افشای راز رضا عطاران به وسیله مرجانه گلچین !

به گزارش وبلاگ مستر، خبرنگاران: بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون اعتقاد دارد که اگر می خواهند میانِ بازیگران سینمایی و تلویزیونی خط کشی نمایند با افتخار می گویم بازیگر تلویزیونم. چرا که در این شرایط بحرانی سریال می سازد و تماشاگرانِ زیادی هم دارد.

افشای راز رضا عطاران به وسیله مرجانه گلچین !

مرجانه گلچین بازیگر قدیمی سینمای ایران متاسفانه مادرش را که چند سال در بستر بیماری بود از دست داد. مرجانه گلچین سال های آخر عمر مادرش در کنار او بود و از او پرستاری می کرد. امروز ویدئویی از گریه های مرجانه گلچین در مراسم ختم مادرش رامی بینید.مرجانه گلچین زادهٔ 2 اسفند 1347بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایرانی است.. مرجانه گلچین روایت عجیبی از قهر رضا عطاران تعریف کرد.

به گزارش وبلاگ مستر،بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون اعتقاد دارد که اگر می خواهند میانِ بازیگران سینمایی و تلویزیونی خط کشی نمایند با افتخار می گویم بازیگر تلویزیونم. چرا که در این شرایط بحرانی سریال می سازد و تماشاگرانِ زیادی هم دارد.

نقش های متفاوتی از او دیدیم؛ بسیار جدّی و بسیار کمدی! در نیمه دوم دهه شصت، بازیگر معروف و مشهور سریال های تلویزیون بود و اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد توانست چهره قابل قبولی در میان عامه تماشاگران از خود به نمایش بگذارد. به تعبیرِ خودش مرجانه گلچین با سریال بزنگاه رضا عطاران تولد دیگری داشت.

او با سریال آینه به تلویزیون پا گذاشت؛ در زمان بازی در این سریال، 19 ساله بود و بعد از این سریال به تئاتر و سینما نیز راه پیدا کرد. گلچین از سال 1368 و بعد از بازی در مجموعه تلویزیونی ازدواج پر ماجرا، تا سال 1385 از تلویزیون دور بود. بالأخره بعد از 13 سال با مجموعه تلویزیونی زیرزمین به تلویزیون بازگشت.

بازی گلچین در ابتدا در ژانر جدّی و موقعیت های اجتماعی بوده، اما از سریال زیرزمین بود که گلچین رنگِ جدیدی به بازی خود داد و کمدی را هم تجربه کرد و بعد از آن بازی های متفاوت و درخشان را از او شاهد بودیم. شاید بازی او در فیلم های شب بیست و نهم و چشم هایم برای تو در فکر مخاطب عام مانده باشد.

او در دهه 1370 بیشتر به سینما پرداخت اما در عرصه سینما هم چندان پررنگ ظاهر نشد. بالأخره بعد از مدت ها رضا عطاران با سریال بزنگاه این بازیگر را به دوران اوج خود بازگرداند. مرجانه گلچین اخیراً سریال بوتیمار را روی آنتن داشت که این شب ها هم در شبکه تماشا، بازپخش می گردد. شب عید را با حمید لولایی و زوج یا فرد را با راهنمایی هاشمی، مهران غفوریان و مهران رجبی ویژه عید نوروز روی آنتن داشت. با سعید آقاخانی و رضا عطاران و بسیاری از طنازانِ سیما کار نموده اما هنوز تجربه کاری با مهران مدیری نداشته است.

گفت وگویی با او داشتیم که صحبت های قابل تأملی درباره خط کشی های بین بازیگران سینما و تلویزیون و خیلی از موارد دیگر داشته که مشروح آن در ادامه آمده است:

قرار بود در زیرزمین نقشِ مفصلی داشته باشم که نشد!

بسیار سؤال می گردد در خصوص اینکه چرا 9 سال کار نکردید و سکوت کردید برای کار نکردن و الان این وجود دارد که بعضی ها کار نمی نمایند اما هیاهو دارند و شما سکوت کردید و با یک کار خیلی خوب و ماندگار مثل بزنگاه برگشتید.

مرجانه گلچین: من 9 سال به دلایل شخصی کارِ تصویر نکردم و البته به این معنا نبود که اصلاً در این فضا نباشم. رادیو و تئاتر کار می کردم؛ یک برنامه روتین رادیویی در شبکه رادیو ایران داشتم و بعلاوه چند شبکه سراسری دیگر. بعد از آن 9 سال که کار تصویر ننموده بودم برگشتم, اولین مجوعه ای که کار کردم پیشنهاد آقای شاه محمدی برای بازی در مجموعه کلانتر بود که یک اپیزود به نام سهراب را بازی کردم.

بلافاصله علیرضا افخمی برای مجموعه زیرزمین پیشنهاد همکاری دادند که قرار بود البته نقش، خیلی مفصل تر باشد بعداً در حین فیلمبرداری متوجه شدم که نقش کوتاه است و این اتفاق نیفتاد. فکر می کنم از بزنگاه که رمضان سال 1387 روی آنتن رفت و آن سریال فضای بسیار خوبی داشت به صورت جدّی برگشتم.

مرجانه دیگری در بزنگاه به دنیا آمد

خیلی سریال عجیبی بود.

مرجانه گلچین: برای خود من که در سال های قبل بازی می کردم چه در زمینه طنز و چه جدّی، نمی دانم چرا از این سریال دوباره یک تاریخِ دیگری برایم آغاز شد. همان طور که کار جدّی را می توانم با سریال آینه با اینکه قبل تر هم کار نموده بودم سکوی پرتابم معرفی کنم، بزنگاه برای معرفی فاصله زمانی بعد از 9 سال معرفی جدیدی بود و بسیاری با این شکل و شمایل جدیدی که در بزنگاه ارائه دادم آشنایی نداشتند و یک مرجانه دیگری انگار در بزنگاه به دنیا آمد.

روایتی از قهرِ رضا عطاران

بزنگاه خیلی خاص بود و از این جنس کارهای رضا عطاران کم رنگ و کم رنگ تر شد...

مرجانه گلچین: اصلا از تلویزیون رفتند. یکسری دلخوری ها پیش آمده بود که می گفتند این سریال، کار من نیست. من قصه ام یک چیز دیگر است و آن شکلی که الان خروجی کار پیدا نموده کار من نیست. در واقع با یک دلخوری به سمت سینما رفتند. خیلی خشنودم که پیروزیت های بزرگ و پی در پی به دست آوردند. رضا عطاران جوان مستعدی است که همواره کارهایش را دوست داشتم و دنبال می کردم و خشنود بودم که با ایشان در بزنگاه همکاری کردم.

دوست دارید با ایشان کار کنید؟

مرجانه گلچین: حتماً همین طور است؛ با کسانی که سابقه همکاری خوب و لذت بخش مثل مهران مهام، سعید آقاخانی داشته ام طبعیتاً دوست دارم باز هم تکرار گردد.

قرار بود در نون خ باشم

با توجه به همکاری که با سعید آقاخانی داشتید، چرا پس این اتفاق در نون خ نیفتاد؟

گلچین: چرا برای نون خ با من تماس گرفتند و سرِ اندازه نقش به تفاهم نرسیدیم. قرار بود آن نقشی را بازی کنم که خانم سپاه منصور به زیبایی ایفایش کردند.

من تیمِ بچه های ساعت خوش را دوست دارم

در برنامه دورهمی آقای مدیری گفتند که دوست دارم با خانم گلچین کار کنم؛ چرا تا به حال این همکاری اتفاق نیفتاده است؟

مرجانه گلچین: واقعاً چندین بار از طرف آقای مدیری پیشنهاد شده نمی دانم که چرا نشد؛ چون معمولاً سرکاربودم و تداخل میان کارها ایجاد می شد. ایشان (مهران مدیری) هم به مزاح مطرح کردند. وگرنه آقای مدیری از کارگردان هایی هستند که خیلی دوستشان دارم و هر بازیگری دوست دارد با ایشان کار کند. خیلی از همکارانم با ایشان آغاز کردند. من واقعاً تیمِ بچه های ساعت خوش را دوست دارم و طبیعی است هرکدام پیروز شدند و کارهایشان را می بینم لذت می برم.

همواره دوست داشتم محبوب باشم نه مشهور!

در فضای سریال بوتیمار و حتی یک بخشی در زوج یا فرد شما را با شکل و شمایلِ یک فعال اینستاگرامی دیدیم. خودتان با توجه به اینکه خیلی مدیریت شده در صفحه های اینستاگرامی و صفحات مجازی خودتان کار می کنید، از بدی ها و خوبی هایش برای ما بگویید. جاهایی حتی به خطر تبدیل شده و معضل ایجاد نموده است. حتی این فضا بعضی از بازیگران پیشکسوت را آزرده خاطر نموده است. بعضی مواقع با آبرو و اعتبار آدم ها بازی می گردد و البته بعضی همکاران تازه واردتان به خاطر فالوور جذب کردن از آن استفاده می نمایند و با اظهارنظر کردن درباره هرچیزی و زیرسؤال بردن عقبه بعضی از بازیگرها، سعی می نمایند به هر قیمتی باشند.

مرجانه گلچین: من همواره آرزو داشتم که محبوب باشم نه مشهور. چون مشهوریت یکسری بایدها و نبایدها و محدودیت هایی را برای فرد به وجود می آورد که هرکسی می تواند با هر اتفاقی خیلی زود سر زبان ها بیفتد و یک قاتلی هم که قتل های زنجیره ای انجام می دهد خیلی زود بین مردم شناخته می گردد اما محبوبیتی که حافظ داشته و محبوبیت آدم های بزرگی که قرن ها دیگر پیش ما نیستند و نام شان هنوز به نیکی یاد می گردد این یک صندلی قلبی در بین اذهان عمومی داشتن برای من خیلی خیلی ارزشمند است.

همواره سعی کردم که جزو آن دسته از آدم هایی باشم که به نیکی از من یاد نمایند و وحشت این را دارم که خدایی نانموده مثلاً یک زمانی نرسد که بگویند اهل حاشیه است و این جملاتی که درباره یک بازیگر و یا هر آدمِ دیگری استفاده نمایند محترمانه نیست. همان نکته ای است که مرا از فضای مجازی دورتر نگه می دارد و حتی دورتر نسبت به قبل از کرونا که آدم ها به راحتی به وسیله این صفحه همدیگر را قضاوت می نمایند.

چیزهایی در این صفحه می بینم که خیلی برایم عجیب و غریب است؛ اصلاً نمی توانم هضمش کنم، چطور آدمی می تواند از خصوصی ترین بخش های زندگی اش فیلم تهیه کند و با افتخار بگوید من برای جذب تعداد آدم هایی که مرا دنبال نمایند این کار را نموده ام. من درباره محیط زیست و دغدغه های اجتماعی و فرهنگی ام پُست می گذارم. چیزهایی که خودم را اذیت می نماید را به عنوان دغدغه مطرح می کنم.

خشونت و عواقبِ خطرناک آن برای جامعه

امروز یک طوری شده است وقتی کسی فیلم ترسناک کار می نماید انگار یک نتایج و دستاوردهایی دارد انگار نوجوان و جوان و کودک امروز خیلی فرق می نماید به هر تصویری واکنش نشان می دهد. مصادیق بارزی هم دارد که به شکل عجیب و غریبی در فضای مجازی مورد قضاوت ها و روایت های مختلفی قرار گرفته است. بسیاری گفتند مثلاً یکسری فیلم های ترسناک اخیراً ساخته و دیده شده چه در خارج از کشور و چه در ایران باعث شده که این اتفاق بیفتد یا مثلاً این فیلم ها تأثیرات این چنینی دارد. به نظرتان این اتفاقات از این همه بسترهای نمایشی نشأت می گیرد و اتفاق می افتد و یا دلایل دیگری دارد؟

مرجانه گلچین: یک زنگ خطر بسیار بزرگ است. پیش خودم می گویم این اتفاقات برای من که در این شرایط سنی ام آن قدر تأثیرگذاشته حالا چه برسد به یک بچه دبستانی که نمی توانیم او را از فضای مجازی جدا کنیم؛ واقعاً چه تأثیرات مخربی می تواند بگذارد. حقیقتاً باید کارشناسان و روانشناسان ما روی این مسئله به جدّیت کار نمایند. باید ببینیم چه اتفاقی در اطراف مان می افتد و این خشونت ها در پایان به کجا قرار است ختم گردد. مهمترین مأمن ما خانواده مان بود و چقدر بدتر از این ماجراها جوک درست می کنیم؛ وقتی می بینیم این مسائل آن قدر بزرگ می شوند هم باز نگران نماینده است.

معنیِ خط کشی میان تلویزیون و سینما را نمی فهمم

خانم گلچین که در سینمای ایران یک کارنامه خیلی خوبی دارد اما وقتی در تلویزیون بیشتر فعال شد خواه ناخواه انگار سینمایی ها دیگر یا به او کار ندادند و یا نخواستند به قول معروف در بعضی از این گروه بندی ها و باندبازی ها یا به تعبیر بعضی از پیشکسوتان مان میهمانی های شبانه که نقش تقسیم می گردد یا جایی حتی خود شما گفته بودید که حضور در سینما خیلی سخت شده؛ این سختی چه چیزی است چرا آن قدر کم کار شدید.

مرجانه گلچین: البته باید گلایه کنم باز هم متأسفانه از صنف شما و آن عزیزی که آن مسئله را به آن شکلی که من واقعاً در خصوصش صحبت ننموده بودم به آن شکل تیتر کردند و در خصوصش صحبت کردند. من همواره احترام گذاشتم و اعتقادم بر این است که هر آدمی در هر جایی می تواند راه کج را برود. اینکه حتماً من بازیگری هستم و باید یک آدمی باشم که بتوانم زیر سؤال بروم اصلاً درست نیست. یک آدمی می تواند حتی در خانه باشد اما آدم اصولی و اخلاقی نباشد. بنابراین این گلایه ام را باید می کردم و چقدر خوب است اینجا مطرح شد.

نمی گویم این اتفاقات نمی افتد؛ واقعاً این خط کشی ها وجود دارد اینکه مثلاً یک کارگردان هایی که به سمت سینما می فرایند ترجیح می دهند با تلویزیونی ها کمتر کار نمایند در صورتی که اتفاقاً تلویزیونی ها می توانند طیف وسیع تری از مردم را برای تماشا آن اثر و محصول فرهنگی دعوت نمایند.

وقتی سریالی مثل بوتیمار ساخته می گردد 80 میلیون نفر بیننده همراهش می آید اما در سینما یا در واقع نمایش خانگی تعداد محدودتری مخاطب پایِ آن محصولات می نشیند، چه اشکالی دارد همین بچه های تلویزیون که همه از تلویزیون به سینما رفتند آنجا هم این فعالیت را داشته باشند. من خودم این سؤال را در فکرم دارم و جوابش را پیدا نکردم که بازیگرهای تلویزیون، بازیگرهای سینما معنی اش را نمی دانم! مگر بازیگری فرق می نماید. شما در تئاتر همان اندازه باید ممارست و تمرین کنید و جدّیت داشته باشید که در تلویزیون باید این دقت و ظرافت را در دستور کار داشته باشیم. این خط کشی ها را من زیاد نمی فهمم.

من سؤالم این است که آقای عطاران، آقای مدیری و آقای آقاخانی نتوانستند؟

می گویند بازیگری که در تلویزیون زیاد دیده می گردد در سینما نمی تواند گیشه را تأمین کند؛ نظر شما چیست؟

مرجانه گلچین: آقای عطاران نتوانستند؟ من همواره این سؤال را دارم که سعید آقاخانی، مهران مدیری و امثالهم نتوانستند؟ این ها از کجا رفتند؟ همواره با افتخار می گویم من بچه تئاترم؛ من از تئاتر وارد این حرفه شدم و از این بابت خشنودم. چون چیزهایی را که به عنوان یک بازیگر حرفه ای، باید به من آموزش داده می شد در تئاتر یاد گرفتم. احترام به پیشکسوت، توجه کردن، تمرین کردن، دورخوانی و خیلی چیزهای دیگر را از روی صحنه یاد گرفتم. خیلی از بچه هایی که امروز با افتخار می گویند ما بچه سینماییم شاید این همه تمرین هایی که ما در تئاتر داشتیم و همین طور تلویزیون را نداشته باشند.

افتخار می کنم بازیگر تلویزیونم

اینکه امروز حال سینما خوب نیست سرجای خودش حال تئاتری ها هم خیلی بد است.

مرجانه گلچین: کرونا بدتر هم کرد. تئاتر همواره مظلوم است همواره یک پای ناتوان دارد که تا می خواهد بلند بگردد یک اتفاق به وجود می آید دوباره زمین می خورد. البته این اتفاق برای بچه های موسیقی هم افتاده که مثلِ گذشته نمی توانند برنامه اجرا نمایند. حتی اگر می خواهد خط کشی نمایند بگویند بازیگر تلویزیون؛ من با افتخار می گویم بازیگر تلویزیونم که در این شرایط بحرانی که کسی حتی حوصله خودش را هم ندارد، سریالی ساخته می گردد و مردم هم پایِ تماشایش می نشینند.

دلم برای روزهای بی ماسک تنگ شده!

خانم گلچین دلتان برای چه روزهایی تنگ شده است؟

گلچین: من دلم برای روزهای بی ماسک تنگ شده و دلم می خواهد که به همان راحتی که می رفتم تئاتر می دیدم و می رفتم در کافه می نشستم یک قهوه می خوردم یک چایی می خوردم با دوستانم گپ می زدم یک چیزهایی که خیلی راحت از کنارش گذشتم و دیدم وای، این ها چقدر چیزهای مهم زندگی من بودند. دلم برای اخبار خشنود نماینده، صدای موسیقی را از صدای ماشین هایی که رد می شوند شنیدن، تنگ شده است.

چرا در سینما برای زن های میانسال قصه نوشته نمی گردد بیشتر برای جوان هاست؟

مرجانه گلچین: من از این بابت خیلی متأسفم؛ وقتی بازیگری به سن پختگی می رسد آن وقت او را بیرون از گود می گذارند و اتفاقاً زمان استفاده از آن تجارب است. پس کی باید نوبت آن فرا برسد که از آن تجربه ها استفاده گردد؟ به نظرم بزرگترین اشتباه است. کما اینکه الان اگر منِ مرجانه گلچین در این شرایط سنی شب بیست و نهم بازی کنم. شاید چیزی متفاوت از آن چیزی که در 18 سالگی بازی کردم را باید بازی کنم. چون الان تجربه این سنم را دارم دقیقاً وقتی که افراد به سن پختگی می رسند و می خواهند از تجربه های جوانی و حتی خطاهایی که باعث شده در حرفه شان یک جاهایی علامت سؤال برایشان به وجود آید را کنار بگذارند و با چهره جدیدی بیایند، باید بیرون از گود باشند. این اتفاق اصلاً درست نیست.

سریال آینه را بیشتر دوست دارید یا بزنگاه را؟

گلچین: هرکدام ویژگی های خودشان را دارند؛ آینه برای یک دختر 18 ساله است که تازه کارش را آغاز نموده؛ پر از عشق و شور است و پر از عطش برای یادگیری؛ و بزنگاه آغاز دیگری در دنیای تصویر برایم رقم زد.

آیا دستمزدهای نجومی بازیگران باورکردنی است؟

دستمزدهای عجیب و غریب هم نکته پایانی باشد؛ بعضی از این دستمزدها آن قدر عجیب و غریبند که بعضی از بازیگران می گویند چرا از این دستمزدها به ما نمی دهند و این تبعیض ها به بعضی از هنرمندان کاربلد و توانمند ما ضربه زده است.

مرجانه گلچین: من دلم تنگ شده برای آن سال هایی که خیلی دستمزد کوچک می گرفتیم اما خیلی پربرکت بود. البته شرایط مالی هم این طور نبود که 100 هزار تومان الان 10 هزار تومان شده! ساعت ها کوشش می کردیم تا تئاتری به انتها برسد و آن روزها دیگر تکرار نمی شوند. خشنودم که آن دوره را تجربه کردم؛ دوره ای که یک رنوی دو گرفته بودم و از آن لذت می بردم. الان شاید اگر برترین ماشین ها هم زیر پایم باشد احساس خوشبختی نمی کنم و این خیلی بد است.

بسیار دلم می خواهد که همه چیز عادلانه اتفاق بیفتد چه تفاوتی دارد برای بازیگری که در تلویزیون کوشش می نماید با بازیگری که در نمایش خانگی، ایفای نقش می نماید. آن قدر تفاوت قیمت! البته خیلی ها هم فکر نمی کنم واقعی باشد. وقتی حرف از آن قدر میلیارد هست چقدر باید این فیلم و سریال بفروشد که به آن بازیگر دستمزد بدهند؛ نمی دانم، واقعاً این آمارها و دستمزدها واقعی است؟ اگر هم درست است خیلی ناعادلانه است.

چقدر دستمزد شما با آنها تفاوت است.

مرجانه گلچین: خیلی خیلی فرق دارد خیلی فرق دارد.

کدام نقش بوده در زندگی شما که برایش دستمزد بالاتری نسبت به کارهای دیگرتان گرفتید؟

مرجانه گلچین: مطمئنا در نمایش خانگی بوده، چون آنجا یک اندازه با تلویزیون فرق دارد.

منبع: تسنیم

این مطلب از گروه وب گردی است و تنها جنبه تفریح دارد.

منبع: رکنا

به "افشای راز رضا عطاران به وسیله مرجانه گلچین !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای راز رضا عطاران به وسیله مرجانه گلچین !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید