فعالیت 30درصد از بوم گردی های زنجان در شهرستان خدابنده

به گزارش وبلاگ مستر، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زنجان: شهرستان خدابنده در صدر ثبت خانه های بوم گردی استان قرار گرفته است.

فعالیت 30درصد از بوم گردی های زنجان در شهرستان خدابنده

به گزارش وبلاگ مستر به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان، امیر ارجمند روز دوشنبه 29 اردیبهشت ماه 99 اعلام کرد: در حال حاضر 122 اقامتگاه بوم گردی در استان داریم که 30 درصد از این اقامتگاه ها در شهرستان خدابنده قرار گرفته است و آمار حاکی از آن است که استقبال گردشگران برای حضور در اقامتگاه های بوم گردی در خدابنده بیش از سایر شهرستان ها است.

او اعلام نمود: خدابنده با آب وهوای سرد و کوهستانی استان نیز جاذبه هایی برای گردشگران دارد. راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی در این منطقه به منظور فراهم کردن زمینه و بستری برای معرفی فرهنگ، گویش، پوشش، غذای محلی، موسیقی و فعالیت های مبتنی بر آداب ورسوم مردم محلی است تا شرایطی را برای تجربه زندگی در محیط های طبیعی و سنتی برای گردشگران ایجاد کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان گفت: در این راستا خواناسازی جاذبه های گردشگری در خدابنده و سایر شهرستان ها با نصب تابلوهای راهنما، تعریف راستا بازدید، حذف عناصر آلاینده در راستا گردشگری در دستور کار قرار گرفته است.

او با بیان اینکه بسیاری از گردشگران علاقه مند هستند با فرهنگ ها و سنت های مختلف آشنا شوند، اعلام نمود: به همین منظور دوره های آموزشی برای افرادی که اقامتگاه های بوم گردی را دایر می نمایند، برگزار می گردد. زنجان در گذشته تجربه خوبی در این زمینه با عنوان خانه های بوم گردی داشته و بی تردید اولویت هایی در حوزه گردشگری در نظر گرفته شده که به توسعه این بخش منجر خواهد شد.

ارجمند گفت: در واقع اقامتگاه های بوم گردی ضمن رعایت اصول فنی و مهندسی که تضمین نماینده ایمنی ساکنان ساختمان ها است، با بهره گیری از مصالح و دانش بومی راه اندازی می شوند. این اقامتگاه ها باید با محیط طبیعی و فرهنگی پیرامون خود هماهنگ باشند و شرایط مذکور را طی مدت بهره برداری و توسعه حفظ نمایند. علاوه بر این، طراحی داخلی و خارجی همه اقامتگاه های بوم گردی باید با رویکرد بهره برداری از مبلمان و تجهیزات سنتی و بومی انجام بگیرد تا ضمن تأمین رفاه برای گردشگران، فرصت آشنایی و درک فرهنگی منطقه فراهم گردد.

منبع: میراث آریا

به "فعالیت 30درصد از بوم گردی های زنجان در شهرستان خدابنده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت 30درصد از بوم گردی های زنجان در شهرستان خدابنده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید