جمعیت جهان را یارانه 45 هزار و 500 تومانی دادیم!

به گزارش وبلاگ مستر، طی سال های گذشته، هشت میلیارد ایرانی خواهان دریافت یارانه 45 هزار و 500 تومانی ظاهرا کم ارزش بوده و حاضر به انصراف از آن نشده اند، حدود جمعیت جهان را ایران یارانه داده است.

جمعیت جهان را یارانه 45 هزار و 500 تومانی دادیم!

به گزارش وبلاگ مستر، قانون هدفمندی یارانه ها از اواخر سال 1389 و از دولت نهم به مرحله اجرا در آمد و پرداخت یارانه نقدی که جزئی از این قانون بود به نحوی منحرف از قانون پایه ریزی و پرداخت شد که به تدریج تمام قانون شد، چرا که پرداخت همگانی و بدون غربالگری تعیین، باعث شد که نه تنها تمام درآمد اصلاح یارانه ها به پرداخت نقدی اختصاص پیدا کند بلکه پیش آمد که دولت ها به سمت استقراض از بانک مرکزی برای تامین منابع هزینه سنگین یارانه در ماه بروند.

در هر صورت تا کنون 104 مرحله یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی با مبلغ ثابت طی حدود 10 سال گذشته پرداخت شده و همواره بالای 90 درصد ایرانی ها در لیست سازمان هدفمندی یارانه ها برای دریافت یارانه نقدی قرار داشته اند.

اعلام ایزدی-مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها- از این حکایت دارد که طی این سال ها حدود هشت میلیارد نفر یارانه نقدی دریافت کرده اند.

البته این هشت میلیارد همواره افراد ثابتی نبوده اند و برخی از آنها به دلایل مختلف یا لیست کنار رفته اند و یا حذف شده اند، در عین حال که افراد جدید به ویژه به دلیل تولد به جمع یارانه بگیران اضافه شده اند.

در حال حاضر بیش از 78 میلیون نفر در هر ماه یارانه می گیرند که هزینه ای بالغ بر 3500 میلیارد تومان را در هر ماه به دولت تحمیل می کند که این روند پرداخت مطابق با قانون هدفمندی یارانه ها نیست.

غربالگری یارانه بگیران و حذف افراد پردرآمد همواره مورد تاکید بوده ولی به طور جدی در دستور کار نبود تا اینکه در سال جاری و از اواخر شهریورماه و در راستای اجرای تکلیف قانون بودجه مبنی بر حذف سه دهک بالای درآمد، حذف شروع شد و ظاهرا یارانه حدو یک میلیون نفر در دو ماه گذشته قطع شده است که گرچه شروع خوبی به نظر می رسد ولی نسبت به زیان ناشی از پرداخت نادرست یارانه نقدی قالب توجه نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جمعیت جهان را یارانه 45 هزار و 500 تومانی دادیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمعیت جهان را یارانه 45 هزار و 500 تومانی دادیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید