اتهام سنگین فساد به سازمان سنجش

به گزارش وبلاگ مستر، روز گذشته مجلس شورای اسلامی طرح تحقیق و تفحص از سازمان سنجش و آموزش کشور را تصویب کرد. تهیه کنندگان طرح، این سازمان را متهم به عدم شفافیت و فساد کردند. سازمان سنجش به طرح تحقیق و تفحص مجلس شورای از این سازمان واکنش نشان داد.

اتهام سنگین فساد به سازمان سنجش

به گزارش وبلاگ مستر، سازمان سنجش در اطلاعیه ای در این باره نوشت این سازمان آمادگی کامل خود را با هرگونه تحقیق و تفحص نهادهای رسمی کشور در زمینه آزمون ها، نحوه برگزاری، آزمون سازی و شرکت تعاونی خدمات آموزشی کارکنان سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می نماید .

سازمان سنجش ضمن تاکید بر شفافیت اضافه نمود: این فرصت مغتنمی است تا نمایندگان محترم و سایر دستگاه های نظارتی با گوشه ای از زحمات طاقت فرسای خدمتگزاران مردم در این سازمان از نزدیک آشنا شوند.

در جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی آنالیز گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان سنجش آموزش کشور از سال 1391 در دستور کار صحن نهاده شد که نمایندگان با 160 رأی موافق، 16 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع از مجموع 218 نماینده حاضر در جلسه با این تحقیق و تفحص موافقت کردند.

در متن این تحقیق و تفحص آمده است: سازمان سنجش آموزش کشور یکی از دستگاه هایی است که تا به امروز هیچ گونه گزارش عملکرد شفافی به نهادهای نظارتی و مجلس شورای اسلامی ارائه نداده و ایرادات و ابهامات زیادی در حوالی آن مطرح بوده و روز به روز این ابهامات و سوالات بیشتر می گردد.

در ادامه این گزارش آماده است: با توجه به مدیریت طولانی مدت ابراهیم خدایی بر این سازمان و عدم پاسخگویی شفاف به نمایندگان مجلس و اعتراضات مردمی فراوان پیرامون عملکرد وی، ضروری است در یک تحقیق و تفحص همه جانبه، زوایای پنهان مدیریت ایشان و تیم مستقر در آن سازمان برای مجلس و مردم شفاف سازی و تخلفات احتاقتصادی آن مورد آنالیز قرار گیرد. لذا پیشنهاد می گردد از تاریخ 1/ 7/ 1391 تا به امروز، این تحقیق و تفحص انجام پذیرد.

محورهای این تحقیق و تفحص به توضیح زیر است:

1- حوزه معاونت فنی و آماری که شامل دفتر فناوری اطلاعات، دفتر ارتباطات نوین، دفتر طرح و آمار، حوزه صدور مجوزهای آزمون های زبان بین المللی و همه حوزه های مربوطه.

2- حوزه معاونت امور آزمون ها، که مسئولیت ساخت آزمون، طراحی سوال و برگزاری میدانی آزمون ها را برعهده دارد و به طور خاص دفتر آزمون سازی و روانسنجی.

3- حوزه معاونت پشتیبانی و مدیریت منابع، که شامل امور اقتصادی و اداری می باشد.

4- شرکت تعاونی خدمات آموزشی، که متعلق به کارکنان سازمان سنجش می باشد و در سال های اخیر تبدیل به حیاط خلوت مدیران سازمان شده است.

اظهارات تند یک نماینده علیه سازمان سنجش

به همین دلیل احمد نادری نماینده تهران و عضو کمیسیون آموزش به بیان دلایل و ضرورت های انجام این تحقیق و تفحص پرداخت.

احمد نادری در نطق خود گفت: از جمله مهم ترین مسائل این سازمان می توان به نحوه عملکرد ریاست سازمان و سوء مدیریت ها، رانت خواری ها و رشد موسسات کنکور و بی عدالتی در ارائه خدمات و در نهایت صدمه به اعتماد داوطلبان اشاره نمود.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به واگذاری اطلاعات شخصی داوطلبان آزمون ها به شرکت ها و افراد خاص اظهار کرد: در این سال ها سازمان سنجش به بازوی اقتصادی شرکت های خاص تبدیل شده و به محض ثبت نام افراد در یک آزمون، سیل پیامک ها برای شرکت در کلاس های مختلف برای داوطلبان ارسال می گردد؛ این سؤال وجود دارد که اطلاعات داوطلبان از کجا در اختیار این شرکت ها قرار می گیرد و آیا این اطلاعات محرمانه نیست؟

نادری بعلاوه با اشاره به مسأله تضاد منافع در سازمان سنجش توضیح داد: Kرئیس سازمان، دوست خودش را به اسم مسئول توزیع دانشجو در موسسات غیرانتفاعی می گذارد و مدعی می شوند که این کار بر اساس شایسته سالاری صورت می گیرد؛ بعلاوه، یکی دیگر از مدیران سازمان عظیم ترین دانشگاه غیرانتفاعی کشور را با 5 هزار دانشجو در یکی از شهرها دارد و اینجاست که شائبه تضاد منافع در سازمان پیش می آید.

او بعلاوه با طرح مسأله جعبه سیاه اقتصادی سازمان سنجش اسم کرد: در دفتر برگزاری آزمون ها آمارسازی هایی صورت می گیرد و کتاب هایی به اسم رفرنس در آزمون های ارشد و دکتری و آزمون های استخدامی معرفی می گردد که صلاحیت کافی ندارد و تنها برای قراردادهایی که می بندند و امتیاز گرفتن های بعدی این کار را انجام می دهند.

نماینده متقاضیان تحقیق و تفحص از سازمان سنجش، در ادامه به رابطه اقتصادی سازمان با شرکت تعاونی خدمات آموزشی اشاره نمود و اضافه نمود: مسئولان سازمان سنجش مدعی هستند که ارتباط با این شرکت و فعالیت های آن مطابق ضوابط موسسات خصوصی انجام می گردد، در حالی که واقعیت ها چیز دیگری است و معلوم نیست سود حاصل از فعالیت این شرکت تعاونی کجا می رود.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

نادری گفت: تنها در یک فقره، صدها میلیون تومان به حساب رئیس سازمان واریز شده است. این سؤال وجود دارد که چرا تعاونی باید حیاط خلوت مدیران سازمان باشد؟

او در ادامه مدعی شد: در یک مورد، ماشین های لاکچری در اختیار مدیران وزارت علوم نهاده شده؛ از جمله خودروی سوزوکی که در اختیار آقای عبدالحسین فریدون (پسرعموی رئیس جمهور و مدیرکل اسبق دفتر وزارتی وزارت علوم) نهاده شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: مأموریت های غیرضروری از جمله سفر به آمریکا همراه با بستگان رئیس جمهور، جای تعجب دارد و باید چرایی انجام این سفرها و هزینه های آن معلوم گردد.

نادری بعلاوه با اشاره به غیرشفاف بودن سازوکار اعطای مجوز برای برگزاری آزمون های بین المللی از سوی سازمان سنجش گفت: از جمله می توان به این مورد اشاره نمود که داماد آقای عبدالحسین فریدون چطور یک شبه در سمنان شرکت ثبت می نماید و مجوز می گیرد؟

او در ادامه ادعای دیگری عنوان نمود و گفت: خانه ای هم در خیابان فرشته تهران است که فعالیت آن هم مشکوک است؛ بعلاوه آقای دکتر خدایی رئیس سازمان باید پاسخ بدهد که چطور برادر رئیس جمهور را به دانشگاه شهید بهشتی معرفی می نماید که دکتری بگیرد؟!

منبع: فرارو

به "اتهام سنگین فساد به سازمان سنجش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتهام سنگین فساد به سازمان سنجش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید