گردشگری نجوم؛ پنجره ای به کهکشان

به گزارش وبلاگ مستر، انسان از شروع تاریخ، با تماشای آسمان تاریک شب، در جست وجوی پاسخ به پرسش های متعدد خود بوده است. اگرچه با توسعه شهرها و تغییر سبک زندگی، ارتباط انسان با آسمان ها و علم ستاره شناسی کمرنگ شده اما هنوز کسانی هستند که برترین سرگرمی را تماشای آسمان شب و شمارش ستارگان می دانند. مکان های مختلفی در سراسر دنیا وجود دارد که می تواند مقصدی رویایی برای عاشق نجوم باشد. آرامش در این محیط های طبیعی، گردگشران را به لذت بردن از آسمان بدون مزاحمت های زندگی مدرن دعوت می نماید.

گردشگری نجوم؛ پنجره ای به کهکشان

مسافرانی که به تماشای آسمان می فرایند

گردشگری نجوم به عنوان یکی از شاخه های گردشگری چندسالی است که فضایی را برای دوستداران نجوم و ستاره شناسی فراهم نموده تا آنها به نقاطی در سراسر دنیا سفر نمایند که ایستگاه هایی بکر و بی نظیر برای لذت بردن از این سفر غیرمتداول است. گردشگران قرار است در قالب این تورها، با تماشا ستارگان و سیارات با چشم غیرمسلح یا با استفاده از ابزارهای نجوم، از مجموعه ای فعالیت های تفریحی و آموزشی بهره مند شوند.

شیلی؛ سردمدار توریسم نجوم

بعضی از کشورها از پتانسیل های منطقه ای خود به منظور توسعه صنعت گردشگری در این شاخه خاص بهره جسته و توانسته اند خود را به عنوان مقصدی مجذوب کننده برای تورهای نجوم معرفی نمایند. کشورشیلی چند سالی است که با تمرکز بر این نوع از گردشگری توانسته، سردمدار توریسم نجوم باشد. کشورهایی مانند کانادا، سوئد، روسیه، هند و چین نیز در این صنعت پیروز ظاهر شده اند و هرساله گردشگران بسیاری از سراسر دنیا به این کشورها سفر می نمایند.

ایران، مقصدی مجذوب کننده برای گردشگری نجوم

ایران نیز می تواند مقصدی مجذوب کننده برای گردشگران نجوم از سراسر دنیا باشد. منطقه ها کویری مقصد اصلی تورهای نجوم هستند مکان هایی که آسمانی صاف، پاک و عاری از آلودگی دارند. چند سالی است که تورهای کویرگردی، بخش مهمی از برنامه تفریحی خود را تماشای آسمان شب های کویر معرفی و گردشگران بسیاری برای تماشا زیبایی های شب های کویر، به این منطقه ها سفر می نمایند. اگرچه بعضی از این تورها تخصصی نیستند و امکانات و ابزار خاص ستاره شناسی را ندارند اما تورهای آموزشی و تخصصی نیز از سوی انجمن ها و کلوپ های نجوم برگزار می گردد که می توان آن را در دسته گردشگری نجوم قرار داد.

در این زمینه بخوانید:

9 نکته درباره درباره ماده تاریک؛ مرموزترین ماده کیهان

در حال حاضر یازده استان در ایران، می توانند مقاصد این نوع از گردشگری باشند. سمنان، یزد، اصفهان، خراسان شمالی، جنوبی و رضویاز جمله این شهرها هستند. گلستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و فارس نیز دیگر شهرهای مستعد برای توسعه گردشگری نجوم محسوب می شوند. در حال حاضر سایت هایی در ایران وجود دارند که در این زمینه فعالیت می نمایند. از جمله این سایت ها می توان به پاسارگاد، کویر مصر، متین آباد، مرنجاب و قصر بهرام، روستاهای کویری یزد، تخت سلیمان تکاب و... اشاره نمود.

اگر تماشای ستارگان و سیارات در دل کویر شما را راضی می نماید، می توانید با یکی از تورهای کویرگردی راهی سفر به این منطقه ها شوید اما اگر در پی درک رازهای نهفته کهکشان هستید، تورهای تخصصی نجوم انتخاب خوبی برای شماست. به خاطر داشته باشید که کویرگردی بدون راهنما و تیم آشنا به منطقه، چندان توصیه نمی گردد. هر ساله تعدادی گردشگری در جریان کویرنوردی ها، گم می شوند.

منبع: ایرنا زندگی

به "گردشگری نجوم؛ پنجره ای به کهکشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری نجوم؛ پنجره ای به کهکشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید