مملو از اپ های مخرب هستند.

این محقیق امنیتی در رابطه با این موضوع می گوید: اگر کاربری به اشتباه یکی از این اپ های مخرب را بر روی گوشی اندرویدی خود نصب کند، گوگل همانند اپل نمی تواند که این اپ از روی گوشی این افراد پاک کند.

  • اپ Go SMS Pro را همین الان از گوشی اندرویدی خود پاک کنید

ویروس ها و برنامه های مخرب

در سال های اخیر گوگل بهبود های قابل توجهی را برای بالا بردن امنیت دستگاه های اندرویدی انجام داده است. اما هنوز هم وجود برنامه های مخرب برای اندروید در مقایسه با آیفون، رایج تر است، به خصوص اگر هکرها حرفه ای نباشند.

این کارمند شرکت امنیت سایبری در این باره می گوید: برای کاربران عادی که بیشتر نگران کار هایی مانند هک شدن دستگاه و برداشت پول از حساب های بانکیشان هستند، آیفون ها گوشی های مناسب تری هستند زیرا آیفون ها در مقایسه با دستگاه های اندرویدی کمتر مورد هدف حمله قرار می گیرند.

کدام سیستم عامل بهتر است iOS یا اندروید

با وجود اینکه هر دو سیستم عامل iOS و اندروید سیستم عامل های امنی هستند، اما سیستم عامل iOS در زمینه نگهداری از اطلاعات شما سیستم عامل امن تری است. کاربرانی که آیفون را انتخاب می نمایند با از دست دادن بعضی قابلیت های سفارشی سازی قابلیت های امنیتی بیشتری مانند به روزرسانی های مرتب نرم افزاری، حذف اپ های مخرب و دیگر اقدام های بازدارنده از هک را دریافت می نمایند.

در مقایسه باید بگوییم که تلفن های همراه اندرویدی دارای اقدامات امنیتی کمتری هستند که باعث می گردد که این دستگاه ها در برابر حمله های سایبری آسیب پذیرتر شوند.

چگونه از تلفن همراه خود محافظت کنیم؟

در نهایت باید بگوییم که مهم نیست هم اکنون از آیفون یا گوشی اندرویدی استفاده می کنید، همه تلفن های همراه قابل هک هستند و این سیستم عامل ها به دلیل اشتباه های موجود در زمان توسعه دارای مسائل مربوط به خود هستند.

با توجه به این موضوع، بهتر است که همواره کارهایی را برای محافظت بیشتر از تلفن همراه خود انجام دهید. این محقق در رابطه با این موضوع به کاربران پیشنهاد می نماید که به روزرسانی های نرم افزاری را به صورت مرتب بر روی دستگاه های خود نصب نمایند و در هنگام دانلود و نصب یک اپ و دادن اجازه دسترسی به آن، این کار را با آگاهی کامل انجام دهند.

او ادامه می دهد که گزینه مربوط به رمزگذاری اطلاعات موجود در دستگاه را روشن کنید، از رمز عبور قوی بهره ببرید و تنظیمات مربوط به پاک کردن اطلاعات از راه دور را هم فعال کنید تا در زمان رخ دادن اتفاقاتی مانند گم شدن یا دزدیده شدن گوشی به راحتی نتوان به اطلاعات شما دسترسی داشت.

  • اندروید بهتر است یا iOS؛ تنوع بالا در مقابل به روزرسانی طولانی

منبع: Readers Digest

منبع: دیجیکالا مگ

به "اندروید یا iOS؛ کدام یک سیستم عامل امنتری است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندروید یا iOS؛ کدام یک سیستم عامل امنتری است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید