ابلاغ ضوابط اختصاصی حفاظت از بافت تاریخی شهر ارومیه

به گزارش وبلاگ مستر، مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی از ابلاغ ضوابط اختصاصی حفاظت از بافت تاریخی شهر ارومیه در جهت حفظ هویت بافت تاریخی اطلاع داد.

ابلاغ ضوابط اختصاصی حفاظت از بافت تاریخی شهر ارومیه

میراث آریا: سیدهادی احمدی روئینی روز چهارشنبه 17 دی ماه 99 گفت: این اولین ابلاغ ضوابط یکپارچه بافت تاریخی بوده که توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جهت حفظ هویت بافت تاریخی انجام می گردد، تا پیش از این برای تک تک پلاک های متقاضی اقدام عمرانی و طرح های تفصیلی در بافت تاریخی مصوب، استعلام گرفته می شد.

او اضافه کرد: ابلاغ ضوابط اختصاصی حفاظت از بافت تاریخی شهر ارومیه به منظور ایجاد وحدت رویه در پاسخ استعلامات و ضوابط لازم الاجرا در تهیه طرح های تفصیلی در اختیار مدیریت شهری و نهادهای برنامه ریزی قرار می گیرد.

احمدی روئینی توضیح داد: مطابق با مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری محدوده 168 شهر تاریخی ابلاغ شده است که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی موظف به تهیه ضوابط اختصاصی برای حفاظت از تک تک این محدوده هاست.

مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت ها و محوطه های تاریخی اضافه کرد: محدوده تاریخی در شهرهای عظیم معمولا درصد کمی از این شهرها را شامل می گردد و ابلاغ این ضوابط ضامن حفظ هویت، سبک معماری و شهرسازی و میراث ملموس و ناملموس این محدوده هاست.

او بیان نمود: این ضوابط به منزله ممنوعیت ساخت و ساز یا تغییر کاربری ها نیست و با توجه به استعداد شهری هر منطقه ضوابط کلی را ارائه می دهد. در گام بعدی وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها با توجه به این ضوابط نسبت به تهیه طرح تفصیلی ویژه این محدوده ها اقدام می نمایند. تغییر مدیریت ها و تفاوت سلیقه ها باعث شده بود در بسیاری از موارد ضمن خدشه دار شدن هویت بافت های تاریخی، سردرگمی میان مردم و مدیران شهری به وجود آید.

احمدی روئینی گفت: به امید خدا تا سرانجام سال ضوابط اختصاصی حفاظت از محدوده های تاریخی پنج شهر دیگر ابلاغ خواهد شد.

منبع: توریسم آنلاین

به "ابلاغ ضوابط اختصاصی حفاظت از بافت تاریخی شهر ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ ضوابط اختصاصی حفاظت از بافت تاریخی شهر ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید